fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. AMB yetkilisine göre Bitcoin tehlikeli bir hayvan – Avrupa’nın tek kurtarıcısı…

AMB yetkilisine göre Bitcoin tehlikeli bir hayvan – Avrupa’nın tek kurtarıcısı…

AMB yetkilisine göre Bitcoin tehlikeli bir hayvan – Avrupa’nın tek kurtarıcısı…
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) üst düzey bir yetkilisi, Bitcoin’i “çok tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirdi. Ona göre kripto paralar Avrupa’nın parasal egemenliğine bir tehdit. Bu kripto para belasından ise Avrupa’yı sadece dijital Euro kurtarabilir. Ancak o da yeterince erken gelemeyecek.


Bitcoin tehlikeli bir hayvan ve Avrupa’nın tek kurtarıcısı da dijital Euro

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Bitcoin’i pek sevmiyor. Bankanın üst düzey bir yetkilisi kısa süre önce verdiği röportajında bunu açık bir şekilde dile getiriyor. AMB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Bitcoin’i “çok tehlikeli bir hayvan” olarak tanımlıyor ve suç faaliyetleri için kullanıldığını iddia ediyor. Ona göre dijital Euro yeterince erken çıkarılamayacak. Çünkü ona göre Avrupa’yı kripto para belasında ancak dijital Euro kurtarabilir.

AMB, Euro Bölgesi’nin merkez bankası ve 19 üye ülkenin de parasal birliğini temsil ediyor. Hepsi de Euro kullanıyor. Kurumun başında ise eski bir IMF başkanı olan Christine Lagarde var.

Panetta, Financial Times’a verdiği röportajında, dijital Euro’nun sadece kullanıcı gizliliğini sağlamakla kalmayacağını, ayrıca bölgeyi kripto para tehditlerinden de koruyacağını iddia ediyor. Ona göre, Bitcoin ve diğer kripto parala Avrupa’nın parasal egemenliğini tehdit ediyor.

AMB yetkilisine göre, Bitcoin temelde suç dünyasının bir para birimi. Ona göre bu görüşü dile getiren sadece kendisi değil. ABD Hazine Bakanı da benzer görüşler dile getirdi.

Tabii bu tür iddialar birçok defa çürütüldü. Son olarak Chainalysis raporu bunu ortaya koyuyor. Buradaki verilere göre kripto paraların sadece yüzde 0.34’lük kısmı suç faaliyetleri ile ilgili.

Panetta ayrıca kripto paraları düzenlemenin çok zor bir iş olduğunu belirtiyor. Sebebi ise kripto paralardan sorumlu tek bir kuruluşun olmaması. Şöyle açıklıyor:

“Merkezsiz yapıdalar. Çin’de olabilirler. İsviçre’de ya da Güney Amerika’da olabilirler… Ancak aracıların bu kripto varlıklarının tedarikine dahil olduğu ölçüde, o zaman düzenleme ve gözetimimiz olur.”

“Libra gibi stabil olmayan coinler de kötü”

Panetta’ya göre kötü olan sadece Bitcoin değil. Merke bankaları tarafından çıkarılmayan tüm diğer dijital paraları da kötü olarak görüyor. Bunlara stabil coinler de dahil. Bitcoin’in volatilitesini içermeyen bir alternatif sunuyorlar stabil coinler.

İtalya merkez bankasının eski genel müdür olan Panetta, stabil coinlerin arkasındaki rezervlerin de volatiliteli olduğunu söyleyerek, yine de bu stabil coinlerin aslında o kadar da stabil ve istikrarlı olmadığını belirtiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: