Loading...
btc
BTC
0.02%
Bitcoin
67.156,24 USDT
eth
ETH
0.08%
Ethereum
3.520,77 USDT
bch
BCH
-0.01%
Bitcoin Cash
395,42 USDT
xrp
XRP
0.13%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.28%
Litecoin
73,24 USDT
bnb
BNB
0.42%
Binance Coin
595,57 USDT
sol
SOL
-0.07%
Solana
173,49 USDT
avax
AVAX
-0.02%
Avalanche
29,10 USDT
ada
ADA
0.18%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.43%
Poladot
6,36 USDT
doge
DOGE
-0.1%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-0.27%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rusya kripto para düzenlemesinden ne kadar vergi elde etmeyi planlıyor?

Rusya kripto para düzenlemesinden ne kadar vergi elde etmeyi planlıyor?

Rusya kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya’da kripto para düzenlemesinde son aşamaya gelindi. Hükümet, kripto paralar üzerinden ne kadar vergi geliri elde etmeyi planlıyor? Detaylar haberimizde.

Rusya kripto para düzenlemesinden ne kadar vergi elde etmeyi planlıyor?

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Merkez Bankası’nın hükümete kripto paraların yasaklanması gerektiğini iletmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. Kripto para piyasanı derinden etkileyen bu açıklamaların ardından Rusya’da tartışmanın fitili ateşlendi.

Hükümet yetkilileri kripto para düzenlemesi ile ilgili fikirlerini açıklamaya başladı. Hükümet kanadından Rusya Merkez Bankası’nın yasak teklifine destek gelmemesi kripto para yatırımcılarını rahatlattı. Ortaya çıkan ortak düşünceler kripto para birimlerinin yasaklanmasından ziyade bir düzenleme gerektiği konusunda birleşti.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Devlet Başkanı Vladimir Putin’de tartışmaya katıldı ve merkez bankası ile hükümeti ortak bir paydada anlaşmaya çağırdı. Bu çağrının ardından Rusya’da çalışmalar yapıldı. Ukrayna ile arasında yaşanan gerginliğin gündemi meşgul ettiği günlerde kripto para düzenlemesine son hali verilmeye çalışılıyor.

Rusya Maliye Bakanlığı önümüzdeki ayın ortalarına kadar düzenlemede son aşamaya gelmek istiyor. Bakanlık konu ile ilgili Rus halkı ile de istişare edecek.  Gerçekleşecek olan halka açık tartışma prosedürünün 18 Mart’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Maliye Bakanı Anton Siluanov, geçen çarşamba günü merkez bankasıyla yaptığı brifingde, kriptoyu yasaklamanın Rusya’da interneti yasaklamak kadar imkansız olduğunu söyledi. Bakan, yasaklamak yerine, hükümetin piyasayı izleyebilmesi ve ülkenin sermaye büyümesine katkıda bulunmasını sağlayabilmesi için bir düzenleme önerdi.

Analistler, hükümetin açıkladığı raporlara göre ülkenin kripto pazarındaki vergi ödemelerinden 13 milyar dolardan fazla toplayabileceğini tahmin ediyor. Ekonomistler ayrıca kripto endüstrisindeki vergilerin iki şekilde toplanabileceğini de belirttiler: borsalar ve hizmet sağlayıcılar gibi tüzel kişilerden alınan vergiler veya yatırımlardan alınan vergiler.

Bloomberg’in raporuna göre Rusların kripto para birimlerinde şu anda 215 milyar dolarlık bir yatırımı olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam kripto piyasasının toplam değerinin %12’sine denk geliyor.

Düzenlemeler sadece Rusya’da gündemde değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde de regülasyon çalışmaları son düzlüğe girdi. Aynı zamanda ülkemizde de çalışmalar son aşamada ve bu yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.