1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Merkezsiz borsa dYdX ve DYDX token nedir?

Merkezsiz borsa dYdX ve DYDX token nedir?

Merkezsiz borsa dYdX ve DYDX token nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz borsa (DEX) dYdX’in yönetim tokeni DYDX, son bir yılda dikkat çeken bir hareketlenme yaşadı. dYdX borsası ve DYDX tokenin ne olduğuna bakalım.


Merkezsiz borsa dYdX nedir?

dYdX, merkezsiz bir türevler borsası ve Ethereum ağının Katman 2 versiyonunda çalışıyor. Ayrıca merkezsiz bir borsa olarak kullanıcılara muhafaza hizmeti sağlamıyor.

dYdX, 8 Eylül 2021 tarihinde kendi yönetim tokenini çıkardı. Bu gelişme üzerine anında 24 saatlik işlem hacmi olarak lider merkezsiz borsalardan (DEX) biri oldu.

dYdX, aynı zamanda Ethereum blockchain üzerinde kurulmuş short satışlar ve türevler için bir protokol. Borsa olarak ise her tür Ethereum tabanlı tokenin merkezsiz, eşler arası (peer-to-peer) ticaretine, ödünç işlemlerine ve opsiyon ticaretine imkan sağlıyor.

Merkezi borsalardan (CEX) farklı olarak, merkezsiz borsalar (DEX) akıllı sözleşmeler üzerinde çalışıyor. Akıllı sözleşmeler ise önceden belirlenmiş kuralları otomatik uygulayan kodlar. Sonuçta DEX’ler, kullanıcılara bir aracı olmadan kripto para ticareti yapma olanağı sağlıyorlar.

İlgili – DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

DYDX token nedir?

Merkezsiz bora dYdX, dYdX (DYDX) isimli bir de tokense sahip. dYdX (DYDX) token, dYdX topluluğunun yönetim tokeni. Bu token ile staking havuzlarına katılabilir ve madencilik ödülleri alınabilir. Kullanıcılar ayrıca bu token ile borsadaki işlemlerden indirim elde ediyor.

Bir DEX türü borsa olan dYdX’in yönetim tokeni DYDX’in fiyatı CoinMarketCap verilerine göre 27.78 dolarda (30 Eylül 2021) yeni tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kaydetti.

Merkezsiz borsa dYdX ve DYDX token nedir?DYDX/USD paritesi grafiği Kaynak: CoinMarketCap

dYdX (DYDX) fiyatı Eylül 2021’deki zirveden sonra önemli ölçüde düzeltme yaptı. Genel olarak piyasa kripto para piyasasında böyle bir düşüş trendi var. DYDX de bu trende paralel hareket ediyor. Haziran 2022 itibariyle ise ralli öncesi seviyelre döndüğünü görüyoruz.

dYdX (DYDX) ile ilgili önemli veriler ise şöyle:

  • Dolaşımdaki arz: 65,569,295 DYDX (Haziran 2022 verisi)
  • Toplam arz: 1,000,000,000 DYDX
  • Maksimum arz: 1,000,000,000 DYDX

İlgili – WOO Network nedir ve geleceği nasıl? Güncel WOO token haber ve gelişmeleri

DEX tokenleri neden yükseldi?

Öyle görünüyor ki DEX tokenlerinin yükselişi Çin’deki gelişmelerle ilgili. Çin, kripto para ticareti ile ilgili yasaklarına yenilerini ekledi. Uzmanlar, bundan dolayı bu ülkeden merkezsiz finansa bir akış olduğunu düşünüyor.

Kullanıcılar bir alternatif olarak DEX’lere yöneliyor ki bu da sonuçta ilgili coinlerin yükselişine sebep oluyor. Tabii son aylardaki kripto para piyasası genelindeki düşüşle DYDX coin de düşüş yaşadı.

İlgili – Storj nedir ve geleceği nasıl? Güncel STORJ token haber ve gelişmeleri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.