1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Microsoft’tan heyecan veren Metaverse hamlesi!

Microsoft’tan heyecan veren Metaverse hamlesi!

Microsoft’tan heyecan veren Metaverse hamlesi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yazılım devi Microsoft, Metaverse planları için devasa bir alım gerçekleştiriyor. Detaylar ve tüm gelişmeler haberimizde.

Microsoft’tan heyecan veren Metaverse hamlesi!

Microsoft, oyun ve Metaverse alanındaki varlığını güçlendirmek amacıyla oyun devi Activision Blizzard Inc.’i 69 milyar dolara satın alıyor.

Activision Blizzard, Call of Duty, Overwatch, Candy Crush, World of Warcraft ve Tony Hawk’s Pro-Skater gibi ikonik oyun serilerine ev sahipliği yapıyor. Anlaşmanın tamamlanmasın ardından oyunlar Microsoft Xbox’ın 25 milyon abonesi olan Game Pass hizmetine eklenecek.

İlgili: Metaverse nedir, geleceği nasıl?

Ünlü yazılım şirketi 18 Ocak’ta yaptığı açıklamaya göre Activision Blizzard’ı hisse başına 95 dolar ve   68,7 milyar dolar değerleme karşılığında satın alacak. Anlaşma 2023 yılında tamamlanacak. Bu satın alma işlemi ile Microsoft, Riot Games’in sahibi Tencent ve Playstation geliştiricisi Sony’nin arkasındaki gelir açısından üçüncü en büyük oyun şirketi olacak.

Microsoft CEO’su ve başkanı Satya Nadella, yaptığı açıklamada oyuncuları ve yaratıcıları ilk sıraya koyan ve oyunu güvenli, kapsayıcı ve herkes için erişilebilir kılan yeni bir oyun çağını başlatacaklarını belirtti.

“Oyun, günümüzde tüm platformlarda eğlencede en dinamik ve heyecan verici kategoridir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.”

Microsoft, Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in anlaşma tamamlana kadar görevinde kalacağını ve ardından dizginlerin Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’a devredileceğini belirtti.

Microsoft, kasım ayında “Dynamics 365 Connected Spaces” adlı bir ürün ile Metaverse planlarını açıklamıştı. Şirket attığı bu devasa adımla Metaverse alanında da en büyüklerden biri olma kararlılığını ortaya koydu. Geleceğin interneti olarak adlandırılan Metaverse’e dahil olma çılgınlığı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devi Samsung’ta bu kapsamda ilk Meta mağazasını açmış ve Decentreland ile ortaklık kurmuştu.

İlgili: Samsung’tan Meta mağaza!

Kaynak

Etiketler: