1. Home
  2. İnceleme
  3. Margin Trading nasıl yapılır?

Margin Trading nasıl yapılır?

Margin Trading nasıl yapılır?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paraların populerliği özellikle son iki senede hızla arttı. Özellikle Margin Trading ile birlikte günlük kripto para ticaret hacminin 45 Milyar Dolar seviyesini aşmasıyla daha fazla kripto para yatırımcısı sektöre dahil olmaya başladı.


Margin Trading ile daha büyük hacimler

Liquidmargin trading Margin Trading nasıl yapılır? kripto para margin trading işlemlerinde öncü olarak kullanıcılarına Bitcoin sahibi olmadan Bitcoin’den elde ettiği karı arttırma imkanı sunuyor. Hem de tam 25 katına kadar. Spot ticaret bir opsiyon olarak zaten var ve belirli bir kripto para alınıp satılabiliyor. Margin trading ise var olan kripto paranın üstünde çok daha fazla yatırım yapma imkanı sunarak karı arttırma şansı vadediyor.

Yine de bu noktada özellikle kripto para sektöründe olgunlaşma henüz yeni yeni gerçekleşiyor ve bu da kullanıcılarda güvenlik endişelerini beraberinde getiriyor. Liquid is katı kuralları ile bilinen Japon Finansal Hizmetler Otoritesine bağlı olarak hizmet sunuyor. Liquid 2 aşamalı güvenlik mekanizması kullanıyor ve kullanıcı şifreleri için belirli bir sürede yenileme şartı getiriyor. Buna ek olarak IP beyazliste uygulaması gibi güvenlik mekanizmaları ile kullanıcılar dışında birinin platforma girmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Fonlar soğuk cüzdanlarda saklanıyor. Bu nedenle işlemde anlık kullanılan kripto paralar dışında bir fon risk altında olmuyor.

Margin Trading borsadan ödünç kripto para alma imkanı sunarak seçilen kat kadar yatırım yapılmasına imkan sağlıyor. Örneğin bir kişi bir yatırım fırsatı tespit ettiğinde 25.000 Dolar yatırım yapmak için 25x kaldıraç ile sadece 1000 Dolar kullanarak yatırım yapabiliyor. Bu işlemleri hem düşüşe hem de artışa yönelik olarak uzun ve kısa pozisyon alarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

margin trading Margin Trading nasıl yapılır?

Uzun  ve Kısa Pozisyon nedir?

Uzun pozisyon bir emtianın artışı beklentisi ile satın alınması şeklinde alınan pozisyona denir. Örneğin Bitcoin’in 2x kaldıraçla uzun pozisyonda ticaretinin yapılması için 10.000 Dolar yatırıldığında 2 katı kazanç elde edilir. Bu şekilde kazanç hesaba kaldıraç çarpanı ile yansır. Örneğin Bitcoin’in 10.000 USD’den 15.000 USD’ye artacağı düşüncesi 10.000 USD borsadan borç alınması durumunda elde edilen 5.000 USD kazanç hesaba geçer. Eğer 2x kaldıraç kullanılırsa bu durumda kazanç 10.000 USD olarak gerçekleşir.

Kısa pozisyon ise buna benzer olarak çalışır. Fakat kısa pozisyonda bir emtianın fiyatının düşeceği düşüncesi ile açığa satış yapılır. Örneği Bitcoin için 10.000 USD ile 2x kaldıraçlı bir işlem açılırsa ve Bitcoin 10.000 USD’den 3.000 USD’ye düşerse bu durumda 7.000 USD kazanacağınıza 14.000 USD kazanırsınız.

Liquid bu parayı borç havuzunda size borç olarak aktarır. Bu özel bir borç havuzudur ve kullanıcılar bu borç havuzunda borç alabileceği gibi borç da verebilirler. Tabi borç alım verim sırasında bir faiz ile işlem yürütülür.

Margin Trading kaldıracı iki tarafı keskin kılıç gibi

margin trading Margin Trading nasıl yapılır?Kaldıraç sadece elinizdeki fon kadar bir işlem yapmadığınızdan dolayı riski de kazanç kadar arttıran bir özelliğe sahip. Eğer 2x kaldıraçlı bir işleme girdiyseniz ve %5 ters bir hareket ile karşılaştıysanız bu durumda kaybınız da %10 olur.  Eğer açtığınız pozisyon ters yönde kayba devam ederse siz işlemi sonlandırıncaya kadar kaybınız da 2x olarak artarak devam eder. Ta ki tüm teminat olarak koyduğunuz size ait fon bitinceye kadar.

Margin trading sahip olunan kripto emtianın gücünden daha fazla faydalanmak için bir yatırımcının en yakın arkadaşıdır. Kripto para piyasası olgunlaştıkça Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralar global olarak kaldıraçla daha da güçlü hale gelecek. Pazarın 7/24 açık olduğu ve her hangi bir aracı olmaksızın ticaret yapılabildiği ve hiç bir kurum yada hükümetin doğrudan etkileme imkanı bulunmayan merkezi ve guvenilir bir yapıya sahip olduğu düşünüldüğünde gelecekte hacmin daha da artması kaçınılmaz görünüyor. Daha fazla bilgi için Liquid yardım bölümü’nü ziyaret edebilirsiniz. Bu bölümde geniş ve detaylı bir kripto para öngörüsüne dair içeriklerden faydalanabilirsiniz.