1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Nasdaq teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasındaki ilginç kıyas!

Nasdaq teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasındaki ilginç kıyas!

Nasdaq teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasındaki ilginç kıyas!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bloomberg tarafından yayınlanan Bitcoin ve Nasdaq 100 endeksi arasındaki kıyas oldukça dikkat çekti. Ayrıntılar haberimizde.


Nasdaq teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasındaki ilginç kıyas!

Bitcoin 10 Kasım 2021’de 68,789 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Rekorun ardından Ocak ayında 33 bin dolara kadar geriledi ve zirve değerine kıyasla neredeyse değerinin %50’sini kaybetti. Nasdaq 100 endeksindeki değer kaybı ise Bitcoin’e kıyasla oldukça düşük kaldı ve Nasdaq 100’deki değer kaybı zirveye kıyasla %15 düzeyindeydi.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

2022’ye giriş fiyatları kıyaslandığında ise Bitcoin’deki değer kaybı %8 iken Nasdaq’daki değer kaybı ise %13 düzeyinde. Yani 2022’ye girdiğimiz zaman diliminde Bitcoin’deki volatilite Nasdaq’a kıyasla daha düşük seviyede kalıyor. 2022’de (en azından şimdiye kadar) Bitcoin fiyatları, Nasdaq teknoloji hisselerine göre daha istikrarlı diyebiliriz.

Aşağıda Bloomberg’in hazırladığı 2017-2022 yılları arasındaki Nasdaq 100 ile Bitcoin fiyatlarındaki volatiliteyi ölçen grafik verilmektedir. Grafikte standart sapmanın 1’in üzerinde çıktığı gün sayılarını görüyoruz. Nasdaq 100 endeksinin 2020 ve 2022 yıllarında Bitcoin’i geçtiğini görüyoruz. Yani 2020 ve 2022 yıllarında Nasdaq teknoloji hisselerindeki volatilite Bitcoin’i geçiyor.

teknoloji hisseleri ile Bitcoin Nasdaq teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasındaki ilginç kıyas!

2020 yılı Korona Salgınının başladığı yıl olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde Bitcoin fiyatları Nasdaq hisselerine göre daha istikrarlı geçti.

Yukarıda volatilite konusunda farklılık olmasına rağmen teknoloji hisseleri ile Bitcoin fiyatları arasında bir korelasyon söz konusu. Bitcoin ve Nasdaq 100 arasındaki 40 günlük korelasyon kat sayısı neredeyse zirve değerine ulaşmış durumda.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

Küresel piyasalar Rusya-Ukrayna gerilimi nedeniyle diken üstün. Uluslararası enerji yollarının ve yeni bir göç dalgasının yaşanma riski var. Küresel risklerdeki artış küresel hisse senedi piyasalarında bir türbülans yaşanabilir.

Kaynak