1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ripple şirketinin XRP’leri ilk kez yüzde 50’nin altına düştü

Ripple şirketinin XRP’leri ilk kez yüzde 50’nin altına düştü

Ripple şirketinin XRP’leri ilk kez yüzde 50’nin altına düştü
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

XRP sahiplerinin neşeli olmak için iyi bir nedeni var. Dağıtılmış defter başlangıcı Ripple artık cüzdanlarında toplam XRP arzının yarısından daha azına sahip. Ödeme teknolojisi şirketi Ripple’ın, son yayınladığ finansal raporlarda beyan ettiğine göre olduğu XRP’leri, ilk defa toplam arzın yüzde 50’sinin altına geriledi. Kripto çevrelerde Ripple, bugüne dek XRP arzı üzerindeki kontrolü nedeniyle epey eleştiriliyordu.

Ripple’ın XRP holdingleri ilk kez %50’nin altına düştü

Şirketin elinde XRP’lerin toplam arzın yüzde 50’sinden fazla olması nedeniyle XRP’deki işlemleri kontrol edebildiği öne sürülüyordu. Yayınlanan raporda, bunun doğru olmadığı, netteki doğrulayıcıların sahip oldukları XRP’den bağımsız olarak bir oy hakkı bulundukları kaydedildi. Ripple’ın ise XRP Ledger üzerindeki 130 civarındaki doğrulayıcıdan yalnızca 4’ünü çalıştırdığı belirtiliyor.

Ripple’ın XRP varlıkları tarihte ilk kez dolaşımdaki toplam arzın %50’sinin altına düştü. Ripple, şirketin XRP Ledger üzerinde tam kontrol sağladığını iddia eden bazı eleştirmenlerle birlikte, şirketin sınır ötesi havale tokeninin devasa mülkiyeti nedeniyle geçmişte tartışmaların merkezinde yer aldı. Ripple Perşembe günü üçüncü çeyrek piyasa raporunu yayınladı ve elindeki XRP tokenlerinin miktarında önemli bir düşüş olduğunu ortaya koydu. ABD merkezli firma, XRP’nin merkezileştirildiği iddialarını çürüttü ve şu anda 50 milyardan az tokene veya toplam arzın %50’sine sahip olduğunu belirtti.

Ripple

“Eleştirmenler, XRP Ledger’ın Ripple tarafından kontrol edildiğinin bir göstergesi olarak şirketin XRP sahipliğine işaret etti. Bu doğru değil. XRP Ledger (XRPL), işlemleri doğrulamak, yeni özellikler eklemek ve ağı güvence altına almak için Federe Bizans Konsensüsü’nü kullanır; bu, ne kadar XRP’ye sahip olduklarına bakılmaksızın her doğrulayıcı düğümün bir oy alacağı anlamına gelir. Ripple ayrıca, şirketin şu anda XRPL’yi çalıştıran 130’dan fazla doğrulayıcı düğümden sadece dördünü işlettiğini belirtti.

Ripple patronu Brad Garlinghouse, bu gelişmeyi firma için “dev bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi ve emanet cüzdanlarından çıkışların XRP’nin orada “gerçek faydaya” sahip olduğunun açık bir işareti olduğunu ekledi. Özellikle, Ripple ikinci çeyrekte 408,9 milyon dolar iken üçüncü çeyrekte 310,68 milyon dolar değerinde XRP sattı. Firma, yalnızca çoklu ortaklıklar sayesinde küresel genişleme gören İsteğe Bağlı Likidite (ODL) hizmetiyle bağlantılı olarak tokeni satmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Ripple’ın SEC ile Devam Eden Mücadelesinde Sırada Ne Var?

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uzun süredir devam eden yasal çekişmesi hakkında da yorum yaptı. Kripto ödeme firması, bir hafta önce, ajansın sürekli olarak devretmeyi reddettiği gerçek bir e-posta ve belge hazinesine erişim izni verildikten sonra büyük bir taktiksel zafer elde etti. Söz konusu materyaller, eski SEC yetkilisi William Hinman ve 2018’de etherin – bitcoin gibi – “yeterince ademi merkeziyetçi” olduğunu ve bir menkul kıymet oluşturmadığını belirten çokça duyurulan konuşmasıyla ilgili.

 ripple

Ripple, Hinman’ın açıklamalarının SEC’in XRP’nin federal menkul kıymetler yasalarına tabi olduğu iddialarıyla çeliştiğini ve ajansın “açık rehberlik sağlamak yerine kasıtlı olarak belirsizlik yaratmaya devam ettiğini ve bu belirsizliği Birleşik Krallık’ta kripto inovasyonunu boğmak için yaptırım eylemleri getirmek için kullandığını” savundu.

Ripple ve daha geniş kripto endüstrisi için varoluşsal bir tehdit oluşturan dava, şimdi kritik bir kavşağa doğru gidiyor. Hem Ripple hem de SEC, önümüzdeki ay yanıt özetleri sunacak ve bundan sonra mahkemenin hareketler hakkındaki kararını bekleyecek. Ripple, ABD’de gelişen kripto sektörüne çok ihtiyaç duyulan düzenleyici netliği sağlamak için bu davayla savaşmaya devam edeceğine söz verdi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: