1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ofiste Bitcoin madenciliğine 15 yıl hapis cezası

Ofiste Bitcoin madenciliğine 15 yıl hapis cezası

Ofiste Bitcoin madenciliğine 15 yıl hapis cezası
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çalıştığı ofiste Bitcoin madenciliği yapan bir çalışan, 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Söz konusu kişi, ofiste gizli bir yere tam 46 BTC madenciliği donanımı yerleştirmiş. Şimdi ise birden fazla suçlama ile karşı karşıya.


Ofiste Bitcoin madenciliğine 15 yıl hapis cezası

New York’ta bir IT müdürü, ofiste Bitcoin madenciliği yaptığı için 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Bu kişinin ismi Christopher Naples olarak açıklandı. Naples, New York’un Riverhead bölgesindeki Suffolk İlçe Merkezi’nde 46 madencilik donanımı gizlemiş. Araştırmaya göre, bu donanımlardan 10’u Şubat’tan bu yana çalışıyor ve 6,000 dolardan fazla enerji tüketti. Daha 36 makine daha olduğu göz önüne alındığında enerji tüketimi çok daha büyük.

IT çalışanı Christopher Naples, çalıştığı ofiste Bitcoin madenciliği yaptığı için 15 yıl hapis cezası alabilir. Yerel basının haberlerine göre Naples, ofiste zeminin altına 46 madencilik donanımı saklamış. Şimdi 4 farklı suçlama ile karşı karşıya: kamu yolsuzluğu, büyük hırsızlık, bilgisayara izinsiz giriş ve resmi görevi kötüye kullanma.

Savcı, bu makinelerin en az 6,000 dolarlık enerji tükettiğini açıklıyor. Ayrıca makinelerin konulduğu odanın sıcaklığı da 20 derece yükselmiş. Sonuçta ofisin yanındaki sunucu odalarını da etkilemiş.

Bölge savcısı Timothy D. Sini şunları söyledi:

“Sadece vatandaşların binlerce dolarlık vergileri gitmedi burada. Bu işlemler aynı zamanda ilçenin altyapısını da tehlikeye attı.”

Söz konusu merkezin çalışanları aynı zamanda düşük voltaj ve yavaş internetten de şikayet ediyordu. Çünkü söz konusu kaçak Bitcoin madenciliği ofisin ortak ağına bağlanmıştı.

İlgili – Bitcoin madenciliği payını 6 kat artırarak dünyada 3. olan Türk devleti

Enerji çalmak BTC madenciliğinde yeni bir şey değil

Ofis çalışanlarının kripto para madenciliği için enerji çalması ilk defa yaşanmıyor. Buna benzer başka olaylar da oldu. New York Eğitim Müdürlüğünde 2013 ve 2014 yılına kadar uzanan olaylar var. Çalışanlar şirketin ekipmanlarını kullanarak Bitcoin madenciliği yapmıştı.

ABD’de bir Fed çalışanı da kurumun sunucusu üzerinden kripto para madenciliği yapmıştı. Nicholas Berthaume isimli çalışana 5,000 dolar para cezası verilmiş ve 12 ayı da deneme süresinde geçirmişti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: