1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum ve bu iki DeFi ağının kullanımında inanılmaz artış!

Ethereum ve bu iki DeFi ağının kullanımında inanılmaz artış!

Ethereum ve bu iki DeFi ağının kullanımında inanılmaz artış!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasaları zor zamanlardan geçerken; Ethereum ve DeFi ile ilişkili bu iki ağın kullanımında devasa bir artış kaydedildi.

Ethereum ve DeFi ağlarında dikkat çeken büyüme!

Ünlü geliştiricilerin sektörden ayrılmasının ardından, Ethereum ve DeFi ile ilişkili bu iki ağın kullanımında devasa bir artış görüldü. Özellikle de Ethereum, AAVE ve YFI akıllı sözleşme kullanımı %100 oranında arttı.

Popüler kripto para takip platformu WhaleStats tarafından paylaşılan verilere göre, Ethereum (ETH), AAVE, YFI gibi bazı blockchainler, akıllı sözleşme kullanımında %100’e varan güçlü bir artışla karşılaştı.

https://twitter.com/WhaleStats/status/1502224619558027264?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502224619558027264%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fu.today%2Fethereum-and-aave-smart-contract-usage-spikes-by-100

Peki bu ne anlama geliyor? Akıllı sözleşme kullanımı neden önemli?

Akıllı sözleşme etkileşimlerini, işlem sayısını ve aktif adres sayısını içeren ağın genel kullanımına yönelik veriler, genellikle bir kripto paranın veya bir bütün olarak bu kripto paranın faaliyet gösterdiği ağın temel güç durumunu yansıtır.

Akıllı sözleşme kullanımı artarken; ağ üzerinde daha fazla işlem gerçekleştirilir, madencilere daha fazla ücret ödenir ve ağ, sosyal medya kanallarından ve on chain metriklerden daha fazla etkileşim alır. Dolayısıyla ağdaki etkileşimin artması, ağın büyümesi üzerinde uzun vadede olumlu bir etki yaratır.

Ethereum ve DeFi ağlarının kullanımında inanılmaz artış!

Ethereum, AAVE ve YFI kullanımı artıyor!

Kullanım açısından en “trend” kripto para birimlerinden biri, son 24 saatte %139’luk bir artış kaydeden Yearn Finance (YFI) tokenidir. Piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum da son birkaç saat içinde tam olarak %100’lük bir kullanım artışıyla zirvede kendine yer buldu.

Bu arada ağlar ve balinalar arasındaki bu artan etkileşim oranı, Andre Cronje gibi bazı tanınmış geliştiricilerin ekosistemden ayrılması ile birlikte ortaya çıkan sarsıntıdan sonra, DeFi ağlarında kendini gösteren aşırı volatiliteye bağlanıyor.

Nitekim FTM gibi bazı coinler, balina kaynaklı satın alma çılgınlığının yanı sıra, akıllı sözleşmelerle toplam etkileşim sayısında da büyük bir artış gördü. Ancak tokenin fiyatı henüz, bu pozitif piyasa koşullarına ve on chain metriklere olumlu bir tepki vermedi.

Bununla birlikte, kripto para piyasaları ve finansal piyasalardaki risk nedeniyle neredeyse tüm coinler son aylarda değerlerinin büyük bir kısmını kaybederken; Ethereum ve YFI de düşüş trendinde kalmaya devam ediyor. 

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada ETH %1.6 artışla 2.658 dolardan işlem görürken, YFI %2 oranında değer kaybederek, 19.000 dolardan işlem görüyor.

Kaynak