fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 573032 ₺ ETH : 43502 ₺ XRP : 10.328 ₺ LTC : 1988 ₺ USDT : 13.627 ₺ XLM : 3.485 ₺
 1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Ocean Protokol nedir, nasıl çalışır? OCEAN coin nedir, nasıl alınır?

Ocean Protokol nedir, nasıl çalışır? OCEAN coin nedir, nasıl alınır?

Ocean Protokol nedir, nasıl çalışır? OCEAN coin nedir, nasıl alınır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Blockchain ve AI günümüzün devrim niteliğine iki teknolojisi. Her iki teknolojinin de geleceğimizde önemi bir yer edineceği kesin. Ya iki teknolojiyi bir araya getiren bir konsept olsa? İşte Ocean Protokol…

Ocean Protokol nedir? (OCEAN)

 

Ocean, işletmelerin ve bireylerin veri ve veri tabanlı hizmetleri değiş tokuş etmesine ve bunlardan para kazanmasına izin vermeyi amaçlayan açık kaynaklı bir protokoldür.

 

Ethereum blockchain üzerine inşa edilen Ocean protokolü, veri kümelerine erişimi sağlamak için ‘data tokenlerini’ kullanır. Tokenler daha sonra bilgiye erişmesi gereken kullanıcılar tarafından kullanılır. 

 

Ocean, platformundaki veri kümelerini, verileri depolayanların elinden bırakmak zorunda kalmadan yeni başlayanlar ve araştırmacılar için kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor.

 

Ocean’ın yazılımı, bu veri alışverişini kolaylaştırmak için oluşturulmuştur, verilere ihtiyacı olan veya bunları depolamak için kaynakları olmayan kullanıcıları, yedek kaynakları olan kullanıcılarla birleştirir. Sağlayıcılara, çalışmalarının karşılığında Ocean’ın yerel kripto para birimi olan OCEAN veriliyor. 

 

OCEAN tokeni (bazen OCEAN tokeni veya OCEAN kriptosu olarak anılır) çok amaçlı olacak şekilde tasarlanmıştır ve en iyi data tokenlerini doğrulamak ve kullanıcıların hem yönetime katılmasına hem de veri alıp satmasına izin vermek için kullanılır. 

 

Ayrıca Ocean, piyasadaki pazar yerlerinin tarafları birbirine bağlamak ve aralarındaki işlemleri kolaylaştırmak için protokolünü uygulamasını sağlıyor. Örneğin, Ocean ekibi tarafından oluşturulan Ocean Market, data tokenlerinin ticaret için halka açık olduğu bir yerdir. 

 

Ocean Protokolü ekibinden daha düzenli güncellemeler için ürün ayrıntılarını, yeni yayınları ve proje entegrasyonlarını içeren Ocean Protokolü Blogunu yer imlerinize ekleyebilirsiniz. 

Sağlayıcılar: Darphane veri tokenleri ve zincir dışı veri kümelerine erişim hakkını satmak

 

Tüketiciler: Data tokenlerini satın alma ve veri kümelerine erişimi sağlamak

 

Satış noktaları:  Sağlayıcıları ve tüketicileri birbirine bağlayın ve işlemleri kolaylaştırma işlemleri

 

Ocean Piyasası

 

Ocean Market, data tokenlerinin basımını ve değişimini kolaylaştırmak için oluşturulmuş otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). 

 

Katılımcı tarafların ‘tekliflerini’ ve ‘isteklerini’ karşılayan geleneksel emir defteri tarzı ticaretin aksine, otomatik piyasa yapıcılar, Uniswap ve Balancer’a benzer bir likidite havuzları koleksiyonu kullanılıyor ve her bir işlemin bir dizi akıllı sözleşme yoluyla sonuçlanmasına olanak tanıyor. 

 

Bir sağlayıcı bir data token basmak ve yayınlamak istediğinde, tüketicileri ürünleri hakkında bilgilendirmek için başlık, açıklama, fiyat ve verilerin bulunabileceği bir URL de dahil olmak üzere çeşitli alanlar belirtir ve bunlar daha sonra şifrelenir ve Ethereum’da saklanır.

 

Sonuç olarak, tüketiciler bir data tokenini kullanmaya karar verdiğinde, verilerin şifresi çözülür ve ardından doğrudan pazara bağlı cüzdandan indirilebilir.

 

İşlemden veriye: Compute-to-Data

 

Compute-to-Data, Ocean’ın kullanıcı gizliliğini korurken veri paylaşımına izin veren özelliğidir.

