1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ripple’ın halka arz planındaki kritik ayrıntı

Ripple’ın halka arz planındaki kritik ayrıntı

Ripple’ın halka arz planındaki kritik ayrıntı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin ne zaman halka açılacağı ile ilgili konuştu. Garlinghouse, bunun için SEC ile olan yasal kavganın bitmesini beklediklerini söylüyor. Ayrıca Ripple’ın halka arzı “ihtimalinin bir noktadan sonra çok yüksek olduğunu” da vurguluyor.


Ripple’ın halka arzı SEC davasına bağlı

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a Consensus 2021 konferansında Ripple’ın halk arz edilip edilmeyeceği soruldu. Garlinghouse cevap olarak halka arz “ihtimalinin bir noktadan sonra çok yüksek olduğunu” söyledi.

Ripple CEO’su ayrıca her hangi bir halka arz (initial public offering – IPO) planı için ilk önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan yasal sorunun çözülmesi gerektiğini de belirtiyor. Ne de olsa Ripple’ın halka arzının da SEC tarafından onaylanması gerekiyor. Brad Garlinghouse da buna dikkat çekiyor.

Bu, Ripple’ın halka arzı ile ilgili yapılan ilk açıklama değil. Daha önce de yetkililerden benzer açıklamalar gelmişti. Mesela, geçen ay Ripple’ın en büyük hissedarlarından biri olan SBI Holdings CEO’su yaptığı açıklamada, Ripple’ın dava sonuçlanandan sonra halka arz planı olduğunu söylemişti.

Haberlere göre SBI CEO’su Yoshitaka Kitao şöyle demişti:

“Mevcut davadan sonra Ripple halka arz olunacak. Şimdiki CEO bunu yapmak istiyor. Chris bunu yapmak istiyor.”

SEC geçtiğimiz Aralık ayında Ripple Labs, Garlinghouse ve kurucu ortağı Christian Larsen aleyhinde dava açmıştı. Davada XRP’nin 1.3 milyar dolarlık kayıtsız tahvil satışı olduğu iddia ediliyor. Ripple ise XRP tokenin emtia olduğunu ve bundan dolayı da SEC yetki alanına girmediğini savunuyor.

Ripple’ın halka arz planındaki kritik ayrıntı

XRP-USD haftalık fiyat grafiği – 2017-2021

Söz konusu davadan sonra Ripple (XRP) fiyatı önemli ölçüde düşüş yaşadı. Geçtiğimiz Nisan ayında kripto para piyasası önemli ölçüde ralli yaparken XRP fiyatı da yükselişe geçti. Bitcoin ve Ethereum gibi sektörün başlıca coinleri yeni zirveler kaydederken, XRP ise eski zirvelerinden çok daha düşük pozisyonda kaldı.

İlgili – Ripple, Coinbase ve üst düzey borsalarda dikkat çeken XRP hareketliliği

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: