1. Home
  2. İnceleme
  3. Proof of Assignment (PoA) nedir?

Proof of Assignment (PoA) nedir?

Proof of Assignment (PoA) nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Proof of Assignment PoA nedir? Atama kanıtı anlamına gelen ( PoA ), daha az güç gerektiren ve nispeten düşük uçlu donanımda çalışabilen yeni çağda bir konsensüs mekanizmasıdır

Atama kanıtı (Proof of Assignment (PoA) nedir?

Proof-of-Assignment-PoA-nedir

Blockchain konsensuslarını başarmak söz konusu olduğunda blockchain ve kripto para projelerinin farklı seçenekleri değerlendirdiğini görmek güzel. Görevlendirme ispatı, iş ispatı (Proof of Work) ve risk ispatında(Proof of Stake) belirgin sorunları çözmek için diğer bir girişim. Başarılı olacağı anlamına gelmiyor fakat cazip görünen bazı ilginç özellikleri var.

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Proof of Assignment PoA Nasıl Çalışıyor?

Görevlendirme ispatı diğerlerine göre oldukça farklı çalışıyor. Geleneksel kripto para madenciliğiyle karşılaştırıldığında  bilişsel güce daha az ihtiyaç duyuyor.  Gerçekten de  bu protokolü kullanarak kripto para  madenciliğini evde yapabilmek  kolaylaşıyor.  Bir bütün olarak düşünüldüğünde ilginç bir konsept.

PoW (Proof of Work-iş ispatı) ya da PoS (Proof of Stake-risk ispatı) algoritmalarına  kıyasla daha az güçlü görünse de görevlendirme ispatının hala önemli bir potansiyeli  var. Diğer  geleneksel algoritmalara göre çok daha hızlı, bu da geniş çaplı  ölçeklendirme açısından büyük bir ilerleme sağlayabilir. PoA (Proof of Assignment-görevlendirme ispatı) kullanan bir proje IOTW adı ile yoluna devam ediyor. Geleceğin neler getireceği bilinmemekle birlikte, IOTW’nin iddiasına göre saniyede bir milyonun üzerinde işlem çıktısı almak mümkün.

Mevcut halinde görevlendirme ispatı her saniyede binlerce işlem gerçekleştirebiliyor. Bu da onu  pazarda bugün mevcut olan diğer kamusal blockchain algoritmalarına  nazaran oldukça üstün bir konuma getiriyor. IoT cihazlarıyla uyumlu hale getirilerek kombine edildiğinde kripto para endüstrisinde uzun süreli  etki yaratabilecek bir algoritma. Öyle olsa bile bu algoritmanın ne kadar uygulanabileceği  zamanla görülecek.

Şu ana kadar yalnızca bir kripto para projesi görevlendirme kanıtını araştırmakla birlikte bu bağlamda yapılması gereken hala pek çok iş var. Eğer herhangi bir algoritma daha fazla ihtiyaç duyulan rekabeti Visa’nın verilerine getirebilirse PoA (Proof of Assignment / görevlendirme ispatı)  çok iyi olabilir. Öyle olsa bile bu algoritmanın kamusal blockchainler hatta majör projelere doğru ilerleyeceği anlamına gelmiyor. Gerçek bir ilerlemeden önce çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.