fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?

Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?

Monero (XMR) madenciliği  / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bu yazımızda sizlere Monero madenciliği, Monero mining, Monero nasıl üretilir, XMR mining, XMR madenciliği hakkında bilgiler sunacağız. Yazıyı okuduktan sonra en azında zihninizde Monero madenciliği hakkında oluşan sorulara da cevap bulmuş olacaksınız.


Rekabetçi kripto para piyasasında Monero (XMR) kendisi için bir yer yarattı. Nisan 2014’te oluşturulan, bugün piyasa değeri 1,15 milyar dolar olan 14. en büyük kripto para birimidir.

İlgili yazı için bakınız: Monero rehberi: Monero nedir? XMR nedir? XMR coin nasıl alınır? Nerelerde kullanılır?

Monero, geçen yılki güçlü performansı nedeniyle yatırımcılar ve madenciler arasında favori haline geldi. Ocak 2017’de 10 dolardan Ocak 2018’de 494 dolara yükseldi ve yatırımcılarına yaklaşık % 4800 getiri sağladı. Bu akıl almaz değil mi?

koinmedya_paradex

Yani, Monero madenciliğini düşünüyorsanız, o zaman yalnız değilsiniz. Monero’nun 2018 yılında yaşadığı büyüme, XMR madenciliğine çok dikkat çekti.

Monero madenciliği Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?
Monero madenciliği

Monero madenciliği kafa karıştırıcı görünebilir ve aşağıdaki gibi birçok sorunuz olabilir: Monero mining nasıl çalışıyor? XMR mining konusunda ne tür bir yazılıma ve donanıma ihtiyacım var? XMR madenciliği konusuna nasıl başlarım? Bir XMR’yi çıkarmak ne kadar sürer? Bu makalenin sonunda, Monero madenciliğinin ne olduğunu ve bunu yapıp yapmamanız gerektiğini net bir şekilde anlayacaksınız.

Yine de madenciliğe geçmeden önce, Monero’nun ne olduğunu ve onu bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu bilmeniz önemlidir.

Hadi başlayalım!

Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır?

“koinmedya_binance”

Monero, Bitcoin gibi, ödeme göndermek ve almak için kullanılabilecek dijital bir para birimidir. Carl’ın Ava’ya 100 $ ödemek istediğini ve işlemi kripto para biriminde yapmayı kabul ettiğini düşünün. Carl ödemeyi Bitcoin, Litecoin, Monero veya benzeri herhangi bir kripto para birimini kullanarak yapabilir.

Peki, Carl neden Monero’yu kullansın?

Monero’nun Bitcoin’den farkı nedir?

Carl ve Ava, işlemlerinin takip edilemez ve özel kalmasını istiyorsa, Monero en iyi seçenek olabilir.

Bunu daha ayrıntılı açıklayayım:

koinmedya_brave

Carl Ava’ya Bitcoin kullanarak biraz para gönderirse, işlem ağdaki herkes tarafından görülebilir. Herkes gönderenin kim olduğunu ve alıcının kim olduğunu görebilir. Bu, Bitcoin’de gönderilen işlemlerin herkese açık olduğu ve herkesin görebileceği anlamına gelir.

Bitcoin merkezsiz olmasına rağmen özel değildir. Ancak Monero, merkezi olmayan ve özeldir. Monero’nun teknolojisi, tüm işlemlerin % 100 özel ve izlenemez kalmasını sağlar.

İşlem Monero kullanılarak yapılırsa, Carl ve Ava bu işlemi bilen tek kişi olur. Monero ağında bu işlemin gerçekleştiğini öğrenebilecek başka kimse yok.

Monero tarafından sunulan gizlilik onu bu kadar popüler yapan şeydir. Bazı insanlar rahatsız olduklarından, başkalarının koinlerini ne yaptıklarını bilmelerini istemezler.

Gizliliğin tamamını tamamlamanın yanı sıra, Monero’nun diğer bazı benzersiz özellikleri söz konusu.

Monero değiştirilebilir özelliğe sahip

Kulağa karmaşık mı geliyor? Öyle değil. Aslında, bu çok basit bir kavram.

Değiştirilebilir olmak, basitçe bir para biriminin (veya varlığın) birimlerinin değiştirilebilir olduğu anlamına gelir. Örneğin, 100 $ ‘lık bir fatura başka bir 100 $’ lık fatura, hatta iki 50 $ ‘lık fatura ile değiştirilebilir. Fiat para birimini (USD, EUR, JPY vb.) Mantıklı kılan budur.

