1. Home
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düşüyor?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düşüyor?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düşüyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, son 24 saat içinde 650 milyon dolara yaklaşan tasfiyelerle birlikte, saatler içinde son 6 haftanın en düşük seviyesini gördü! Peki Bitcoin neden düşüyor?

5 bin dolarlık devasa kırmızı mum! Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin fiyatı bugün, 5.000 dolarlık büyük kırmızı mumun ardından, ekim ayının ikinci haftasından beri görmediği seviyelere düştü.

Boğalar bir kez daha büyük bir hayal kırıklığıyla karşı karşıya kalırken; Bitcoin (BTC), sadece bir günde yaklaşık 5.000 dolar kaybetti. Peki Bitcoin neden düşüyor?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düşüyor?
1 saatlik BTCUSD mum grafiği (Bitstamp) – Kaynak: TradingView

Bitcoin 54.000$’ın altına düştü!

25 Kasım Perşembe günü, Bitcoin 60.000$’a yaklaştıktan sonra büyük bir satış baskısı gördü. 60.000 dolarlık psikolojik direnci kırmak için yapılan son girişim, bir kez daha geri çekilmeyle sonuçlandı.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentiler 2021- 2025

Saatler içinde Bitcoin, ekim ortasından bu yana en düşük seviyelerine geri döndü. Bununla birlikte, 24 saatlik kripto tasfiyeleri 630 milyon doları geçerken, düzeltmelerin sona erdiğini düşünen ve bu yönde pozisyon açan herkes ağır kayıplar yaşadı. Peki Bitcoin neden düştü?

Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düşüyor?

Afrika’nın güneyindeki bazı ülkelerde ortaya çıkan yeni bir koronavirüs varyantı nedeniyle, büyük bir korku küresel finans piyasalarını etkisi altına aldı. Bu varyantın Delta varyantına göre daha bulaşıcı olabileceğini ve aşıların etkisiz olabileceğini gösteren ilk işaretlerin ortaya çıktığı yönünde yapılan haberlerin ardından, Bitcoin de büyük bir darbe aldı.

Bu arada Bitcoin’de yaşanan tasfiyeler bazılarını şaşırtmadı. Örneğin; popüler bir kripto para analisti olan Michaël van de Poppe, mevcut fiyat hareketini “güzel bir hareket” olarak nitelendirdi.

ABD doları son yükselişi tersine çevirdi!

Altcoinler, Bitcoin’in düşüşü karşısında sağlam duramadı. Ancak birçok büyük token, kayıplar açısından USD karşısında BTC paritesinde olduğundan daha iyi performans gösterdi.

Örneğin, en büyük altcoin olan Ether (ETH), %7 oranında düşüş kaydederken; birçok altcoin gün içinde spot fiyattan %10’u aşan değerler kaybetti.

 Bu arada, arka planda nihayet USD endeksinin (DXY) Haziran 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından ABD doları düştü.

Geleneksel olarak ters orantılı olsa da bu kez Bitcoin daha çok doları taklit etmiş gibi görünüyor. Normalde dolar endeksi yükselirken; Bitcoin ve altın fiyatları yükseliş eğilimi gösterir. Ancak bu sefer, küresel pandemi kaynaklı olumsuz gelişmeler, özellikle aşırı volatil bir varlık sınıfı olan kripto paralara yönelen yatırımcıların gözünü korkutmuş olmalı.

bitcoin neden düşüyor Milyonlarca dolar yine buhar oldu! Bitcoin neden düşüyor?

1 saatlik ABD dolar endeksi (DXY)  mum grafiği – Kaynak: TradingView

Kaynak