1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Savaş Ukrayna’da kripto para ticaretini nasıl etkiledi?

Savaş Ukrayna’da kripto para ticaretini nasıl etkiledi?

Savaş Ukrayna’da kripto para ticaretini nasıl etkiledi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Ukrayna’da kripto para ticareti nasıl etkilendi. Detaylar haberimizde.

Savaş Ukrayna’da kripto para ticaretini nasıl etkiledi?

Rusya, Ukrayna’yı işgal girişimini sürdürüyor. Dünyanın dört biryanından Ukrayna’ya destek yağarken Rusya’ya tepkiler de büyüyor. Rusya hiç olmadığı kadar büyük bir ekonomik ambargo ile karşı karşıya. Ruble ve Rus borsası değer kaybetmeye devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve İngiltere Rusya ile ticareti askıya aldı. Bilindiği gibi Rusya’da SWIFT sisteminden de çıkarıldı. Belarus’ta da 3 banka sistem dışına itildi.

İlgili: Rusya SWIFT’ten çıkarıldı! Bitcoin mi kullancak?

Rusya’nın dünya ekonomisi ile bağı koparılarak geri adım atması amaçlanıyor. Putin ve yönetim geri adım atmama konusunda direnirken hem Rusya’da hem Ukrayna’da vatandaşlar tasarruflarını kripto paralara aktarıyor.

Kripto piyasası da küresel belirsizlikten nasibini alsa da merkeziyetsiz yapısı ile sığınılan bir liman oldu. Kripto ticareti, çatışma başladığından bu yana Ukrayna’da %107 arttı. Financial Times tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor yaşanan işgalin kriptoya yönelimi artıracağını ortaya koydu.

Rapor ayrıca, Ukrayna’ya yapılan kripto bağışlarının kripto endüstrisini ve kitlelerin dijital varlık piyasasına karşı tutumunu etkileyeceğini öngörüyor.  Ukraynalı yetkililer,sosyal medya platformlarından kripto bağışı yapılması konusunda istekte bulunuyor. Ülke geçtiğimiz günlerde toplanan 65 milyon dolarlık kripto para bağışının 15 milyon doları ile silah içermeyen askeri teçhizat alımı yaptı.

İlgili: Ukrayna’da kripto bağışı artıyor!

Öten yandan Rusya’nın bu ambargodan kripto para yardımıyla kurtulmaya çalışması durumunda başta Bitcoin olmak üere kripto paraların prestij kaybı yaşayacağını öngören ekonomistlerin sayısı da az değil.

Ukrayna, 2020’de dünyadaki kişi başına en yüksek ve 2021’de dördüncü en yüksek kripto para kullanımına sahip ülke olmuştu.

CoinShares’te yayınlanan bir raporda ise Ukrayna’da kripto para kullanımını artıran başka bir etmene dikkat çekildi. Rapora göre bu dönemlerde nakit taşımak riskli olduğundan kripto paraya yönelim artıyor.

“İnsanların umutsuz olduğu ve bankaların düzgün çalışmadığı durumlarda, fiziksel nakit taşımak genellikle risklidir. Şu anda birçok Ukraynalı ve Rus için durum böyle, dolayısıyla kripto varlıkları çekici bir alternatif olarak görülüyor.”

Savaşın gündemi belirlediği günlerde lider kripto para birimi Bitcoin, yatay bir seyir izliyor. 38,000 dolar ile 40,000 dolar arasında dalgalanan BTC, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 38,755 dolardan işlem görüyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Günlük BTC fiyat hareketleri

kripto para Savaş Ukrayna'da kripto para ticaretini nasıl etkiledi?

Kaynak

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.