Oysa Bitcoin değiştirilebilir değildir. Çünkü birisi daha önce yasa dışı bir işlemde kullanılmış olan bir Bitcoin almayı reddedebilir. Bu mümkündür, çünkü herkes Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri görebilir.

Dolayısıyla, bir birim Bitcoin başka bir Bitcoin ile değiştirilemeyebilir, ancak bu durum Monero için geçerli değildir. Hiç kimse bir Monero koinin önceki işlemleri hakkında hiçbir şey bilmediğinden, hepsi eşit kabul edilir ve birbirleriyle değiştirilebilir.

Monero madenciliği ASIC gerektirmez

ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre), Bitcoin madenciliği için kullanılan özel bir donanım türüdür. Bir ASIC, 600 ila 1000 $ arasında herhangi bir değere mal olabilir, bu da Bitcoin madenciliğini profesyoneller dışında herkes için çekici yapmaz hale getirdi.

Neyse ki, Monero madenciliği bir ASIC satın almanızı gerektirmez. Bunun yerine, Monero madenciliği bilgisayarınızın CPU / GPU’su kullanılarak yapılabilir. Bu, Monero’yu yeni başlayanlar ve madenciliğe başlamak için çok para yatırmak istemeyen diğer insanlar için iyi bir seçenek haline getirdi.

Şimdi, Monero ve Bitcoin’den nasıl farklı olduğu hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, bir sonraki sorunuza cevap bulma zamanı – Monero madenciliği nedir?

Yazım sırasında, dolaşımda toplam 17.460.365 XMR bulunuyor. Dolaşımda 18.4 milyon Monero token bulunana kadar bu sayı artmaya devam edecektir.

Peki, yeni Monero koinleri nasıl oluşturulur?

Cevap basit – Monero madenciliği!

Monero madencileri iki önemli görevi yerine getirir:

Önceki örnekte, Carl’ın banka havalesi yoluyla Ava’ya 100 ABD doları gönderdiğini varsayalım. Bu senaryoda, Carl’ın Ava’ya 100 dolarlık ödemeyi yapmak için yeterli bakiyeye sahip olduğundan emin olmak bankanın işi. Banka bu işlemi onayladıktan sonra, ileride havale edilebilmesi için bir kayıt tutar.

Şimdi, Carl 100 $ ‘ı Ava’ya Monero kullanarak gönderecek olsaydı, bu işlemi kim doğrular ve kaydederdi? Cevap: Monero madencileri! Bu, bankaların işlemleri onaylama ihtiyacını ortadan kaldırır.

Sıkça sorulan bir soru şudur: Madenciler için neler var? Monero ağındaki her işlemi doğruladıklarında XMR koinleriyle ödüllendirilirler. Bir grup işlemi (blok adı verilen) doğrulamak için kaynaklarını her kullandıklarında, yepyeni Monero koinleriyle ödüllendirilirler!

Monero madencilik ödülü

Bir işlem bloğunu doğrulama (madencilik) için mevcut ödül yaklaşık 4.99 XMR artı 0.06573 XMR işlem ücreti civarındadır.

Peki, 18.4 milyon Monero coinin tamamı çıkarıldıktan sonra madencinin ödülüne ne olacak?

İşte iyi haber: 18.4 milyon XMR tokenına ulaştıktan sonra, 0.3 XMR / dakika sabit bir oranda yeni tokenlar sisteme ekleniyor. Bu yeni kripto paralar madenciyi ödüllendirmek ve madencilik için teşvik edilmesini sağlamak için kullanılacak.

Bir Monero koinin madenciliğinin ne kadar sürdüğünü biliyor musunuz?

Bir Monero bloğu her 2 dakikada bir çıkarılır ve madencilik işlem bloğu için mevcut ödülün 4.99 XMR olduğunu biliyoruz. Yani, basit bir matematik yaparak, her 24 saniyede bir 1 XMR’nin çıkarıldığını biliyoruz.

Artık Monero madenciliğinin ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu bildiğinize göre, Monero’yu nasıl çıkaracağınızı anlamanız daha kolay olacaktır.

XMR madenciliği: Evde nasıl Monero üretilir?

XMR madenciliği için özel donanım satın almanıza gerek yoktur. Bilgisayarı olan herkes Monero madenciliği yapabilir. Ancak bununla birlikte, donanım ne kadar güçlü olursa, o kadar iyi olur.

Monero madenciliği yapmak için birkaç yol var, ama buna girmeden önce bir Monero madencilik havuzunun ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Monero madencilik havuzu

Madenciliğe başlamadan önce, Monero madenciliği konusunda kendiniz mi madencilik yapacaksanız yoksa bir Monero madencilik havuzuna mı katılacaksınız buna karar vermeniz gerekiyor.

