Loading...
btc
BTC
0.49%
Bitcoin
64.457,60 USDT
eth
ETH
-0.27%
Ethereum
3.508,92 USDT
bch
BCH
0.55%
Bitcoin Cash
385,06 USDT
xrp
XRP
-0.1%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.09%
Litecoin
74,10 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
587,50 USDT
sol
SOL
1.54%
Solana
136,67 USDT
avax
AVAX
-8%
Avalanche
25,28 USDT
ada
ADA
0.15%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-0.14%
Poladot
5,60 USDT
doge
DOGE
0.26%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.99%
Shiba Inu
0,00 USDT

Piyasada toplam kaç Bitcoin var?

Bitcoin neden 21 milyon adet?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Toplam Bitcoin miktarı hiçbir zaman 21 milyon olmayacak! Bildiklerinizi unutun! Ünlü bir kripto para analistine göre gerçek Bitcoin miktarı çok farklı.


 Şu anda dolaşımda toplam kaç Bitcoin var?

Cane Island Alternative Advisors analistlerinden Timothy Peterson, toplam BTC arzının günden güne azaldığını iddia ediyor. Hergün 900 BTC çıkarılırken; öte yandan günde toplam 1.500 BTC kaybedildiğini tahmin ediyor.

Timothy Peterson’ın Twitter’da, sonsuza kadar kayıp olarak kalacak toplam Bitcoin miktarına ilişkin çarpıcı açıklamaları var.

Şu anda toplam kaç Bitcoin var? 

CoinMarketCap verilerine göre şu anda piyasada toplam 18,521,531 BTC var.

Analizini Twitter üzerinden paylaşan Peterson, halvingden sonra günlük olarak yaklaşık 900 BTC kazıldığını ifade ediyor. Aynı zaman diliminde, yaklaşık 1.500 BTC’nin de sonsuza kadar kaybedildiğini ekliyor.

Dolayısıyla, Bitcoin arzı aslında azalıyor. Ve buna göre dolaşımda yalnızca 14 milyon Bitcoin (BTC) olacak! 

piyasada-toplam-kac-bitcoin-var

Piyasada toplam kaç bitcoin olacak?

Analistin hesaplamalarına göre, dolaşımda olacak maksimum Bitcoin miktarı 14 milyon civarında. Yani “Toplam BTC arzı asla 14 milyondan fazla olmayacak!”

Peterson ayrıca tweetinde, ‘Asla 14 milyondan fazla Bitcoin olmayacak başlıklı bir makalenin yer aldığı araştırma notlarına ilişkin bir bağlantı paylaştı.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere; bu makale, insanların Bitcoin’lerini kaybetme nedenleri ile birlikte gerçek sayılar sunarak toplamda kaç Bitcoin’in kaybolduğu sorusunu yanıtlıyor. Peterson’a göre, Bitcoin’ler şöyle kaybediliyor:

  • Donanımın kazara kaybedilmesi (atılması)
  • Özel anahtarların yanlış yerleştirilmesi veya tamamen kaybedilmesi (Elon Musk’ın yaptığı gibi)
  • Bitcoin sahibinin BTC’lerini vasilerine devretmeden ölmesi ( 500 milyon dolarlık XRP’ye sahip olan Mathew Mellon örneğinde olduğu gibi)
  • Yanlış adrese gönderme ve gönderilen adrese erişememe (Örneğin; bazen bir kullanıcı, BTC’yi çok fazla Bitcoin bulunan aktif olmayan bir adrese ödüllendirilme umuduyla gönderir. Bazıları, hareketsiz bir balina adresine küçük miktarlarda BTC ile bağış yaparak, adresin sahibinin bir gün kendisini ödüllendireceğini umar. Peterson bunu, bir dilek kuyusuna benzetiyor.)

Sonuç olarak;

  • Yalnızca 21 milyon Bitcoin çıkarılacağı gerçeği, BTC’nin sınırlı ve kıt olduğunu ilan etmek için yeterli.
  • Timothy Peterson, son 10 yıl içinde milyonlarca BTC’nin kaybolduğunu ve bu nedenle yalnızca 14 milyon Bitcoin’in dolaşımda olacağına işaret ederek bu kıtlık fikrinde değişiklik yapıyor.

Bu yeni bilgiler ışığında yatırımcılar ve traderlar artık, dolaşıma asla giremeyecek olan 7 Milyon BTC’ye özel bir vurgu yaparak Bitcoin kıtlığı fikrini revize edebilirler.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.