BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC’in yeni hedefi kripto para borsaları
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

SEC’in yeni hedefi kripto para borsaları

SEC’in yeni hedefi kripto para borsaları
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdi de gözünü kripto para borsalarına dikti. Bu alana müdahale etmek için ise ABD Kongresi’nden yardım istiyor.


SEC, kripto borsaları düzenlemek için Kongreden yardım istiyor

SEC, kripto para borsaları sektörünü düzenlemek istiyor. Bunun için de Kongre’ye yardım çağrısında bulundu. SEC Başkanı Gary Gensler, son toplantıda borsaların giderek artan önemine dikkat çekti. Ayrıca burada çok az sayıda düzenleme olduğunu söylüyor.

Gary Gensler, kısa süre önce SEC başkanı olarak göreve başlamış ve o zamandan bu yana kripto paralarla ilgili düzenlemeler istiyor. Temsilciler Meclisi’ndeki Mali Hizmetler ve Genel Hükümet alt komitesi önünde yakın zamanda yapılan bir toplantında şöyle diyor:

“Bence şu an mevcut sistemimizde açıklar var. Piyasada binerce token var ve biz sadece dijital para suçlarından dolayı 75 dava açabildik. Yasalara uymayan çok sayıda kripto para var.”

SEC uzun süredir kripto para sektörünü düzenlemek için büyük çaba harcıyor. Ancak öyle görünüyor ki SEC başkanı düzenlemelerin öncelikli müdahale etmesi gereken alan olarak kripto para borsaları sektörünü görüyor. Gary Gensler şöyle diyor:

“Bence en büyük açık borsalar alanında ve platformlara yatırımcı koruması getirmek için Kongre ile birlikte çalışabileceğimizi düşünüyorum. Bazen emtia benze de para olarak adlanan varlıkların işlem gördüğü alan.”

Gensler bu alanda “yol kuralları” konulmasının yatırımcıları korumak açısından önemli olduğunu düşünüyor. Örnek olarak New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq gibi geleneksel piyasaları gösteriyor. Bu piyasaları, yatırımcıların yasa dışı uygulamalara karşı korunduğu ve verimli yönetilen iki Pazar olarak görüyor.

İlgili – Kripto paralarınızı kaybetmek istemiyorsanız bu uygulamalardan uzak durun

Eski bir CFTC başkanı olan Gensler, ekosistemde ‘kimin ne yaptığını’ belirlemek için eski ajansıyla birlikte çalıştığını da söyledi.

Gensler, SEC’in karşı karşıya kaldığı sorunlardan birinin yetersiz finansman olduğunu söyledi. Ajans, 325 milyon dolarlık yıllık bütçesinin sadece %16’sını teknolojiye harcıyor, bu da “muhtemelen bazı büyük firmaların bir ayda, hatta bazılarının iki haftada harcadıklarından daha az.” Bu, ajansı dezavantajlı bir duruma sokuyor ki bazı piyasa katılımcılarına ayak uyduramıyor.

Gensler daha önce yaptığı açıklamada dijital paraları yeni ödemeler yöntemi olarak gördüğünü açıklamıştı. Ancak ona göre burada birçok sorun var.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: