1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SEC uyarısında kripto dolandırıcıları hangi zaaftan yararlanıyor?

SEC uyarısında kripto dolandırıcıları hangi zaaftan yararlanıyor?

SEC uyarısında kripto dolandırıcıları hangi zaaftan yararlanıyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

SEC uyarısında kripto yatırımcılar arasında FOMO’nun ana nedenlerinden birinin “çok zengin olma fırsatını kaçıracakları” zihniyeti olduğunu kabul ediyor.

SEC uyarısında kripto yatırım dolandırıcılığına karşı yeni yatırımcılara seslenildi

 

Kripto para birimleri, tüm kripto varlıklar ve koinler dahil olmak üzere ilk madeni para tekliflerinin “artan popülaritesi”, perakende yatırımcılar arasında artan dolandırıcılık ve istismarların ana nedeni olarak kabul ediliyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dijital varlıklar ve kripto para birimiyle ilgili yatırım dolandırıcılıkları hakkında yeni bir uyarı yayınladı.

 

SEC Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi ve İcra Dairesi Perakende Stratejisi Görev Gücü, tarafından paylaşılan duyuru, perakende yatırımcıların dolandırıcılık nedeniyle karşılaştığı “yıkıcı kayıplara” özellikle  dikkat çekti.

 

SEC, artan dolandırıcılık ve istismarların ana nedeni olarak kripto para birimleri, madeni paralar ve koinler dahil olmak üzere  madeni paraların  “artan popülaritesini” bağladı.

 

SEC ayrıca, belirli dijital varlıkların fiyat artışının, dolandırıcıların şüphelenmeyen yatırımcıları cezbetmesi için önemli bir faktör olduğunu söyledi:

“Yatırımcılar, yeni veya ‘son teknoloji’ bir şey içeren yatırım fırsatları konusunda daha az şüpheci olabilir veya fırsatı kaçırma korkusuna kapılabilir (FOMO).”

sec uyarisinda kriptoYatırımcıların FOMO’su, temel olarak çok sayıda token ve karşılıksız token inisiyatifinin gösterdiği son yükseliş performansına bağlanıyor. Uyarı, yatırımcılar arasında FOMO’nun ana nedenlerinden birinin “çok zengin olma fırsatını kaçıracakları” zihniyeti olduğunu kabul ediyor.

 

SEC, yatırımcıların netlik içinde kalmasına yardımcı olmak için, dijital varlık yatırımcılarına, yüksek yatırım getirisi vaatleri, belirsiz lisans ve kayıt durumu ve sahte referanslar dahil olmak üzere olası bir dolandırıcılık için uyarı işaretleri aramanın yanı sıra riskleri anlamalarını ve değerlendirmelerini dikkatlice öneriyor.

 

SEC, BitConnect’in perakende yatırımcılar için büyük kayıplarla sonuçlanan 2 milyar dolarlık dolandırıcılığının altını çizdi. Uyarıda, “Platformun yatırımcılara gelen yatırım fonlarından paralarını çektiğini ve yatırımcıların talepleri doğrultusunda yatırımlarını dürüst ve doğru  bir şekilde alıp satmadığı, platformun çökmesine ve yatırımcıların büyük miktarda para kaybetmesine neden olduğu iddia edildi” dedi.

 

1 Eylül’de SEC başkanı Gary Gensler, kripto yatırımcılarının dolandırıcılığı ve diğer ilgili riskleri önlemesine yardımcı olabilecek bir düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacı yineledi.

 

Gensler, önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde kripto para biriminin alaka düzeyinin büyük ölçüde bir kamu politikası çerçevesine bağlı olacağını söyledi. Bu ifadeyi destekleyerek, “Finans, nihayetinde güvenle ilgilidir” dedi.

Kaynak