1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Monero’da hard fork heyecanı! İşte, XMR coinin yeni özellikleri

Monero’da hard fork heyecanı! İşte, XMR coinin yeni özellikleri

Monero’da hard fork heyecanı! İşte, XMR coinin yeni özellikleri
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasındaki en popüler gizlilik odaklı coin olan Monero (XMR), daha önce duyurulan önemli bir hard forku başarılı ile gerçekleştirdi. Bu yeni gelişme ile Monero ağı daha güçlü. Söz konusu güncellemenin XMR coine sağladığı yeni özelliklerinin ayrıntılarına bakalım.


Monero’da hard fork heyecanı! İşte, XMR coinin yeni özellikleri

Gizlilik odaklı bir kripto para olan Monero, yeni bir hard fork yaşadı. Hükümetlerin gizlilik odaklı coinlere saldırısına rağmen, söz konusu güncelleme ile XMR coin artık çok daha güvenli ve gizli hale geldi.

Monero, kripto para sistemindeki en önemli gizlilik odaklı protokollerden biri. Bu kripto para projesi, 13 Ağustos’ta bir hard fork güncellemesi yaptı. Bu güncellemenin ise ağın gizlilik ve güvenlik özelliklerini daha da geliştirdiği bildiriliyor.

Hard fork 2,688,888 numaralı blokta güvenli bir şekilde gerçekleştirildi. Bunu başarabilmek için ise yaklaşık 70 geliştirici 4 ay boyunca çalıştı.

İlgili – Monero XMR coin nedir, geleceği nasıl? Güncel XMR haberleri

Monero, protokol yenilemeleri ile daha güçlü

Monero Monero’da hard fork heyecanı! İşte, XMR coinin yeni özellikleri

Hard fork, web sitelerinde açıklandığı gibi, anahtar setleri ve cüzdanlar arasında veri senkronizasyonu gibi bilgi alışverişini kolaylaştırmak için dahili çoklu imza (multisig) mekanizmasına çeşitli düzeltmeler getirdi. Web sitesindeki açıklamada şöyle deniliyor:

“Multisig, bir işlemin Monero ağına gönderilmeden ve yürütülmeden önce birden fazla imzaya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. İşlemleri tek başına oluşturan, imzalayan ve gönderen tek bir Monero cüzdanı yerine, işlem yapmak için bir grup cüzdan ve bunlar arasında işbirliğine sahip olacaksınız.”

Bu çok imzalı sistem için gerekli imza sayısı da şimdi 11’den 16’ya çıkarıldı. Bu dizi şeklinde imzalar, ağdaki işlemin kaynağını izlemeyi imkansız hale getiriyor. Zaten bundan dolayı da Monero piyasadaki en popüler gizlilik odaklı kripto para.

İlgili – Monero (XMR) madenciliği XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero madenciliği nasıl yapılır?

Güvenlik açısından “bulletproof” algoritma “bulletproof+”ya yükseltildi. 2018 yılında ise ağın gizliliğini güçlendirmek, tam işlem miktarlarını gizlemek ve yalnızca işlemlerin kaynağını ve hedefini göstermek için sıfır bilgi kanıtı ( zero-knowledge proof) algoritması uygulanmıştı.

Kaynak

Etiketler: