1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Promodex CEO’su Mikail Gökmen AMA Etkinliğinde RESPECT TRADE ailesine konuk oldu

Promodex CEO’su Mikail Gökmen AMA Etkinliğinde RESPECT TRADE ailesine konuk oldu

Promodex CEO’su Mikail Gökmen AMA Etkinliğinde RESPECT TRADE ailesine konuk oldu
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kubilay (RESPECT TRADE)

Herkese iyi akşamlar. Keyifli bir sohbet geçireceğimizi düşündüğümüz AMA etkinliğimizde bu akşam Promodex projesi ile birlikteyiz. Promodex CEO’su değerli Mikail Bey bizlerin sorularını yanıtlamak ve proje hakkında merak edilenleri paylaşmak için aramızda. Kendisine hoş geldiniz diyerek etkinliğimize başlayalım istiyoruz.

Mikail Gökmen (Promodex CEO)

Beni konuk olarak aldığınız için ben teşekkür ederim. Bize topluluğa erişim imkânı sağladığınız minnettarız.

Kubilay (RESPECT TRADE)

İzninizle ekip olarak projeniz hakkında cevabını merak ettiğimiz sorulara geçmeden önce bizlere kısaca projeniz ve ekibinizden bahsedebilir misiniz?

Mikail Gökmen (Promodex CEO)

Önce kendimden bahsedeyim. Ben yaklaşık 20 yıldır iş hayatında olan biri olarak özellikle satış pazarlama alanında yönetici olarak uzun yıllar çalıştım. 2014 yılında e-ticaret ile birlikte teknoloji tarafı ile tanıştım. Bu taraftaki geleceğin farkına varınca iyi bir teknoloji kullanıcısı olmakla kalmanın yetmeyeceğini anladım.

Mikail Gökmen

Sonrasında kripto paradaki değeri görünce önce kendi medyamı kurdum. Promodex projesi ile yeniden bir start-up girişimcisi olarak iyi bir projeyi yaklaşık 1 senedir inşa ediyoruz. Ekibimizde yıllar boyunca medya alanında çalışmış, Cointelegraph gibi değerli yayın kuruluşlarında çalışmış Serkan Bey yer alıyor. IBM eski yöneticisi, Türkiye ve İrlanda teknik ekip müdürlerinden Hakan Bey yer alıyor.

Promodex projemizde medya yöneticisi olarak görev yapmış olan ve bugün de kripto para alanında yatırım danışmanlığı yapan bir arkadaşımız, Feridun Bey bulunuyor. Projemiz birbirinden değerli 20 çalışanımızdan oluşuyor.

Kubilay

Aslında o zaman bugün, geçmişi 1 seneyi bulan bir projenin ürüne dönüştüğüne şahitlik ediyoruz diyebiliriz. Peki, Promodex projesi sektörde bir ilk durumunda mı? Promodex’in bize sunduğu yeni değerler nelerdir?

Mikail Gökmen

Aslına bakarsanız ilk olma konusunu doğru tanımlamak lazım. Bugün çoğu proje yeni bir şey yapmıyor. Var olan modelleri, teknolojileri birleştirip ve bunları kullanarak belirli sorunlara ya da ihtiyaçlara odaklanıyor.

Bizler blockchain teknolojisi ve kripto para piyasalarının dünyamıza kazandırdığı yenilikleri örgütleyerek bir inovasyon ve start-up projesi geliştiriyoruz.

DeFi teknolojisi, sosyal medya api üzerinden her bir hesabın derecelendirilmesi ve akıllı kontratları harmanlayarak bir ürün sunuyoruz. Biz mevcut fonksiyonları akıllı kontratta çalıştırıp DeFi üzerinden değer aktaracak şekilde yeniden modelliyoruz

 

Kubilay

Anladığım kadarıyla aslında var olan yapıları proje fikriniz etrafında topluyorsunuz. Bu durumda Promodex uygulaması ve iş fikri pazardaki bir açığı kapatmak veya var olan bazı problemlere çözüm üretmek amacıyla mı geliştirildi veya tasarlandı? Eğer böyleyse hangi sorunları çözdüğünü ve sektörel ihtiyaçları karşıladığını düşünüyorsunuz?

