okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.03%
Bitcoin
68.417,57 USDT
eth
ETH
0.06%
Ethereum
3.847,16 USDT
bch
BCH
0.03%
Bitcoin Cash
470,54 USDT
xrp
XRP
0.13%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.06%
Litecoin
83,48 USDT
bnb
BNB
0.09%
Binance Coin
602,20 USDT
sol
SOL
0.1%
Solana
168,86 USDT
avax
AVAX
-0.1%
Avalanche
36,98 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.08%
Poladot
7,38 USDT
doge
DOGE
0.21%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ripple Bitcoin ile birlikte mi hareket ediyor?

Ripple Bitcoin ile birlikte mi hareket ediyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son zamanlarda Ripple Bitcoin ile birlikte hareket ediyor gibi görünüyor. Ancak Bitcoin ve Ripple fiyat hareketleri arasındaki korelasyon 2018’den beri tartışılan bir konu. Gerçekten XRP fiyat hareketleri, Bitcoin’den ne kadar bağımsız? 


Ripple Bitcoin fiyat hareketlerini takip ediyor

Son birkaç gün içinde fiyat volatilitesi ve hacmi önemli ölçüde düştüğü için, Bitcoin’de bir düzeltme bekleniyordu. Ancak halving öncesi bu denli büyük bir düşüş, piyasada şok etkisi yarattı.

Bitcoin’in yarılanma öncesi düşüşü tüm piyasayı da etkiledi. Bitcoin’in parabolik yükselişi sona erdi ve Bitcoinle birlikte tüm kripto paralar da çok fazla değer kaybetti. Hatta Ripple gibi, piyasanın hakiminden bağımsız hareket ettiği iddia edilenler bile.

Bknz: Ripple nedir? XRP nereden ve nasıl satın alınır? Ripple’ın geleceği nasıl?

İkisinin fiyat hareketi arasında nasıl bir ilişki olduğu sık sık tartışlan bir konu. Allternatif kripto paralar yani altcoinler Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip ederken; özellikle 2018 yılında Ripple adeta kafasına göre hareket etti.

Gerçekten XRP fiyat hareketleri Bitcoin’den ne kadar bağımsız? 

Bitcoin, halving öncesi sadece bir günde %15 düştü. Ve BTC’deki çöküş, XRP dahil tüm kripto paralar üzerinde bir dalga etkisi yarattı.

Dün sabah saatlerinde, Bitcoin (BTC) 9.600$‘dan 8.100$‘a düştü. En büyük kripto paranın ani düşüşü, Ripple fiyat hareketleri üzerinde de etkili oldu.

Örneğin; Ethereum, sadece birkaç dakika içinde 210$’dan 179$’a düştü. Toplu satış baskısı, daha önceleri Bitcoin’den bağımsız hareket ettiği iddia edilen XRP’yi de etkisi altına aldı. En büyük 3. token, BTC’nin çöktüğü saatlerde 0.214$’lık destek seviyesinden 0.177$’a çekildi.

Ripple Bitcoin ile birlikte mi hareket ediyor?den-ne-kadar

XRP BTC arasındaki korelasyon kaç?

Coinpredictor ekibine göre, XRP ile Bitcoin arasındaki korelasyonun değeri 0.30‘dur.

Bu değer -1 ve 1’lik bir ölçeğe göre belirlenmiştir. Buradaki ikinci değer (1), BTC ile en güçlü korelasyonu gösteriyor.

 Ripple fiyat hareketleri Bitcoin'den ne kadar bağımsız?

XRP’nin 0,20$’ın altına düşmesi, Bitcoin’den bağımsız hareket edemediğini gösteriyor. Ve aynı zamanda Ripple fiyat hareketleri ve Bitcoin arasındaki ayrışmanın henüz gerçekleşmediğini kanıtlıyor.

XRP henüz piyasadan bağımsız  hareket edemiyor

XRP ile ilgili değerden, havale piyasalarının gözde tokeninin, 0.84’lük bir değere sahip olan Tezos gibi diğer kriptolara kıyasla, Bitcoin ile daha az korelasyona sahip olduğu sonucuna varabiliriz.

Bununla birlikte, bu son düşten de anlaşılacağı üzere, XRP henüz Bitcoin’den ayrı hareket edemiyor.

Bknz: Ripple fiyatı yükselir mi düşer mi?

(Yazımızı yayına hazırlarken, XRP %2,55’lik bir düşüşle 0.194$’dan işlem görüyor.)

Aslında Bitcoin ve Ripple fiyat hareketleri arasındaki korelasyon, 2018’den beri tartışılan bir konu. Mayıs 2018’de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, CNBC’ye verdiği bir röportajda, iki varlık arasında yüksek bir korelasyon olduğunu söylemişti.

“XRP fiyat hareketleri ile Bitcoin fiyatı arasında çok yüksek bir korelasyon var. Ancak sonuçta bunlar, birbirinden bağımsız açık kaynaklı teknolojiler. Şu an çok erken; zamanla daha rasyonel bir piyasa ve bunu yansıtan fiyat hareketleri göreceksiniz.”

Aynı röportajda Garlinghouse, bu ikisi arasındaki korelasyonun yakında tamamen sona ereceğini ifade etmişti.

“Bunun olması an meselesi…  Çünkü insanlar, farklı dijital varlıklar tarafından çözülen problemleri görüyor. Ve farklı kullanım durumlarına sahip olduklarını artık daha iyi anlıyor.”

Bununla birlikte, ünlü CEO’nun CNBC röportajından bu yana neredeyse iki yıl geçti ve XRP henüz Bitcoin’den ayrılmadı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.