Rusya Merkez Bankası’nın kararı kripto piyasasını nasıl etkiler? Ünlü CEO yanıtladı

kripto piyasası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki madencilik faaliyetlerinin ve kripto ticaretinin yasaklanmasını istedi. Coingecko CEO’su bu isteğin yol açabileceği sorunları değerlendirdi. Detaylar haberimizde.

Rusya Merkez Bankası’nın kararı kripto piyasasını nasıl etkiler? Ünlü CEO yanıtladı

Rusya Merkez Bankası, yayınladığı son raporda kripto paralar ile ilgili bir dizi uyarılarda bulundu. Banka, kripto para madenciliğinin ve kripto para ticaretinin yasaklanmasını istedi. Ayrıca Rus rublesinin egemenliğini sınırladığı uyarısında da bulundu.

Raporda kripto paraların terörizmin finansmanı kolaylaştırdığı ve daha birçok yasa dışı işte kullanıldığı ifade edildi. Geçtiğimiz yıl Çin’de bu açıklamalara konu olan kısıtlamalar yapılmış kripto para madenciliği yasaklanmıştı. Ayrıca Çin kripto para hizmeti veren platformları da kapatmış, ülke içerisinde kripto paralar ile ticaret yapılmasını engellemişti.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Rusya Merkez Bankası’nın isteği hükümet tarafından yerine getirilirse bunun kripto para piyasasına etkisi geçtiğimiz yıl Çin’deki kadar büyük olur mu? Coingecko CEO’su Bobby Ong bu soruyu yanıtladı. Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan ünlü CEO, Rusya’nın yasağının Bitcoin ve kripto paraların fiyatını Çin ve olası ABD yasağı kadar etkilemeyeceğini savundu. Ünlü CEO Bitcoin’in son fiyat hareketlerine ise Fed aldığı kararların neden olduğunu belirtti.

“BTC fiyatı bugünlerde büyük ölçüde makro hareketler, özellikle Fed kararları tarafından belirleniyor. Rusya’daki bir yasak fiyatı etkileyebilir, ancak muhtemelen Çin veya ABD’deki bir yasakla karşılaştırıldığında o kadar büyük bir etkilenme olmaz.”

Rusya’nın bu kararı alması durumunda kaybeden taraf olacağını belirten ünlü yönetici kripto para piyasasının büyümeye devam edeceğini belirtti.

“Şirketler ve yetenekler ülke dışına taşınmaya zorlandıkça Rusya kaybetmeye devam edecek ve ülkeyi vergi gelirlerinden mahrum bırakacak”


Rus Merkez Bankası daha önce de hazırladığı raporda kripto para madenciliğini %11’inin Rusya’da yapıldığını açıklamıştı. Bu oran Çin’in yasaklarından önce Çin’de ulaşılan orana göre çok düşük.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Öte yandan kripto piyasasında düşüş devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte %7,91 değer kaybetti ve 35,750 dolardan işlem görüyor. Ethereum’da %12 değer kaybederek 2,505 dolara geriledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rusya Merkez Bankası’nın kararı kripto piyasasını nasıl etkiler? Ünlü CEO yanıtladı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.