 

Mikail Gökmen (Promodex CEO)

Kesinlikle öyle! Zaten işin püf noktası da burası. Bir projenin kritik geniş bir kitleyi ilgilendiren bir problemi benzersiz bir şekilde çözmesi lazım ya da böyle bir ihtiyacı karşılaması lazım. Yoksa teknoloji zaten orada var ve çoğunlukla geliştirilebilir durumda. Biz de ilk andan itibaren problem ve ihtiyaca odaklandık. Bizim ne yaptığımızı en basit bir şekilde anlatırsak temelde biz, influencer marketing’i demokratize ediyoruz. Yani bugünkü pahalı, erişilmez ve optimize olamamış yapıyı ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Influencer marketing alanında aşırı merkezi ve düşük ROI’ye neden olan astronomik fiyatlandırmadan kurtarmaya çalışıyoruz.

https://twitter.com/RespectTrade/status/1493620563293753350

Kubilay (RESPECT TRADE)

Bunu başarmak, bir anlamda multi-disipliner bir yapı gerektiriyor gibi. Promodex ekibinin bu projeyi hayata geçirme konusunda yeterliliği var mı?

 

Mikail Gökmen

En güvendiğimiz yanımız da bu! Aynen dediğiniz gibi multi-disipliner bir yaklaşım ve ekip gerekiyor. Bu manada benim projenin modellenmesinde en büyük avantajım buydu. Birçok alanda gerektiği kadar bilgi beceri ve tecrübeye sahip olarak bu projeyi kurguladık ekip olarak. Ekibimiz; satış pazarlama, SEO, dijital marketing, medya influencer, marketing, blockchain, kriptopara, defi teknolojisi, içerik pazarlaması gibi birçok alanda tecrübeye sahip bir ekip. Ben de şahsen firmaların komple dijital dönüşümlerini yönetme, klasik şirketleri dijital odaklı şirketler haline getirme projelerine liderlik ettim. Bu konularda sahip olduğum tecrübelerimi Promodex’e aktardım.

 

Kubilay

Peki, en basit haliyle ben sosyal medyada rağbet gören bir influencer olsam, Promodex’i tercih etmem için en temel 2 sebep ne olurdu?

 

Mikail Gökmen

Birincisi onlarca hazır müşteri ve kampanyayı her an karşınızda bulacaksınız. Bunlar sizin profilinize uyan, seviyenize uygun teklifler öneren projeler olacak. İkinci olarak süreç yönetimi hem influencerlar için hem de kampanya sahipleri için çok büyük bir sıkıntı! Aslında maliyeti arttıran bir sebep de bu. Sosyal medya hesabınızın puanlaması üzerinden algoritmik bir hakkediş sistemi geliştiriyoruz. Böylece süreç optimize oluyor

 

Kubilay (RESPECT TRADE)

Çok takipçiden ziyade nitelikli ve etkileşimi yüksek etki alanı hesaplaması yapılıyor anladığım kadarıyla.

Mikail Gökmen

Evet, bir algoritma etkileşim ve takipçi kalitesine göre puan veriyor. Ki öyle hesaplama ile karşılaşacaksınız ki 100K takipçi 50 puan alabilirken, 50K takipçi 60 puan alabilecek.

 

Kubilay

Projeye dair ekip olarak bundan sonraki öncelikleriniz neler olacak? Örneğin uygulamanız hazır mı? Proje planınızda bundan sonrası için ne göreceğiz?

 

Mikail Gökmen

Biz ürün odaklı olarak yola çıktık. Ortaya koyduğumuz çalışmalar, en büyük referansımız. Bunlara bakan zaten bu işin arkasındaki kalite anlayışını, vizyonu ve beceriyi görecektir

Ürünümüz temelde 4 modülden oluşuyor. Bunlar; hedefli airdrop, hedefli bounty, hedefli sosyal medya kampanyası ve hedefli token satışı. Dikkat ederseniz hepsinde hedefli dedim çünkü cüzdan tabanlı olduğunda bunları hedefli yapmak çok zor.  Ancak bugün dijital marketing, hedefleme konusunda inanılmaz noktada. Biz işte bu profil hedeflemesi ile DeFi’yi birleştiriyoruz

Yani siz örnek olarak “Türkiye’de twitter’da 65 puan üzeri puana sahip hesaplara airdrop ile token hediye etmek istiyorum” diyebiliyorsunuz.

