1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Ripple yetkilisi açıkladı: Rusya, SWIFT yaptırımını Bitcoin ile aşabilir mi?

Ripple yetkilisi açıkladı: Rusya, SWIFT yaptırımını Bitcoin ile aşabilir mi?

Ripple yetkilisi açıkladı: Rusya, SWIFT yaptırımını Bitcoin ile aşabilir mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerinde bu ülkeye yönelik uygulanan yaptırımlardan biri de SWIFT sisteminden atılması oldu. BU gelişme üzerine Rusya’nın bu yaptırımı kripto ile aşabileceği yönünde yorumlar geldi. Ancak üst düzey Ripple yetkilisi böyle düşünmüyor.


Ripple yetkilisi açıkladı: Rusya, SWIFT yaptırımını Bitcoin ile aşabilir mi?

Rusya’nın Ukrayna’yı geçtiğimiz hafta işgaline başlamasından bu yana Bitcoin fiyatı yüzde 13 yükseldi.

Hem Rusya hem de Ukrayna’da işlem hacimlerinde önemli ölçüde yükseliş görüldü. Dijital varlık şirketi Radkl’ın genel müdürü Bea O’Carroll, bu konuda şunu diyor:

“Temel olarak, hükümet tarafından kontrol edilmeyen, acil durum eylemlerinden etkilenmeyen bir para birimine sahip olmak gerçekten ilginç.

Belki de Rusya’nın değer taşımak için kullanacağı yol da bu olur. Tabii buna eşit bir şekilde diğer yandan Ukrayna da bu yöntemden faydalanıyor. Çünkü insanlar aynı şekilde Ukrayna’ya değer aktarımı ve yardımda da bu yolu (kripto ve Bitcoin) kullanıyor.”

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Rusya’ya SWIFT engelini kriptoyla aşamaz

bitcoin Ripple yetkilisi açıkladı: Rusya, SWIFT yaptırımını Bitcoin ile aşabilir mi?

Diğer yandan Rusya bankaları global SWIFT sistemine erişimi yitirdi. Böyle bir ortamda bazıları da Rusya’nın bu yaptırımı aşmak için kripto paraları kullanabileceğini iddia etmeye başladı. Ancak bazı uzmanlar Rusya’nın büyüklüğünün böyle bir şey için engel olduğunu düşünüyor.

Dünyanın en büyük kripto paralarından olan Ripple’ın ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı Asheesh Birla şöyle diyor:

“Rusya SWIFT yaptırımını kripto ile aşamaz. Bunun çok basit bir açıklaması var. Rusya’nın ihtiyacını karşılayacak yeterki global kripto likiditesi yok.”

Birla, Rusya’nın günlük yaklaşık olarak 50 milyar dolarlık döviz işlemleri gerçekleştirdiğini vurguluyor. Bu da dünya genelinde gerçekleşen tüm Bitcoin işlemlerinin değerine eşit.

Tabii tüm işlemler arkasında izler bırakır. Bundan dolayı söz konusu yaptırımı aşmak da çok karmaşık olacak.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Kaynak

Etiketler: