Loading...
btc
BTC
-0.24%
Bitcoin
66.959,92 USDT
eth
ETH
-0.28%
Ethereum
3.228,36 USDT
bch
BCH
1.97%
Bitcoin Cash
543,64 USDT
xrp
XRP
-0.13%
Ripple
0,55 USDT
ltc
LTC
-0.7%
Litecoin
85,49 USDT
bnb
BNB
-1.43%
Binance Coin
587,08 USDT
sol
SOL
-0.3%
Solana
152,70 USDT
avax
AVAX
-0.5%
Avalanche
39,14 USDT
ada
ADA
-0.26%
Cardano
0,50 USDT
dot
DOT
0.43%
Poladot
7,27 USDT
doge
DOGE
-1.1%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-0.96%
Shiba Inu
0,00 USDT

SEC’ten Bitcoin ve kripto paralara “Truva atı” hamlesi

SEC'ten Bitcoin ve kripto paralara
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasının bir miktar toparlanmaya çalıştığı bu günlerde ABD’nin düzenleyici kurumu olan SEC de Bitcoin ve altcoinlere yönelik bir “Truva atı” planını yürürlüğe koymaya başlıyor.


SEC’ten Bitcoin ve kripto paralara “Truva atı” hamlesi

Bitcoin ve diğer kripto paralar son düşüşlerden sonra toparlanmaya çalışıyorlar. Mesela Bitcoin bugün yüzde 3.2 oranında yükseldi. Ethereum yüzde 8 sıçradı. Cardano, XRP ve Solana’da ise sırasıyla yüzde 2.8, yüzde 2.7 ve yüzde 8.5 oranında yükselişler var.

Bu arada ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para alanını “Truva atı” ile tuzağa düşürme planları yapıyor.

Geçen hafta SEC 564 sayfalı bir plan açıkladı. Bunun amacı “Hazine piyasaları platformlarını” düzenlemek. İlk bakışta kripto ile ilgisiz bir düzenleme gibi görünüyor. Kriptoyu destekleyen komisyon üyesi Hester Peirce ise bunun gizlice kriptoyu düzenleme çabaları olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. SEC’in önerisinde doğrudan kripto sözü geçmiyor. Ancak bununla getirilecek yeni kurallar düzenleyicilere kripto platformlarını ve hatta merkezsiz finans (DeFi) protokollerini denetleme yetkisi verecek.

İlgili – Kriptoda özgürlük sona eriyor!

bitcoin sec

Peirce, SEC’in üzerinde çalıştığı düzenleme konusunda şöyle diyor:

“Düzenleme önerisi çok geniş bir dil kullanıyor. Öyle görünüyor ki buna SEC başkanının kripto alanını düzenleme çabaları da dahil. Yani bu yeni tasarı kripto alanını da düzenlemek için kullanılabilir. Bu öneri birçok ticaret mekanizmasını da kapsayabilir. Buna potansiyel olarak DeFi protokolleri de dahil.”

SEC Başkanı Gary Gensler’e göre ise bu düzenleme önerisi ile “regülasyon boşluğunu” kapatmak amaçlanıyor. Ayrıca ona göre ticaret platformları SEC’ten borsalar ya da aracı kuruluşlar olarak kayıttan geçmedi.

SEC’in bu çabaları genel olarak ABD’de Başkan Joe Biden düzeyinde başlatılan kripto paraları düzenleme planının bir parçası olabilir. KoinMedya.com olarak daha önce ilgili haberleri paylaşmıştık.

İlgili – Başkan Biden, Bitcoin ve kripto paraların peşine düştü

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.