Loading...
btc
BTC
-1.14%
Bitcoin
62.704,05 USDT
eth
ETH
-1.34%
Ethereum
3.060,38 USDT
bch
BCH
-5.62%
Bitcoin Cash
479,72 USDT
xrp
XRP
-1.11%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.96%
Litecoin
78,84 USDT
bnb
BNB
-3.19%
Binance Coin
535,09 USDT
sol
SOL
-4.39%
Solana
132,44 USDT
avax
AVAX
-3.21%
Avalanche
34,03 USDT
ada
ADA
-2.51%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
-1.67%
Poladot
6,60 USDT
doge
DOGE
-4.96%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.64%
Shiba Inu
0,00 USDT

Siacoin nedir? Nasıl alınır, geleceği var mı?

Siacoin (SC) nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siacoin, merkezi olmayan depolama için bir çözüm sağlamayı amaçlayan blockchain tabanlı bir bulut platformudur. Bulut depolama alanı satın almak ve satmak için oluşturulmuştur. 

Siacoin nedir? Ne işe yarar?

siacoin-sc-coin-nedir

Iphone henüz emekleme dönemindeyken ve app store çılgınlığı tam anlamıyla  devam ederken Apple pazarlama kampanyasını hatırlıyor musunuz? “O’nun için yeni bir uygulama var”.

Pekala…Blockchain kendi yükselen popülerliğiyle dünyayı sarmış durumda ve kullanım alanı ve de benimseme bolluğu ile benzer bir mantra (Hinduizm ve Budizm’de meditasyona konsantre olmak için tekrarlanan söz) yaşanıyor: ”O’nun için yeni bir kripto var”.

Siacoin nedir?

Blockchain tabanlı merkezsiz bir platform olan Sia; kullanıcıları, verileri depolamak için diğer kişilerin kullanılmayan sabit disk depolama alanlarını kiralamasını sağlayan bir bulut depolama platformudur.

Siacoin ne işe yarar?

Siacoin (SC coin) Sia, DropBox, Amazon, Apple ve Microsoft gibi merkezci miras yarışçıları ile yarışan ve merkezsiz bir bulut depolama seçeneği sunuyor. Sia platformu vasıtasıyla herhangi biri şifrelenmiş depoya ulaşabilir ya da ev sahipliği yapabilir.

Ayrıca blockchainin kamusal dağıtılmış defterlerini kullanarak tüm anlaşmaların, depolama delillerinin ve işlemlerin doğrulamalarını yapmak da mümkün.

Gerçekten de sanki geliştirici ekipler onu kullanabilecek mevcut tüm endüstriyel alanların içine kriptoyu itiyormuş gibi görünüyor. Daha önce güncel ve çalışan hizmetleriyle birlikte bunlardan birkaçından bahsettik. Ve şimdi bu kılavuzla, bir diğerini derinlemesine inceleyeceğiz.

Siacoin nedir? Geleceği var mı?

SC Coin nasıl çalışıyor?

Temel seviyede, Sia bulut deposunu tek form halindeki sağlayıcılardan alarak yeniden bireylerin ellerine teslim ediyor.

Bu, kullanıcılara uçtan uca depolama ekosistemi sunuyor. Böylelikle kişilere yedek hard drive alanı kiralama ya da avantajlarını kullanma imkanı veriyor.

Siacoin için sırada ne var?

Kısa dönemde SC coin ekibi network üzerindeki hizmet kalitesini çabucak iyileştirmeyi amaçlıyor.

siacoin-nedir-koinmedya-com

Network üzerindeki tüm hizmetler Siacoin ile ödeniyor ve Sia ekosistemi içindeki tüm işlemler anlaşma dosyaları ve depolama delilleri ile güvence altına alınıyor.

Depolama Ekosistemi

 • Sia’nın platformu sağlayıcılar (host) ve müşterilerden (kullanıcılar) oluşuyor. Siacon platformu vasıtasıyla kullanıcılar ev sahiplerine depolama alanı siparişi verebilir ve ev sahipleri Siacoin içindeki hizmetlerinden dolayı para tazmin edebilir.
 • Ekosistem esnek depolama seçenekleri sağlayacak ve geniş oranda serbest pazar imkanı olacak.
 • Sağlayıcılar kendi fiyatlarını belirleyebilir, güvenilirlik seviyelerinin reklamını yapabilir ve depolamada ortaya çıkabilecek problemler ya da kaybedilen dosyalar için cezalandırma standartları oluşturabilir.
 • Ek olarak eğer müşteri verilerinin yapısından rahatsız iseler depolamayı reddetme seçenekleri de mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