 

Bu yöntemi kullanarak, data tokenleri, tüketicilerin belirli bilgi işlem işlerini yürütmek için bir veri kümesinin belirli bölümlerinden yararlanmasına olanak tanır, böylece belirli kullanıcı bilgilerini gizli tutarken araştırma veya yapay zeka gelişimini destekler. 

 

Sağlayıcılar bu nedenle veri kümelerini kendi sunucularında tutabilir ve belirli taraflara veya belirli kullanım durumları için belirli kısımlarını satabilir.

 

Ocean verilerin yalnız Google, Facebook ya da Microsoft tarafından değil, çok daha geniş bir konseptte, çok daha verimli bir şekilde kullanılmasını hedefliyor.

Şu anda bu şirketler veri üzerinde tekele sahipler ve veri satarak kar elde diyorlar. Kullanıcı verilerini bu şekilde kullanmak oldukça verimsiz bir metot. Satılan verilerin çoğunluğu boşa gidiyor, uygun şekilde kullanılmıyor.

Ocean, herkes için daha iyi ürünler, hizmetler ve deneyimler ortaya çıkarmak için verileri topluma sunmakla ilgilidir. Verilere erişimin yaygınlaşması, iyi bir gelecek için daha güçlü AI geliştirmek anlamına gelebilir.

Ocean ayrıca veri depolamada kullanılan merkeziyetçi konsept sorununa da çözüm bulmayı hedefliyor. Bilindiği üzere, kullanıcı verilerine sahip şirketler verileri belirli merkezlerde depoluyorlar. Hackerların tek bir veri depo merkezini çökertmesi, kötü sonuçlarla neticelenebilir. Bunun yanında, veri sahipleri merkezi ortamda tutulan veriler üzerinde tam kontrole de sahip olamıyorlar.

Ocean protokolü, veri depolamadaki bu merkezi aracıları merkezsiz blockchain ağı ile değiştiriyor.

Ocean protokol nedir

 

Ocean, herkes için daha iyi ürünler, hizmetler ve deneyimler ortaya çıkarmak için verileri topluma sunmakla ilgilidir.

 

Ocean protokol nasıl çalışır?

Ocean Protokolü, her bir data tokeninin Ethereum’un blockchain ve merkezi olmayan uygulamalarında değiş tokuş edilmesini sağlamak için akıllı sözleşmeler adı verilen özel programlar kullanır.

Sistemin çalışması için Ocean, üç ana bileşen aracılığıyla çalışır:

Ocean Protokol, sizin kendi merkezsiz veri pazarınızı oluşturmanızı sağlar. Böyle bir durum verinin daha geniş kitlelerce kullanımına olanak tanır. Tekelleşmenin önüne geçilir.

Ocean protokolü, kimin hangi metadata’ya sahip olduğu ve kiminle paylaştığı kaydını tutar. Böylelikle işin zor kısmı halledilmiş olur. Veriler Blockchain’de tutulur. Blockchain üzerinde verilerin kim tarafından alındığı, görüntülendiği, aktarıldığı ya da satıldığı kayıt altına alınacaktır. Bu durum veri sahibine tam kontrol imkanı sağlar.

 • Ocean’da kendi veri pazarınızı oluşturursunuz.
 • Endüstriyel alanda gruplar oluşturularak veri havuzları sağlanabilir.
 • Veriler blockcahin’de tutulur.
 • Ocen protokol, veriyi kimin aldığını-sattığını, görüntülediğini, aktardığını kayıt altına alır.
 • Verileri satın almak isteyen kullanıcılar OCEAN token kullanırlar.
 • Veri sağlayıcılar fiyatı belirleyebilir; isterlerse ücretsiz verebilir.
 • Veri satın alanlar, bireyler, şirketler ya da farlı organizasyonlar olabilir.
 • Satın alanlar doğrudan veriye erişime değil yalnız veri üzerinde AI algoritmaları kullanmaya yetkilidir.
 • Ocean protokol akıllı sözleşmelerle veri alım-satımını kontrol eder. Şartlar yerine geldiğinde (OCEAN token aktarımı) kullanıma izin verir.

 

OCEAN coin nedir?

OCEAN coin, Ocean protokol ağı içerisinde alım-satım aracı olarak kullanılır. Protokol üzerinde veri alım-satımı OCEAN coin ile yapılır.

 

OCEAN coin nereden alınır?

OCEAN coin başta Bittrex, Uniswap, Gate.io olmak üzere pek çok borsada alınıp satılabilir.

 

 

Ocean protokol ile ilgili sosyal medyaya baktığımızda, Twitter’da 29 bini aşn bir takipçi kitlesinin olduğunu görüyoruz. Bunun iyi bir rakam olduğunu söyleyelim. Şirket, Youtube’da ise yaklaşık 2 bin takipçiye sahip.

 

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

 

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: