fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Satoshi nedir, 1 Bitcoin kaç satoshi eder?

Satoshi nedir, 1 Bitcoin kaç satoshi eder?

Satoshi nedir, 1 Bitcoin kaç satoshi eder?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Satoshi nedir? Kripto para sektörü ile ilgili makalelerde sık sık “satoshi” ifadesini duyarsınız. En basit anlamıyla satoshi, en büyük kripto para Bitcoin’in en küçük birimi. Ayrıntılara bakalım. 


Satoshi nedir?

Finans dünyası yeni bir çağa doğru ilerliyor ve artık ana akım finans da kripto paralarla çok yakından haşir neşir. Sonuçta sık sık Bitcoin, altcoin, kripto para ve satoshi gibi terimleri görüyoruz. Bu yazıda da Satoshi nedir sorusu üzerinde duracağız.

Her ülkenin bir ulusal para birimi var. Bu para birimleri ister Türk lirası olsun, ister ABD Doları ya da Rus rublesi olsun, daha küçük birimlerine ayrılıyor. Mesela Türk lirasının en küçük birimi “kuruş”, dolar “cent”lerden oluşuyor. Rus rublesi de “kopeyka” (kopek) diye alt birimlere ayrılıyor. Bu paraların her biri 100 kuruş ya da centten oluşuyor.

İşte en büyük kripto para olan Bitcoin’in oluştuğu en küçük birimine “satoshi” ismi veriliyor. Bitcoin’in mucidi “Satoshi Nakamoto”nun şerefine de böyle adlandırıldığını söyleyebiliriz.

İlgili – Satoshi Nakamoto kimdir?

koinmedya_paradex

1 lira 100 kuruştan, 1 dolar da 100 centten oluşuyor. Peki, 1 Bitcoin (BTC) kaç satoshi ediyor? Bir BTC tam 100,000,000 satoshiye bölünebiliyor. Tam tersini söyleyecek olursak, 1 satoshi de 0.00000001 BTC ediyor.

Daha da ayrıntılı gösterebilmek için 1 satoshi ile 100,000,000 satoshinin kaç Bitcoin ettiğine aşağıdaki tablodan bakalım.

Satoshi nedir? Kripto para sektörü ile ilgili sık sık “satoshi” duymuşsunuzdur. En basit anlamıyla satoshi en büyük kripto paranın en küçük birimi. Ayrıntılara bakalım.

Satoshi nedir? Bitcoin kaç satoshi?

Bitcoin’in resmi alt birimleri

Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana kripto paranın sadece iki resmi birimi var. Birincisi Bitcoin ve diğeri de satoshi. Bitcoin için çoğunlukla BTC kısaltması kullanılıyor. Ancak uluslararası standartlar çerçevesinde kripto için “XBT” kısaltması kabul edilmişti.

“koinmedya_binance”

2015 yılında Bitcoin ISO 4217 altında standartlaştırılan bir kripto para oldu. Bundan sonra aşağıdaki dönüştürme birimleri ve adları kabul edildi.

 

Satoshi nedir? Kripto para sektörü ile ilgili sık sık “satoshi” duymuşsunuzdur. En basit anlamıyla satoshi en büyük kripto paranın en küçük birimi. Ayrıntılara bakalım.

Satoshi nedir? Bitcoin kaç satoshi?

Yukarıdaki tabloyu şöyle de özetleyebiliriz:

koinmedya_brave

1 BTC = 1,000 mBTC (millibitcoin)
1 BTC = 1,000,000 μBTC (microbitcoin)
1 BTC = 100,000,000 Satoshi
1 mBTC = 100,000 Satoshi
1 μBTC = 100 Satoshis

Kripto para fiyatlarını satoshi olarak gösterme

Satoshi nedir sorusuna bir de bu açıdan bakalım. Kripto paraların fiyatları çoğu zaman dolar ile gösteriliyor. Zaman zaman ise kripto paraların değeri BTC cinsinden de hesaplanıyor. KoinMedya olarak bazen değeri küçük altcoin analizlerinde fiyat BTC cinsinden daha doğrusu söylersek “satoshi” olarak verilebiliyor. Mesela aşağıdaki bağlantıda yer alan habere göz atın.

İlgili – Coinbase listelemesi sonrası Decentraland MANA fiyatı 2x yaptı

Haberde Decentraland MANA fiyatı için 690 satoshi ya da 490 satoshi ifadeleri yer alıyor. Eğer bunları dolar olarak ifade etmeye kalkışsaydık şöyle görünürdü. 0.069109 dolar ya da 0.033508 dolar. Bunlar aynı zamanda söz konusu kripto paranın son 30 günlük zirve ve dip seviyeleri.

0.069109 doları okurken ya da söylerken ifade etmek daha zordur. 690 satoshi ise hem daha rahat ifade edilir hem de daha akılda kalıcı bir değer. Bitcoin’in ulusal para birimleri ile kıyaslandığında çok daha küçük birimlere ayrılması bu açıdan bir kolaylık sağlıyor.

Son olarak 1 satoshinin güncel değerden kaç dolar, Euro ve sair yaptığını görmek için buradaki satoshi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.