1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya da kripto rüzgarına kapıldı – Merkez bankasından resmi açıklama
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Rusya da kripto rüzgarına kapıldı – Merkez bankasından resmi açıklama

Rusya da kripto rüzgarına kapıldı – Merkez bankasından resmi açıklama
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto paraların ana akımda yer almaya başlaması hükümetleri harekete geçirdi. Dünyanın birçok merkezi bankası kendi ulusal dijital paralarını çıkarmak için çalışmalar yapıyor. Bunlar, kripto paraların birçok özelliğini taşıyor. Rusya da resmi açıklama ile testlerin başlayacağını duyurdu.


Rusya merkez bankası: Dijital ruble testleri 2022’de başlıyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaptığı resmi duyuruda, dijital ruble testlerinin gelecek yıl başlayacağını bildirdi. Rusya, resmi ağızdan dijital ruble çalışmalarına hız verme niyetlerini bir kez daha açıklamış oldu.

“Rusya merkez bankası başkanı Nabiullina: Gelecek yıl dijitl rubleyi test etmeyi planlıyoruz.”

Bitcoin ile ilgili de konuştu

2022’de dijital ruble testlerine başlama planlarını bir kez daha doğrulayan Nabiullina, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili de görüşlerini paylaştı. Nabiullina, kripto paraların ve özellikle de BTC’nin çok riskli bir varlık olduğunu düşünüyor. Ayrıca yatırımcılara bunları almama uyarısı da yapıyor.

Rusya merkez bankası başkanı, Haziran başında yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital parasının (central bank digital currency – CBDC) Rusya’nın finansal sisteminin geleceği olduğunu söylemişti. Özellikle de bu CBDC ile çalışacak ödeme sisteminin hızlı ve ucuz olacağını da vurgulamıştı. Ülke olarak dijital ruble çalışmaları ve sistemine büyük önem verdikleri görülüyor.

İlgili – AMB yetkilisine göre Bitcoin tehlikeli bir hayvan – Avrupa’nın tek kurtarıcısı…

Diğer ülkeler de kendi ulusal dijital paraları ya da CBDC’lerini çıkarıyorlar. Çin şu an bu alanda lider ve DCEP kısaltması ile bilinen bu paranın denemelerini geçen seneden bu yana sürdürüyor. Pekin yönetimi, bu “Çin coini” ile ilgili çalışmalara 2019 yılında başlamıştı.

Çin ve diğer ülkelerin merkez bankalarını kendi kripto paralarını çıkarmaya ise Facebook’un Libra ismini verdiği stabil coin çıkaracağı açıklaması teşvik etmişti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.