1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. SEC’ten Bitcoin ve kripto paralara “Truva atı” hamlesi

SEC’ten Bitcoin ve kripto paralara “Truva atı” hamlesi

SEC’ten Bitcoin ve kripto paralara “Truva atı” hamlesi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasının bir miktar toparlanmaya çalıştığı bu günlerde ABD’nin düzenleyici kurumu olan SEC de Bitcoin ve altcoinlere yönelik bir “Truva atı” planını yürürlüğe koymaya başlıyor.


SEC’ten Bitcoin ve kripto paralara “Truva atı” hamlesi

Bitcoin ve diğer kripto paralar son düşüşlerden sonra toparlanmaya çalışıyorlar. Mesela Bitcoin bugün yüzde 3.2 oranında yükseldi. Ethereum yüzde 8 sıçradı. Cardano, XRP ve Solana’da ise sırasıyla yüzde 2.8, yüzde 2.7 ve yüzde 8.5 oranında yükselişler var.

Bu arada ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para alanını “Truva atı” ile tuzağa düşürme planları yapıyor.

Geçen hafta SEC 564 sayfalı bir plan açıkladı. Bunun amacı “Hazine piyasaları platformlarını” düzenlemek. İlk bakışta kripto ile ilgisiz bir düzenleme gibi görünüyor. Kriptoyu destekleyen komisyon üyesi Hester Peirce ise bunun gizlice kriptoyu düzenleme çabaları olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. SEC’in önerisinde doğrudan kripto sözü geçmiyor. Ancak bununla getirilecek yeni kurallar düzenleyicilere kripto platformlarını ve hatta merkezsiz finans (DeFi) protokollerini denetleme yetkisi verecek.

İlgili – Kriptoda özgürlük sona eriyor!

bitcoin sec

Peirce, SEC’in üzerinde çalıştığı düzenleme konusunda şöyle diyor:

“Düzenleme önerisi çok geniş bir dil kullanıyor. Öyle görünüyor ki buna SEC başkanının kripto alanını düzenleme çabaları da dahil. Yani bu yeni tasarı kripto alanını da düzenlemek için kullanılabilir. Bu öneri birçok ticaret mekanizmasını da kapsayabilir. Buna potansiyel olarak DeFi protokolleri de dahil.”

SEC Başkanı Gary Gensler’e göre ise bu düzenleme önerisi ile “regülasyon boşluğunu” kapatmak amaçlanıyor. Ayrıca ona göre ticaret platformları SEC’ten borsalar ya da aracı kuruluşlar olarak kayıttan geçmedi.

SEC’in bu çabaları genel olarak ABD’de Başkan Joe Biden düzeyinde başlatılan kripto paraları düzenleme planının bir parçası olabilir. KoinMedya.com olarak daha önce ilgili haberleri paylaşmıştık.

İlgili – Başkan Biden, Bitcoin ve kripto paraların peşine düştü

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: