fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. dYdX (DYDX) durmak bilmiyor!

dYdX (DYDX) durmak bilmiyor!

dYdX (DYDX) durmak bilmiyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz borsa (DEX) dYdX’in yönetim tokeni DYDX, 4 gün içinde yüzde 100’ün üzerinde değer kazandı. CoinMarketCap verilerine göre DYDX fiyatı 25.96 dolarda yeni tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetti. dYdX borsası ve DYDX tokenin ne olduğuna bakalım.


Merkezsiz borsa dYdX nedir?

dYdX, merkezsiz bir türevler borsası ve Ethereum ağının Katman 2 versiyonunda çalışıyor. Ayrıca merkezsiz bir borsa olarak kullanıcılara muhafaza hizmeti sağlamyor.

dYdX, 8 Eylül 2021 tarihinde kendi yönetim tokenini çıkardı. Bu gelişme üzerine anında 24 saatlik işlem hacmi olarak lider merkezsiz borsalardan (DEX) biri oldu.

dYdX, aynı zamanda Ethereum blockchain üzerinde kurulmuş short satışlar ve türevler için bir protokol. Borsa olarak ise her tür Ethereum tabanlı tokenin merkezsiz, eşler arası (peer-to-peer) ticaretine, ödünç işlemlerine ve opsiyon ticaretine imkan sağlıyor.

Merkezi borsalardan (CEX) farklı olarak, merkezsiz borsalar (DEX) akıllı sözleşmeler üzerinde çalışıyor. Akıllı sözleşmeler ise önceden belirlenmiş kuralları otomatik uygulayan kodlar. Sonuçta DEX’ler, kullanıcılara bir aracı olmadan kripto para ticareti yapma olanağı sağlıyorlar.

İlgili – DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

DYDX token nedir?

Merkezsiz bora dYdX, dYdX (DYDX) isimli bir de tokense sahip. dYdX (DYDX) token, dYdX topluluğunun yönetim tokeni. Bu token ile staking havuzlarına katılabilir ve madencilik ödülleri alınabilir. Kullanıcılar ayrıca bu token ile borsadaki işlemlerden indirim elde ediyor.

Bir DEX türü borsa olan dYdX’in yönetim tokeni DYDX’in fiyatı bugün (29 Eylül) yüzde 31 oranında yükselerek 25.96 dolarda yeni ATH yaptı. Aşağıdaki grafik bu yükselişi ve birkaç gün önce yaşanan diğer bir ralliyi gözler önüne seriyor.

dydx dYdX (DYDX) durmak bilmiyor!

DYDX/USDT paritesi grafiği Kaynak: TradingView

Bu gelişmeler üzerine dYdX’in işlem hacmi, Amerika’nın en büyük borsası olan Coinbase’in işlem hacmini geçti. dYdX işlem hacmi türevlerde 6.3 milyar dolara, spot piyasasında ise 3 milyar dolara ulaştı. Coinbase’in ise işlem hacmi 3 milyar dolar.

Bu arada diğer DEX tokenler de yükseldi. Mesela Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) fiyatlarında da değer artışı gözleniyor

DEX tokenleri neden yükseliyor?

Öyle görünüyor ki DEX tokenlerinin yükselişi Çin’deki gelişmelerle ilgili. Çin, kripto para ticareti ile ilgili yasaklarına yenilerini ekledi. Uzmanlar, bundan dolayı bu ülkeden merkezsiz finansa bir akış olduğunu düşünüyor.

Kullanıcılar bir alternatif olarak DEX’lere yöneliyor ki bu da sonuçta ilgili coinlerin yükselişine sebep oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.