1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ripple’dan XRP’yi eski günlerine götürebilecek hamle!

Ripple’dan XRP’yi eski günlerine götürebilecek hamle!

Ripple’dan XRP’yi eski günlerine götürebilecek hamle!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

San Francisco merkezli blockchain ödeme şirketi Ripple XRP’yi eski günlerine götürmeye kararlı!

Ripple XRP ve CBDC açılımı

Ripple, merkez bankalarının gözdesi olmak için düğmeye bastı!

San Francisco merkezli blockchain ödeme şirketi Ripple, resmi web sitesinden yayınladığı bir makaleye göre, dijital poundun geliştirilmesini desteklemek üzere kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan İngiltere merkezli Digital Pound Vakfı (Digital Pound Foundatio)’na katıldı.

Ripple'dan XRP'yi eski günlerine götürebilecek hamle!

Vakfın üyesi olarak Ripple, yönetim kurulunda şirketin politika başkanı Susan Friedman tarafından temsil edilecek. Vakfa üye olan diğer şirketler arasında İngiltere merkezli kurumsal ledger teknolojisi sistem sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren Billion Group ve BT/Danışmanlık hizmetleri firması CGI, Accenture ve Quant da yer alıyor.

Bu arada Ripple’ın vakfa katılımı, Bitcoin’in yükseliş kaydettiği ve dünya çapında birçok merkez bankası tarafından CBDC (merkez bankası dijital para birimleri)‘lerin giderek daha fazla araştırıldığı bir döneme denk gelmesi oldukça dikkat çekici.

Çünkü Ripple kanadı, bu pastadan önemli bir pay almak istiyor ve hız kesmeden faaliyetlerini sürdürüyor. Belki Ripple XRP’yi bu projelerde doğrudan kullanmayacak; fakat şirketin merkez bankaları tarafından tercih edilmesi, elbette dolaylı yönden de olsa XRP’nin kitlesel olarak benimsenmesine önemli bir katkı sağlayacak.

Bu minvalde; geçtiğimiz ay Ripple, CBDC Private Ledger teknolojisinin kullanarak, pilot bir CBDC projesinde Bhutan’ın merkez bankası Royal Monetary Authority (RMA) ile birlikte çalıştığını duyurdu.

Ülke, Ripple’ın CBDC’ler için geliştirdiği özel ledgerini temel alarak kendi dijital para birimini geliştirmeyi planlıyor.

Bu arada BoE başkanı Andrew Bailey, CBDC’lerin yeni bir çağ açabileceğine inandığını söyledi. Ayrıca “Bu gerçekleşirse, CBDC’ler merkez bankacılığı tarihinin en temel yeniliklerinden biri olacak” dedi.

İlgili: Bu işte bir bit yeniği var: Ripple’da dikkat çeken kadro değişimi!

Merkez Bankaları CBDC’ler için düğmeye bastı

Şu anda, küresel merkez bankalarının yaklaşık %80’i kripto para birimlerini ve CBDC ‘leri araştırıyor.

Esasen Bank for International Settlements (BIS) tarafından yapılan bir araştırma, merkez bankalarının %86’sının aktif olarak CBDC’leri araştırdığını, %60’ının blockchain teknolojisini denediğini ve %14’ünün pilot projeler uyguladığını ortaya koydu.

Nitekim, haziran ayında da İngiltere Merkez Bankası (BoE), merkez bankası dijital para birimleri hakkında derinlemesine bir araştırma belgesi yayınladı. 

Ayrıca eylül ayında ABD Merkez Bankası, CBDC’ler hakkında üzerinde çalıştıkları araştırma belgelerinin yakında yayınlanacağını ima etti. ABD’li yetkililer, istikrarlı ve güvenilir bir dijital varlık oluşturma konusuna odaklanıyor. 

Son olarak; bu ayın başlarında finansal hizmetler devi VISA, CBDC’ler ve stablecoinlerin birlikte çalışabilirliği hakkında teknik bir rapor yayınladı.

Kaynak

Etiketler: