1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Sen ne yaptın Trump! ABD’de kaos, piyasalarda bayram!

Sen ne yaptın Trump! ABD’de kaos, piyasalarda bayram!

Sen ne yaptın Trump! ABD’de kaos, piyasalarda bayram!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de dünya kamuoyunun hiç de alışık olmadığı gelişmeler yaşanıyor. Yaşanan kargaşanın tek kazananı; Bitcoin ve kripto para piyasaları.

Sen ne yaptın Trump! ABD’de kaos, piyasalarda bayram!

Dünya gündemi, ABD Başkenti Washington’da yaşanan gelişmelere odaklandı. İki seçimi de kaybeden Trump, 06.01.2021’de (dün) bir miting düzenledi ve taraftarlarını kışkırttı. Galeyana gelen Trump taraftarları, ellerinde Konfederasyon bayrakları ile Capital Building’i (Parlamento Binasını) bastı. Yaşanan tüm bu gelişmeler, piyasada şok etkisi yaptı. Dolar/TL kuru 7.30’un altına geriledi. Altın fiyatlarında da düşüş yaşandı. Günün tek kazananı ise kripto paralar ve Bitcoin oldu.

bitcoin haber Sen ne yaptın Trump! ABD'de kaos, piyasalarda bayram!

Öncelikle ABD’de yaşanan olayları kısaca hatırlayalım: 4 Kasım’da ABD’de Başkanlık Seçimleri gerçekleşti. Seçimleri açık ara Demokrat Partinin adayı Joe Biden kazandı. Başkan Trump ise oyların çalındığını ileri sürerek seçim sonuçlarını tanımadı.

Dün Georgia Eyaletinde 2 senatör koltuğu için bir seçim yapıldı. Bu seçim, küçük bir eyalette gerçekleşmesine rağmen ABD Senatosundaki başa baş denge durumu için önem arz ediyordu. İki senatörü de resmi olmayan sonuçlara göre demokratlar kazanıyor. Bu sayede Demokrat Parti, senatoda da çoğunluğu ele geçiriyor. Konuyla ilgili aşağıdaki haber linkine göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

ABD’de dünya kamuoyunun hiç de alışık olmadıkları bir süreç yaşıyor. Bu sürecin etkileri ister istemez ekonomiye de yansıyor. Dolar değer kaybederken kripto para piyasalarında bayram havası yaşanıyor. Bu süreçte Ripple’ın XRP’si bile değer kazandı ve 30 cent’in üstünü gördü. Yukarıdaki grafikte kripto para piyasalarındaki bayram havası gözleniyor.

Bitcoin yeni bir rekora imza attı ve 37,736 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Kripto para piyasalarının değeri ise 1 trilyon doları aştı.

Bundan sonraki süreçte ABD’yi ve Trump’ı ne bekliyor?

20 Ocak’ta ABD Başkanı Trump’ın görevi yeni Başkan Biden’e devretmesi bekleniyor. Artık senatoda çoğunluk Demokratlara geçti. Dolayısıyla Demokratlar rahat biçimde neden olduğu kaostan dolayı Trump’ı yargılayabilir. Ancak pragmatizmi ile ünlü ABD yönetiminin Trump’ın taraftarlarını daha fazla kışkırtmasını önlemek için devr-i sabıktan sakınması güçlü bir olasılık olarak duruyor.
Lütfen Bkz: Trump senatoda da kaybediyor! Bitcoin için iyi mi?

 

 

Kaynak