Loading...
btc
BTC
-3.36%
Bitcoin
67.200,58 USDT
eth
ETH
-4.93%
Ethereum
3.487,25 USDT
bch
BCH
-4.99%
Bitcoin Cash
445,69 USDT
xrp
XRP
-3.38%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-3.27%
Litecoin
77,06 USDT
bnb
BNB
-3.29%
Binance Coin
604,50 USDT
sol
SOL
-6.68%
Solana
148,43 USDT
avax
AVAX
-2.75%
Avalanche
31,39 USDT
ada
ADA
-4.36%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-2.06%
Poladot
6,37 USDT
doge
DOGE
-4.59%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-5.14%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin madenciliği payını 6 kat artırarak dünyada 3. olan Türk devleti

Bitcoin madenciliği payını 6 kat artırarak dünyada 3. yere yükselen Türk devleti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madencileri Çin’den başka ülkelere göç ederken, bir Türk devleti bu alandaki payını artırarak dünyada üçüncü oldu.


Bitcoin madenciliği payını 6 kat artırarak dünyada 3. yere yükselen Türk devleti

Kazakistan’da Bitcoin madenciliği hızlı bir yükseliş yaşadı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin 15 Temmuz tarihli raporuna göre, Nisan’da bu ülkenin BTC mining payı yüzde 8.2’ye yükseldi. Bununla da dünyada üçüncülüğe yükseldi.

Kazanistan’ın Bitcoin madenciliği payı Eylül 2019’da sadece yüzde 1.9’du. O zamandan bu yana bu oranda 6 katlık bir artış gerçekleşti.

Buradaki yükselişin başlıca sebebi ise Çin’in kripto para yasaklarına bir de madencilik yasakları eklemesi. Mesela Çin’in madencilik şirketi BIT Mining Limited, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, üç parti kripto para madenciliği donanımlarından ilkini başarıyla Kazakistan’a gönderdiğini bildirmişti.

Bu hafta başında ise Astana Uluslararası Finans Merkezi de bir pilot projenin duyurusunu yaptı. Buna göre ülkede kripto paralar için banka hesapları açılıyor.

Kazakistan’ın global kripto madenciliği piyasasında daha da ilerleyebilmesi için madenciler için daha da avantajlı koşullar oluşturması gerekiyor. Ayrıca genel durum üzerinde de yakın takibi olmalı.

Kurumsallar Bitcoin hash gücü satın almaya başladı. Böyle bir satış Greenidge Generation Bitcoin madenciliği elektrik santrali üzerinden BTC ödemeli sözleşme üzerinden gerçekleşti. Ayrıca yatırımcıya spot fiyattan daha ucuz kripto alma fırsatı sağlıyor.

Cumhurbaşkanı kripto madenciliği vergi yasasını imzaladı

Madencilik sektöründe ülkede yeni gelişmeler yaşanıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 24 Haziran 2021 tarihinde kripto madenciliğinin vergilendirilmesi ile ilgili bir yasayı onayladı. Söz konusu yasa 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

Belgeye göre, yeni yasa madencilik sırasında tüketilen 1 kilovat saat elektrik başına 1 tenge (0,0024 dolar) ek ücret getiriyor. Bu yeni yasa kararı aslında madenciler için engel çıkarmıyor. Tam aksine ülkenin madencilik üzerinde kontrolünü sağlamak için atılması gereken adımlardan biri olarak görülüyor.

Kazakistan’ın payı yükselirken Çin’in payı düşüyor

Bu arada Bitcoin ve kripto para madenciliğinde Kazakistan’ın payı yükselirken Çin’in de payı düşüyor. Çin, son aylarda madencilik ile ilgili sert önlemler alırken, birçok eyalette tamamen yasakladı. Sonuçta Çin’in madencilik payı Eylül 2019’daki yüzde 75.5’ten Nisan 2021’de yüzde 46’ya düştü.

Son verilere göre Çin hala Bitcoin madenciliği payındaki son düşüşe rağmen birinci. İkinci yerde yüzde 16.8 ile ABD geliyor. Kazakistan’ın yüzde 8.2 ile üçüncülüğe yükseldiğini daha önce söylemiştik. İlk beşi ise sırasıyla yüzde 6.8 ve yüzde 4.6 ile Rusya ve İran tamamlıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.