1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Rusya SWIFT’ten çıkarılırsa kripto para mı kullanacak?

Rusya SWIFT’ten çıkarılırsa kripto para mı kullanacak?

Rusya SWIFT’ten çıkarılırsa kripto para mı kullanacak?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılacağı konuşuluyor. Bu hamle gerçekleşirse Rusya için kripto para bir alternatif haline gelebilir.

Rusya SWIFT’ten çıkarılırsa kripto para mı kullanacak?

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması batı dünyasını harekete geçirdi. Ukrayna’ya destek açıklamaları yapan Avrupa ve Amerika Rusya’ya yaptırımlarda bulunuyor. Ekonomik olarak hedef alınan Rusya’da borsa çöktü ve ruble dolar karşısında değer kaybediyor.

İngiltere, Rusya ile tüm ticaretini durdurdu. Rusya ile dolar, euro, ruble, sterlin ve yen gibi para birimleri ile ticaret yapılması yasaklandı. Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılması da gündemde. Özellikle Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu yönde bir karar alınması gerektiğini savunuyor.

Üst düzey Ukraynalı yetkililer, Fransa, Hırvatistan ve İtalya dahil olmak üzere birçok ülkenin Rusya’nın SWIFT kısıtlamasını desteklediğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, twitter sayfasından Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’in Rusya’nın sistemden çıkarılmasına destek verdiğini açıklayarak teşekkür etti.

SWIFT erişimi olmadan, Rus bankalarının yabancı emsalleriyle yasal olarak işlem yapma imkanı olmayacak. Dövize erişimini keserek, ticaret yapma kabiliyetini azaltarak ülke üzerinde ekonomik baskı uygulamak isteyen bazı ülkeler bu adımın atılmasını istiyor.

Rusya bu durumda nasıl bir hamle yapabilir? Kripto para kullanarak bu zorluğun üstesinden gelebilir mi? SWIFT sistemini engellemek Rusya’yı kripto para birimlerini benimsemeye zorlayabilir. Mevcut haliyle, düzenleyicilerin merkezi olmayan cüzdanlar aracılığıyla işlemleri engelleme araçları yoktur.

İlgili: Bitcoin nedir,geleceği nasıl?

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde kısa süre önce, Rusya’nın yaptırımları yıkmak için kullanma potansiyeline atıfta bulunarak kripto paralar ile ilgili yasal bir düzenleme önerisinde bulundu. Rusya’da kripto para kullanımı oldukça yaygın. İstatistik kuruluşları toplam kripto para kullanımının %12’sinin Ruslar tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya Merkez Bankası, ülkede kripto para kullanımının yasaklanması gerektiğini belirtmiş. Hükümet ve Merkez Bankası’nın anlaşması gerektiği konusunda Putin devreye girmişti.

İlgili: Rusya’da kripto para düzenlemeleri

Bazı Avrupalı yetkililer de Rusya’nın kripto paraları kullanmasının tamamen engellenemeyeceğini ancak düzenlemeler ile hareket alanının kısıtlanabileceğini savunuyor. Rusya’nın kripto paraları benimsemesinin Bitcoin için olumsuz olacağını savunan görüşlerde bulunuyor. Rusya’nın sert tutumunu sürdürüp sürdürmeyeceğini ve batının bu konudaki kararını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.