Bir madencilik havuzunda, bir grup Monero madencisi bir araya gelir ve donanımlarının gücünü birleştirir. Bu onlara işlemleri doğrulama şansı verir (evet, rekabet zor!). Madencilikten aldıkları ödül de madencilik havuzu arasında paylaştırılıyor. Çoğu maden havuzu, genellikle % 0-2 aralığında olan bir havuz ücreti alır.

İçinde bulunduğunuz madencilik havuzunun toplam donanım gücüne % 5 katkıda bulunduğunuzu düşünün… Bu, Monero madencilik havuzunun kazandığı toplam ödüllerin % 5’ini de alacağınız anlamına gelir.

Yeni başlayanlar için yalnız madencilik (tek başına madencilik) önerilmez. Madencilik donanımına çok para yatırmaya hazır olmadıkça, solo madencilik size hiçbir ödül kazanmayacaktır.

Piyasadaki birçok Monero madencilik havuzundan seçim yapabilirsiniz. En iyi Monero madencilik havuzlarının listesini aşağıda bulabilirsiniz.

MineXMR.com

Havuz Ücretleri:  % 1

Madenci Sayısı: 32157

SupportXMR.com

Havuz Ücretleri: % 0.6

Madenci Sayısı: 10339

xmr.nanopool.org

Havuz Ücretleri: 1%

Madenci Sayısı: 30132

monero.crypto-pool.fr

Havuz Ücretleri: 2%

Madenci Sayısı: 2191

Monero nasıl üretilir: XMR madenciliği yapmanın yolları

Madenciliğin en önemli kısmı doğru Monero madencilik donanımına sahip olmaktır. Donanımın yanı sıra, bir Monero madencilik havuzuna bağlanmanıza yardımcı olmak için Monero madencilik yazılımına da ihtiyacınız vardır.

 XMR madenciliği için özel ASIC’lere ihtiyacınız yok. Bir CPU veya GPU kullanılarak yapılabilir. Ancak devam etmeden önce, donanımınızı seçerken en önemli iki faktörü bilmeniz gerekir.

Şunu aramalısınız:

Yüksek hash hızı – Hash hızını, donanımın işlem gücü olarak düşünebilirsiniz

Düşük elektrik tüketimi – Elektrik madenciliğin en büyük maliyetidir

Şimdi en popüler üç donanım ve yazılım seçeneğini anlatacağım:

Merkezi İşlem Birimi (CPU) Madenciliği

Mevcut CPU’nuzu kullanmayı seçebilir veya yeni bir CPU satın alabilirsiniz. Yeni bir CPU almayı planlıyorsanız, AMD Opteron ve Intel Xeon CPU’lar önerebileceğim iki ürün.

AMD Opteron 627:

Maliyet – 50 $

Hash Hızı – 415 H / s

Xeon L5640:

Maliyet – 150 $

Hash Hızı – 130 H / s

İstediğiniz CPU’ya sahip olduğunuzda, Monero madencilik yazılımını indirmeniz gerekecektir. En popüler Monero madencilik yazılımlarından biri olduğu için XMR-STAK-CPU’yu kullanmayı düşünebilirsiniz.

Windows kullanıyorsanız, xmr-stak-cpu-win64.zip dosyasını indirmelisiniz (aşağıdaki anlık görüntüde gösterilmiştir). Kaynak kodunu kendiniz derleyemediğiniz sürece XMR Stak % 2 geliştirme ücreti alır.

Monero madenciliği Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?

Zaten bir CPU’nuz varsa madenciliğe başlamak sadece birkaç dakika sürer! Sadece yazılımı yükleyin, bir maden havuzuna katılın ve artık hazırsınız demektir.

AMD grafik işlem birimi (GPU) ile madencilik

Monero madenciliği konusunda ciddiyseniz, GPU kullanmak daha iyi bir seçenektir. Daha büyük bir yatırım gerektirse de, önemli ölçüde daha yüksek bir hash gücü sunar.

AMD grafik kartları GPU Monero madenciliği için mükemmel bir seçenektir. Bir AMD R9 280x satın almayı düşünün veya en yeni AMD Radeon Rx 580’i tercih edin.

AMD R9 280x:

Maliyet – 140 $

Hash gücü- 500 H / s

AMD Radeon Rx 580:

Maliyet – 300-400 $

Hash gücü – 575 H / s

Grafik kartını PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza taktıktan sonra, CPU madenciliği ile aynı adımları izleyin.

Yazılımı bilgisayarınıza yükledikten sonra, istediğiniz havuza katılabilmeniz için havuz ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir.

Nvidia GPU ile madencilik

Nvidia grafik kartı kullanmak, Monero madenciliği yapmak için popüler bir yoldur. Seçebileceğiniz birkaç model var, hepsi bütçenize bağlı. Aşağıdakilerden birini kullanmayı düşünmelisiniz:

Nvidia GTX 1070:

Maliyet – 400-500 $

Hash gücü – 505 H / s

Nvidia GTX 1080:

Maliyet – 550 $ – 650

Hash gücü – 600 H / s

Yazılım söz konusu olduğunda, XMR-STAK-NVIDIA kullanılabilir, ancak CCMiner daha iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ccminer-x64-2.2.4-cuda9.7z’yi seçtiğinizden emin olun.

XMR mining ikili dosyalarını indirme

Monero madenciliği Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?

Bunlar, Monero madencilik donanımı ve Monero madencilik yazılımının bir kombinasyonunu kullanarak Monero madenciliği için en iyi yöntemlerden bazılarıdır. Ancak, madenciliğe başlamadan önce son bir şey var – Monero cüzdanınızı kurun.

Monero Cüzdan

Bir Monero cüzdanı seçme konusunda çok fazla seçenek yok. Donanım cüzdanları (en güvenli olarak kabul edilir) artık Monero için de mevcuttur: Trezor ve Ledger tarafından desteklenmektedir.

Monero resmi sitesinde de listelenen en popüler cüzdanlardan ikisi:

MyMonero web cüzdanı: Web sitelerine gidin ve kullanmaya başlamak için bir hesap oluşturun.

Monerujo: Bu, yalnızca Android cihazlar için kullanılabilen bir mobil cüzdan.

Monero için Mjonerujo android cüzdan

Resmi web sitelerinde, Monero topluluğunun şu anda devam etmekte olan bir Özel Donanım Cüzdanı finanse ettiğini belirtmişlerdir. Ledger Nano S ayrıca Monero’yu donanım cüzdanlarına entegre etmeye çalışıyor.

Şimdi Monero madenciliğinin tüm yönleri hakkında iyi bir bilgiye sahip olmalısınız. Ancak, yine de XMR madenciliğine başlamanız gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz?

Monero madenciliği Monero (XMR) madenciliği / XMR mining nasıl yapılır? Evde Monero mining nasıl yapılır?

Kar elde etmek için Monero’yu çıkarmak istiyorsun, değil mi?

Monero madenciliği karlı olsa da, en önemlileri:

Hash Rate: Donanımınız ne kadar güçlü

Güç Tüketimi: Donanımınız ne kadar elektrik kullanır

KWh Başına Maliyet: Birim başına elektrik maliyetiniz ne kadar

Havuz Ücreti: Katıldığınız madencilik havuzunun ücreti

Donanımı kurmanın başlangıç ​​maliyeti

Madenciliğin karlılığı da XMR fiyatına bağlıdır. Kripto paraların fiyatları çok hızlı bir şekilde artabilir ve azalabilir ve bu fiyat değişikliklerinin madencilik karlılığınız üzerinde bir etkisi vardır.

Yine de madenciliğe başlamak istiyorsanız tamamen size kalmış. Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurun ve sonra kararınızı verin. Unutmayın, ne kadar çok yatırım yaparsanız, ödüllendirme olasılığınız o kadar artar.

Monero Madenciliği: Son Sözler

Şimdi, Monero’nun ne olduğunu iyi anlıyorsunuz. Ayrıca Monero madenciliğinin ne olduğunu ve bunu yapmanın farklı yollarını da biliyorsunuz.

Monero madenciliği karlı olabilir veya olmayabilir, hepsi şu faktörlere bağlıdır: Hash gücü, elektrik maliyeti, donanım maliyeti vb.

Monero madenciliğinin sizin için olduğunu düşünüyorsanız, madenciliğe başlamak için bu kılavuzdaki bilgileri kullanabilirsiniz!

Kaynak

Monero madenciliği yapmak kârlı mı?

Monero madenciliği, Bitcoin madenciliğine göre hem daha ekonomik hem daha kârlıdır.

Monero madenciliği yapmaya değer mi?

İster inanın ister inanmayın, Monero madenciliği kesinlikle buna değer! İhtiyacınız olan tek şey bir CPU veya bir GPU olduğundan herkes XMR madenciliği yapabilir. Ayrıca, Bitcoin madenciliğine göre daha fazla kar elde edebilirsiniz.

1 Monero kazmak ne kadar zaman alıyor?

Monero bloku her iki dakikada bir tamamlanıyor ve şu anki blok ödülün 4.99 XMR, basit bir hesap yaparsak her 24 saniyede 1 XMR kazılıyor.