Kubilay,

Mikail Bey son sorum biraz token ile ilgili olacak. Projelerin token üreterek bu tokenları proje faydasına anlamlı kullanmaları projenin devamlılığı ve yatırımcıları için oldukça önemli. Promodex projesi de bizlere Promo tokenı sunuyor. Promo tokena yatırım yapacak kişiler için tokena değer kazandıracak işlevler nelerdir? Pazar durumuna dair çalışmalarınız var mı?

 

Mikail Gökmen

Daha ilk dakikadan itibaren tüm planlamalarımız bunu dikkate alınarak yapıldı. İşte tam da bu nedenle copy-paste (kopyala-yapıştır) bir whitepaper ile karşınıza çıkmıyoruz. Yaptığımız her çalışma bu sektörde öne çıkabilecek seviyede. Ama bundan da ötesi biz ürünümüzü büyük oranda hazırladık. Tüm fonksiyonlar, tasarımlar tamamlandı ki artık ilk fonksiyonumuzu hayata geçirerek yayına alıyoruz.

Kubilay

İncelediğimde içerik olarak farklılığı gözüme çarptı açıkçası.

Mikail Gökmen

Promo token’da balina oluşumuna ve fiyat manipülasyonlarına izin vermeyeceğiz. Ayrıca bizim platformumuzda kampanyalar, avantajlı oranlarla promo token ile açılabilecek. Promo tokenın stake edilebildiği oldukça farklı stake havuzlarımız olacak. Ne kadar tokenı ne kadar süre stake ettiğinize göre ortaya çıkan bir puana göre tier modeli geliştirilecek.

Kubilay (RESPECT TRADE)

Bu alışılagelen tier modellerine nazaran biraz farklı

Kubilay

Etkinliğimizin bu bölümünde uygun görürseniz, etkinliğin duyurusunu yaptığımız twitter hesabımız üzerinden sizlere yöneltilen sorulardan 3 tanesi hızlıca cevaplamanızı bekliyoruz.

İlk sorumuz şu şekilde:

  • Şimdi, hangi pazara odaklanıyorsunuz? Müşteriler, kullanıcılar ve ortaklar kazanmak için inşa etmeye ve büyümeye odaklanıyor mu?

Mikail Gökmen

Bir proje ile ilgili en doğru birinci soru proje bir ihtiyaca cevap veriyor mu, ikinci doğru soru da hitap ettiği pazar hangisidir?

İstatistiklere göre 2016 yılında influencer marketing 1,5 M dolar seviyesindeyken 2021 yılında bu piyasa 14 milyar dolara çıktı. Bu rakam sadece ülkemize ait olan rakamlardır.

Daha bugün bir haberde gördüm! Yabancı bir sanatçı 10 yılda kazanamadığım parayı birkaç günde NFT’den kazandım diyordu. Herkes bunun farkında. Burada müthiş bir gelecek var. Kaçınılmaz bir akış var.

İşte biz tam da bu pazara odaklanmış durumdayız. Kitleleri etkileyen insanlar ile kitlelere ürün ve hizmetlerini sunmak isteyen insanları bir araya getiren, bunun karşılığında blockchain’de ister token ister NFT dağıtabildiğiniz bir platform.

Kubilay

Bize de sizin adınıza başarı dilemek düşüyor

 

İkinci sorumuzu da yöneltelim: Çoğu proje, sürdürülebilirlik eksikliği ve çılgınca değişen bir pazarda genişlemeyi destekleyememe nedeniyle artık faaliyetlerinin ortasında terk ediliyor. “Promodex” piyasa dalgalanmalarıyla verimli bir şekilde nasıl başa çıkacak?

 

Mikail Gökmen (Promodex CEO)

Aslında bence projelerin başarılı olamamasının arkasındaki neden pazarın iniş çıkışı değil. Bu pazar gerçekten yüksek bir ilgiye sahip.  Ancak aynı piyasada birçok proje başarısız olurken matic, ada, link, ethereum vb. projeler neden başarılı oluyor? Sebebi belli zaten! Başarısız olan birçok proje ta baştan başarısızlığa modellenmiş.

Birçok proje de sadece kolay para toplama ve kötü niyetle kurgulanmış projeler ne yazık ki.

 

Kubilay

Projenizdeki çekici özellikler nelerdir? 2022 ve sonrasında projenizde ulaşmak istediğiniz vizyon ve hedefleriniz nelerdir?

 

Mikail Gökmen

Influencer marketing gibi çok hızlı büyüyen bir alan henüz tam programlanmış değil. Influencer marketing’de  genelde bir seviyeyi geçinceye kadar yeteri kadar gelir elde edemiyorsunuz. İşte biz bu iki tarafı bir araya getiriyoruz ve optimize ediyoruz. Böylece bir kampanya veren bir şirket ile birçok influencer ile aynı anda çalışabiliyor. hakkedişlerini kendi etki güçlerine göre akıllı kontrat sayesinde  algoritmik olarak dağıtabiliyor. 2022 için hedefimiz bu fonksiyonların optimize bir şekilde çalışması. Sonrasında ise bunları kripto alan dışındaki kampanya sahiplerine ve influencerlara açmak.

Tabi bunlar gerçekleştikçe projenin değerine göre tokenın fiyatı da artacaktır.

Kubilay (RESPECT TRADE)

Twitter’dan çok ilginç ve 50’yi aşkın oldukça güzel soru iletildi. Aralarından seçmek biraz zor olacaktır sizin için.

Twitter’dan gelen bir soru: Promodex’in kelime anlamı nedir?

 

Mikail Gökmen

Promo, promotion yani tanıtımdan geliyor. Dex biliyorsunuz, Decentralized Exchange demek yani merkeziyetsiz borsa-değişim. Bu manada sanırım kolayca anlaşılıyor anlamı.

 

Kubilay:

Twitter’dan gelen diğer soru: Projenin daha kolay anlaşılması ve benimsenmesi konusunda neler yapıyorsunuz?

 

Mikail Gökmen

Proje ve fonksiyonları ve her bir profile faydası için birer tane video hazırladık. Airdrop için bir video, bounty için ayrı, launchpad özelliği için ayrı, influencerların ne işine yarar diye ayrı video hazırladık. Promodex’in işlevlerini tanıtıyoruz. Bu videolar farklı dillerde hazırlandı. Yerli yabancı birçok yatırımcıya ulaşmayı planlıyoruz. İzlemenizi tavsiye ederim daha sonra.

Kubilay,

Twitter’dan gelen diğer soru: Bu platform sadece influencer’lar için yani profesyoneller için mi diye sormuş Umut bey!

 

Mikail Gökmen

Hayır! Platformu kampanya yapmak için herkes kullanabilir. Mesela Respect Trade de grubunu bir marka olarak kaydedip bounty kampanyası düzenleyebilir. Ödül olarak cüzdandaki herhangi bir tokenı dağıtabilir. Yatırımcı olarak herkes platformdaki token satışlarına katılabilir. Ancak bazıları kitleye özel olarak açılmış olabilir, proje sahibi tarafından.

Mesela birkaç gün sonra platformda 5 token satışı göreceksiniz: Promo token publlic sale 1 2 3 4 ve private sale. Public sale herkese açık ama private sale sadece tanımlı olan influencer profillerinin cüzdanlarına açık olacak.

Aynı şekilde sosyal medya kampanyası da sadece influencer’lar için ama airdrop ve bounty herkes için olacak.

Mikail Gökmen (Promodex CEO),

Son bir şey ekleyeyim bitireyim. Twitter’dan Yusuf bey sormuş öne çıkan farklı kılan özellikleriniz nedir diye.

1- programatik olmak

2- merkeziyetsiz olmak

3- DeFi altyapına sahip olmak

Teşekkür ederim.

 

Kubilay

Böylelikle AMA etkinliğimizin sonuna geldik. Mikail Bey, sizleri burada ağırlamaktan onur duyduk. Umarım daha güzel etkinliklerde birlikte oluruz.

Mikail Gökmen

Teşekkür ederim tekrar

 

Kubilay (RESPECT TRADE)

Bu arada, Promodex hakkında daha detaylı bilgiye ve güncel gelişmelere buradan erişebilirsiniz:

linktr.ee/promodexio