 • Dahası müşterilerin de kendi çıkarlarını korumaya yönelik  bir dizi koruma mekanizmaları mevcut. Dosya güvenliğini sağlama ve geri kurtarma yapabilmeleri için verilerin kopyalarını çeşitli sağlayıcılar arasında bölebilme seçenekleri var.
 • Mesela eğer bir sağlayıcı müşterinin dosyasını kaybettiyse ya da basitçe vermeyi reddettiyse müşteri onu diğer bir sağlayıcının deposundan geri kurtarabilir.
 • İki taraf, sağlayıcının depolama delili göstermemesi halinde ya da müşterinin verilerini vermemesi durumunda uygulanmak üzere sözleşme cezaları üzerinde anlaşma yapabilirler.
 • Müşterilerin ek depolama ücretleri üzerinde çalışma süresi teşviki için ödüllendirme seçenekleri de mevcut.
 • Ödeme ile müşteriler sağlayıcıları, daha hızlı doküman yüklenmesi işlem isteklerine yanıtın artması vb. gibi ihtiyaçlarına karşı hassasiyet göstermeleri için teşvik ediyorlar.

 

Neden SC coin?

SC coin platformu geleneksel bulut depolama servisleri ile karşılaştırıldığında pek çok fayda sağlıyor:

 

Siacoin’in güçlü yönleri
Mahremiyet
Ekonomik yararlılık
Güvenlik
 • Mahremiyet: Sia networku üzerinde işlenen tüm veriler şifreleniyor. Sağlayıcının özel anahtarı olmadan kimse depolanmış dosyalara ulaşamıyor.  Bunun anlamı Sia platformuna depolama için emanet ettiğiniz herhangi bir materyal üzerinde tam bir kontrolünüz ve sahipliğiniz mevcut.  Bulut depolarına ev sahipliği yapan geleneksel modellerde  şirketler, serverlerine bıraktığınız tüm verilere ulaşabiliyor.
 • Ekonomik Yararlılık: Sia coin kullanıcıları için esnek, piyasa sürüşlü fiyatlandırma seçenekleri sunuyor. Müşterilerin seçebileceği tek beden uyumlu seçimler yok. Örneğin 1 TB’lik veri depolama Siacoin’i kullanınca  aylık 2$ gibi küçük bir maliyet oluşurken, Amazon servislerinde bu aylık 23$’a çıkabiliyor.
 • Güvenlik: Tekrar söyleyelim, kullanıcı materyallerini merkezi sistemlerin savunmasız yapısından korumak için Sia üzerindeki tüm veriler şifreleniyor ve merkezi olmayan bir network vasıtasıyla işleniyor. Daha da fazlası Sia ihtiyaç fazlası depolama sunuyor. Yüklenen dökümanların pek çok sağlayıcı arasında bölüştürülmesi ile Sia kullanıcıları tek bir noktanın başarısızlığına karşı koruyor.

Bunlar arasında, anlaşmaların işleme zamanını 60 dakikadan 5 dakikaya indirmek, cüzdan çekirdeklerini kullanarak dosya kurtarma, Sia kulanıcıları arasında dosya paylaşımı , kısmi indirmeler, genel UI/UX iyileştirmeleri ve bug tamirleri sayılabilir.

Siacoin yol haritası nasıl?

Orta-uzun vadede video yayını uygulamaları, kullanıcıların kara liste/beyaz liste ev sahipliğine izin verme, tek bir defada 10 TB’den büyük dosyaları desteklemek için hizmet ölçeklendirme sayılabilir.

 Ayrıca bant genişliği sınırlayıcı ekleme, Sİa dışı platformlarda da kullanıcıların dosya paylaşımını sağlama, açık müşteri ve mobil destek uygulaması gibi amaçları var.

Son düşünceler:

Gerçekleşmemiş projeler ve ispatlanmamış ürünlerle dolu bir alanda sağlam bir proje. Sia takımı erişebileceğiniz mevcut bir projeye sahip ve yol haritasında da önerildiği gibi düzeltilmesi gereken alanları var. Hizmet hala çalışıyor ve ilerliyor.

Daha da fazlası diğer bulut depolama sağlayıcılarıyla kıyaslandığında SC coin daha esnek depolama seçenekleri sunuyor. Uçtan uca ekosistemi  blockchain teknolojisinin merkezi olmayan serbest doğasına uygun. Projenin son hedefi “merkezi olmayan bir yolla mahremiyet ve ihtiyaçtan fazlasını sağlayarak merkezi olmayan internetin depolama tabakası haline gelmek.”

Güncel Sia coin piyasa ve fiyat verileri

Siacoin (SC) fiyatı: Anlık BNB fiyatı için tıklayınız.
Toplam Siacoin (SC) arzı: 50.921.152.992 SC
Piyasada işlem gören SC arzı için tıklayınız.
Siacoin (SC) işlem hacmi. 24 saatlik işlem hacmi için tıklayınız.
Tüm zamanların en yüksek fiyat (ATH) seviyesi için 0,1117 dolar (6 Ocak 2018)
Tüm zamanların en düşük fiyat (ATL) seviyesi için 0.00001131 dolar (1 Aralık 2015)
Toplam Siacoin (SC) yatırım dönüşü (ROI) için tıklayınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.