okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.31%
Bitcoin
68.185,51 USDT
eth
ETH
-1.6%
Ethereum
3.722,90 USDT
bch
BCH
-0.15%
Bitcoin Cash
490,39 USDT
xrp
XRP
1.14%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.6%
Litecoin
84,95 USDT
bnb
BNB
-0.11%
Binance Coin
598,65 USDT
sol
SOL
-4.57%
Solana
168,13 USDT
avax
AVAX
-0.29%
Avalanche
38,41 USDT
ada
ADA
-0.74%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.95%
Poladot
7,34 USDT
doge
DOGE
5.75%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

‘Merge’ sonrası Ethereum yatırımcısını bekleyen büyük tehlike

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatı şu an yaklaşan Merge yani proof of stake (PoS) sisteme geçişin heyecanını yaşıyor ve bundan dolayı da dikkat çeken bir değer artışı yaşadı. Ancak söz konusu geçiş bir de kimsenin farkına varmadığı negatif bir durumu da beraberinde getiriyor.


‘Merge’ sonrası Ethereum yatırımcısını bekleyen büyük tehlike

Merakla beklenen Ethereum Merge, son haftalarda ETH fiyatına büyük bir ivme sağladı. Buna rağmen “merge” yani PoS ağa geçiş için gerekli birleşme sağlandıktan sonra özellikle düzenleyici alanından negatif bir etki gelebilir.

Merge ile Ethereum’un Eylül ayında proof-of-stake sisteme geçmesinin bir dizi boğa etkisi olacak kripto paraya. Mesela, ağın tükettiği enerji miktarında büyük bir azalma olacak. Buna ek olarak deflasyonist bir özellikle de geliyor.

Tüm bunlara rağmen, bir de “merge”in negatif bir getirisi de olabilir. Özellikle ABD’de kripto karşıtı finansal düzenleyici kurumlar, Ethereum’un artık bir menkul kıymet olarak nitelendirmeye başlayabilirler.

Washington DC’de bulunan Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi Hukuk Profesörü Adam Levitin, ETH’nin bundan sonra bir menkul kıymet (security) olarak görülebileceğini belirtiyor.

Adam Levitin (@AdamLevitin) Twitter üzerinden şöyle diyor:

“Hiç kimsenin hakkında konuşmadığı şey: Merge sonrası Ethereum’un menkul kıymet olacağına ilişkin güçlü bir durum var. Her hangi bir proof of stake sistemindeki tokenler muhtemelen menkul kıymet olacak.”

https://twitter.com/AdamLevitin/status/1550990967670554624?s=20&t=MX-yn2snh6gIY2GYuBG4Jg

Ethereum bir “yatırım sözleşmesi” mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para sektörü üzerinde kontrol için elinden geleni yapıyor. Eğer SEC başarılı olursa, kripto paraların çoğu menkul kıymet olarak görülür ve tıpkı hisse senetleri gibi düzenlemelere tabi olur.

Levitin ise her hangi bir proof of stake sistemindeki tokenlerin muhtemelen menkul kıymet olarak görüleceğini belirtiyor. 1946’da bir Yargıtay kararında kullanılan Howey Testi tarafından tanımlanan bir “yatırım sözleşmesinde” kazanç beklentisi oluyor.

Şimdi Ethereum da kazanç beklentisi ile staking ödülleri için kullanılacak. Şu an yıllık faiz geliri yüzde 4.2 oranında. Bundan dolayı bir çok pozitif faktörü beraberinde getiren “merge”in aynı zamanda negatif etkisi de göz ardı edilmemeli.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.