Telefondan Monero kazılıyor mu?

Evet, bunun Android markette bazı uygulamalar var. Bunlardan biri MinerGate’dir. Şu anda Google Play Store’daki en popüler Monero madenciliği uygulaması Coinhive’dir. Uygulama, aynı Coinhive hesabını kullanarak birden fazla cihazda madencilik yapmanıza olanak tanıyan, genel anahtar desteği de dahil olmak üzere bir dizi öne çıkan özelliğe sahiptir.

Dizüstü bilgisayardan Monero kazmabilir miyim?

Evet, kazabilirsiniz. Monero madenciliği Zcash ve Ethereum madenciliği kadar kolaydır. CPU’nuzla, hatta eski dizüstü bilgisayarlarınızı kullanarak XMR madenciliği yapabilirsiniz. Madencilik yazılımının indirilmesi, yüklenmesi ve yapılandırılması sürecinin tamamı maksimum 20 dakika sürer.

Neden Monero kullanmalıyım?

İşlemlerinizin takip edilemez ve özel kalmasını istiyorsanız, Monero en iyi seçenek olabilir.
Bunu daha ayrıntılı açıklayayım:
Arkadaşınız Bitcoin kullanarak biraz para gönderirse, işlem ağdaki herkes tarafından görülebilir. Herkes gönderenin kim olduğunu ve alıcının kim olduğunu görebilir. Bu, Bitcoin’de gönderilen işlemlerin herkese açık olduğu ve herkesin görebileceği anlamına gelir.
Bitcoin merkezsiz olmasına rağmen özel değildir. Ancak Monero, merkezsiz ve özeldir. Monero’nun teknolojisi, tüm işlemlerin %100 özel ve izlenemez kalmasını sağlar.
İşlem Monero kullanılarak yapılırsa, bu işlemi bilen tek kişi arkadaşınız olur. Monero ağında bu işlemin gerçekleştiğini öğrenebilecek başka kimse bulunmaz.
Monero tarafından sunulan gizlilik onu bu kadar popüler yapan şeydir. Bazı insanlar rahatsız olduklarından, başkalarının koinlerini ne yaptıklarını bilmelerini istemezler.
Gizliliğin tamamını tamamlamanın yanı sıra, Monero’nun diğer bazı benzersiz özellikleri söz konusu.

Monero değiştirilebilir özelliğe sahip midir?

Kulağa karmaşık mı geliyor? Öyle değil. Aslında, bu çok basit bir kavram.
Değiştirilebilir olmak, basitçe bir para biriminin (veya varlığın) birimlerinin değiştirilebilir olduğu anlamına gelir. Örneğin, 100$ ‘lık bir fatura başka bir 100$’ lık fatura, hatta iki 50$ ‘lık fatura ile değiştirilebilir. Fiat para birimini (USD, EUR, JPY vb.) Mantıklı kılan budur.
Oysa Bitcoin değiştirilebilir değildir. Çünkü birisi daha önce yasa dışı bir işlemde kullanılmış olan bir Bitcoin almayı reddedebilir. Bu mümkündür, çünkü herkes Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri görebilir.
Dolayısıyla, bir birim Bitcoin başka bir Bitcoin ile değiştirilemeyebilir, ancak bu durum Monero için geçerli değildir. Hiç kimse bir XMR’nin önceki işlemleri hakkında hiçbir şey bilmediğinden, hepsi eşit kabul edilir ve birbirleriyle değiştirilebilir.

Monero madenciliği için ASIC cihazları gerekiyor mu?

Monero madenciliği ASIC gerektirmez.
ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre), Bitcoin madenciliği için kullanılan özel bir donanım türüdür. Bir ASIC, 600 ila 1000 $ arasında herhangi bir değere mal olabilir, bu da Bitcoin madenciliğini profesyoneller dışında herkes için çekici yapmaz hale getirdi.

Monero koinleri kimler oluşturulur?

Cevap basit – Monero madencileri.

Monero madencilik ödülü ne kadar?

Bir işlem bloğunu doğrulama (madencilik) için mevcut ödül yaklaşık 4.99 XMR artı 0.06573 XMR işlem ücreti civarındadır.

Evde Monero madenciliği yapabilir miyim?

XMR madenciliği için özel donanım satın almanıza gerek yoktur. Bilgisayarı olan herkes Monero madenciliği yapabilir. Ancak bununla birlikte, donanım ne kadar güçlü olursa, o kadar iyi olur.

Monero madenciliği 2020’de karlı mı?

Madencilik oldukça değişken bir piyasa. Buna rağmen, Monero madenciliği karlı ve 2020’de karlı kalma olasılığı devam ediyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: