1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Merakla beklenen Ethereum güncellemesi nihayet geldi!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Merakla beklenen Ethereum güncellemesi nihayet geldi!

Merakla beklenen Ethereum güncellemesi nihayet geldi!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uzun zamandır beklenen Ethereum güncellemesi ağda başlatıldı! Peki bu güncelleme ile Ethereum ağında neler değişiyor?

Ethereum güncellemesi EIP 1559 ile neler değişiyor?

 Ethereum (ETH) ağı şimdiye kadarki en tartışmalı yükseltmesi olan EIP 1559‘u başlattı!

En büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum, Londra hardforkunu bugün etkinleştirdi. Uzun süredir tartışmalara konu olan EIP 1559 uygulamasını da kapsayan bu güncelleme 5 Ağustos 2021 saat 12:39 UTC’de yayınlandı.

Peki Ethereum ağında gerçekleştirilen Londra hardforku ve EIP 1559 ile ne değişiyor? 

Ethereum ana ağı Londra hardforkunu bugün aktive etti. Bu hardfork ile birlikte, Ethereum düğüm konsensüsü değişti.

ethereum güncellemesi Merakla beklenen Ethereum güncellemesi nihayet geldi!

Esasen Ethereum’un Londra hardforku beş güncelleme içeriyor. (Ethereum iyileştirme önerileri, EIP’ler). Ancak en çok beklenen güncelleme EIP 1559’du.

EIP 1559, Ethereum’un ücret mekanizmasını değiştiriyor. 

https://twitter.com/ASvanevik/status/1423261176280932353?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1423261176280932353%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fu.today%2Feip-1559-finally-live-on-ethereum-what-changes-with-london

 

Ethereum EIP-1559 (Ethereum Improvement Proposal 1559) nedir? Ne işe yarar?

Ethereum EIP-1559 (Ethereum Improvement Proposal 1559), öncelikle mevcut ücret mekanizmasını değiştirmeyi amaçlayan büyük bir Ethereum ağ güncellemesidir. Güncellemeden sonra, madencilerin tıkanıklık dönemlerinde ücretleri üç ila beş kattan fazla artırmalarına olanak tanıyan sistemin yerini alacak olan yeni sabit ücret sistemi devreye girecek.

 

Bu güncelleme sayesinde, kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirebilmek için maksimum ücret ödediği açık artırma tabanlı model yerine, Londra sonrası Ethereum ikili bir modele sahip olacak.

Şöyle ki; bundan sonra, bir işlemi onaylamak için bir kullanıcının bir “madenci taban ücreti” ve “bahşiş” ödemesi gerekecek. Ve sabit taban ücretleri de periyodik olarak yakılacak.

Bahşiş oranı, dApp kullanıcısı veya ETH sahipleri tarafından ayarlanabilirken; ” taban ücret” oranı, konsensüs tarafından ayarlanır. Bloğun %50’den fazlası dolu olduğunda, “taban ücret” oranı artar.

Merakla beklenen Ethereum güncellemesi nihayet geldi!

Ayrıca EIP-1559 uygulaması, dinamik ücret sistemi ve ücretlerin periyodik olarak imha edilmesiyle birlikte ETH’yi deflasyonist bir varlığa dönüştürecek.

Sonuç olarak; yaklaşan Ethereum EIP-1559 protokol güncellemesi, dolaşımdaki ETH arzını daha da azaltacak. Dolayısıyla yaşanacak arz kıtlığı nedeniyle, piyasa analistleri, bu yılın sonunda ETH fiyatının 10.000$’a çıkacağını tahmin ediyor.

Londra sonrası Ethereum (ETH) için önemli kilometre taşları

Ethereum Londra, şimdilik madencilik tabanlı proof of work mekanizması (PoW) ile çalışan Ethereum’daki en son önemli güncellemeler arasında yer alıyor. Şimdi sırada ETH1-ETH2 geçişinin ilk aşaması var.

Ayrıca, Aralık 2021’in sonlarında Ethereum’da madencilik sona erebilir. Ethereum Vakfı’ndaki araştırmacılar, madencilerin bu dönemden önce faaliyetlerini proof of stake (PoS) modeline taşımaları gerekeceğini söylüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.