1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC soruşturması haberi üzerine Uniswap (UNI) fiyatına darbe

SEC soruşturması haberi üzerine Uniswap (UNI) fiyatına darbe

SEC soruşturması haberi üzerine Uniswap (UNI) fiyatına darbe
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin düzenleyici kurumu SEC’in Uniswap (UNI) hakkında soruşturma başlattığı haberi üzerine kripto paranın fiyatı yüzde 5 düştü. Bu soruşturmanın en büyük merkezsiz borsalardan biri olan Uniswap için ne anlama geldiğine bakalım.


SEC’in soruşturma başlattığı haberi üzerine Uniswap (UNI) fiyatına darbe

Merkezsiz kripto para borsası Uniswap’ın yerel tokeni UNI fiyatı bugün gelen bir haber üzerine yüzde 5 düştü. Bu habere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Uniswap Labs ile ilgili bir soruşturma başlattı. Wall Street Journal’da yer alan habere göre, SEC avukatları yatırımcıların Uniswap’i nasıl kullandığını ve nasıl pazarlandığını soruşturacak.

Merkezsiz borsalar (DEX) üçüncü tarafa ihtiyaç olmadan kripto para ticareti gerçekleştirebiliyor. Uniswap de en büyük DEX’lerden biri ve ilginç olan kısmı da ABD merkezli olması.

DEX’ler daha anonim çalışma imkanı sağlıyor. Coinbase ve Gemini gibi merkezi borsalar ise kullanıcılardan kişisel bilgilerini istiyor ve kara para aklama düzenlemelerine uyum talep ediyor. Uniswap’te ise bir kullanıcının ticaret yapabilmesi için tek yapması gereken şey cüzdanını borsaya bağlaması.

DEX’ler aynı zamanda merkezi borsalar (CEX) ile kıyaslandığından çok daha geniş coin ticareti seçeneği sunuyor. Mesela, Uniswap binlerce Ethereum tabanlı ERC-20 tokeni destekliyor.

İlgili – UniSwap Rehberi: UNI nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

SEC soruşturması Uniswap için ne anlama geliyor?

Henüz soruşturmanın erken dönemi ve bu soruşturma sonucu SEC’in herhangi bir resmi suçlama yapıp yapmayacağı ve resmi bir dava açıp açmayacağı belli değil. Buna rağmen SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce yaptığı bir açıklamada, kayıtsız menkul kıymet satan borsaların üzerine gidileceğini söylemişti. Bu yeni soruşturma da benzer bir davanın başlangıcı olabilir.

Nisan ayında SEC Başkanı olan Gensler, ilk defa Ağustos ayında kripto paralar hakkında konuşmuştu. Aspen Security Forum’da açıklamalar yapan SEC Başkanı, muhtemelen birçok kripto paranın aslında kayıtsız menkul kıymet olduğunu iddia etmişti. Şöyle demişti:

“Gerekli açıklamalar veya piyasa gözetimi olmaksızın birçok tokenin kayıt dışı menkul kıymetler olabileceği bir kripto pazarımız olduğuna inanıyorum.”

Menkul kıymetler için sıkı bir düzenleyici çerçeve var. Yine de birçok kripto para emtia olarak değerlendirilerek bahsedilen sıkı düzenleyici soruşturmalardan uzak durabiliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: