Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler

btc vs ltc
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve en eski kripto paralardan biri olan Litecoin’in BTC’den farklılıkları ve benzerlikleri!


LTC Coin nedir? Hangi özellikleriyle Bitcoin’den ayrılır?

Litecoin, Bitcoin’den sonra geliştirilen ilk kripto paradır. Bu da ona ilk altcoin olma özelliği kazandırır. Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür deyimi de buradan gelmektedir. Litecoin. Bitcoin’den ilham alan eski bir Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından üretilmiştir. Litecoin’i GitHub’da 7 Ekim 2011 tarihinde açık kaynaklı bir istemci ile piyasaya süren Charlie Lee, bundan tam 5 gün sonra, yani takvim yaprakları 13 Ekim 2011’i gösterdiğinde Litecoin Ağını aktif hale getirmiştir.

Bitcoin’in bir çatalı (hard fork) olarak meydana getirilen Litecoin zamanla, kripto pazarında kendi topluluğuna sahip oyun kuruculardan biri haline gelmiştir.

Not: Bu makalemizin ana hedefi Litecoin ve Bitcoin arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Litecoin hakkında derinlemesine bilgi edinmek için lütfen ilgili haberimize gidiniz.

İlgili haber: Litecoin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Peki Bitcoin ve Litecoin arasında ne gibi farklar var? Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen Litecoin, hangi özellikleriyle Bitcoin’den ayrılır? Hangi yönleriyle Bitcoin’den üstündür?

litecoin vs bitcoin

1. İşlem hızı

Litecoin’i Bitcoin’den aldığı ilhamla oluşturan Charlie Lee, Bitcoin fikrini geliştirmeyi kafasına koymuştu. Lee’nin fikirlerinden biri de LTC’yi BTC’den çok daha hızlı hale getirmekti.

bitcoin ve litecoin Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler

Lee ürettiği metodoloji sayesinde, Litecoin’i Bitcoin’den 4 kat daha hızlı yapmayı başardı. Satoshi Nakamoto’nun oluşturduğu Bitcoin algoritmasının, bir bloğu onaylama süresi yaklaşık 10 dakika iken, Charlie Lee’nin Litecoin’i bunu sadece 2.5 dakika yaptı.

Böylelikle işlem hızı söz konusu olduğu ve insanların işlemlerini kısa bir sürede doğrulanması gerektiği durumlarda Litecoin, Bitcoin’in önüne geçti.

2. İşlem ücretleri

Bitcoin ile Litecoin’i karşılaştırırken dikkate alınması gereken bir sonraki nokta işlem ücretleridir. İsmine sadık kalan Litecoin, işlem ücretleri söz konusu olduğunda da Bitcoin’e göre oldukça ‘Lite‘dir (Hafif).

bitcoin ve litecoin Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler

Litecoin’in ortalama işlem ücreti 0,0327 dolarken, Bitcoin’in ortalama işlem ücreti 0,631 dolardır. Yani Bitcoin ağında işlem yapmak Litecoin’e göre neredeyse 20 kat daha pahalıdır.

Oluşan bu durum Litecoin’i Bitcoin’e kıyasla günlük işlemlerde çok daha tercih edilebilir kılmaktadır. Ancak bu geçici bir üstünlük olabilir. Lütfen alttaki maddeyi dikkatli bir şekilde okuyunuz.

3. Ölçeklenebilirlik

Litecoin ve Bitcoin’in zaman içindeki ortalama işlem ücretlerini yansıtan yukarıdaki ekran görüntüsüne yakından bakarsanız, Bitcoin’in işlem ücretlerinin bir zamanlar Litecoin’inkine benzediğini ve hatta daha da düşük olduğunu (özellikle Bitcoin’in ilk günlerinde) görebilirsiniz.

Ancak zamanla daha fazla kullanıcı Bitcoin kullanmaya başladıkça, Bitcoin ölçeklenebilirlik konusunda sıkıntı yaşamaya başlamış ve kullanıcılar bir işlemi bloğa dahil edebilmek için çok daha fazla ücret ödemek zorunda kalmıştır.

Bu da insanları, Litecoin’in Bitcoin’den daha düşük işlem ücretleri nedeniyle birçok işlemi daha iyi idare edebileceği ve çok daha iyi ölçeklenebileceği düşüncesine sevk etmiştir. Ancak Bitcoin işlem sayısı göz önüne alındığında bu haksız bir karşılaştırmadır:

bitcoin ve litecoin Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler

Öyle ki Bitcoin günde Litecoin’den 10 kat daha fazla işlem gerçekleştirmektedir. Ve bu veride iki kriptonun ölçeklenebilirlik konusundaki karşılaştırmasını mantıksız hale getirmektedir.

Litecoin günlük işlem sayısında, Bitcoin kadar çok işlem gerçekleştirdiyse, iki projenin ölçeklenebilirliğini karşılaştırmak mantıklı olacaktı. Ancak durum böyle olmadığından, ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda Litecoin ve Bitcoin arasında net bir kazanan olduğu söylenemez.

4. Coin sayısı

Bitcoin’in yapımcısı Satoshi Nakamoto, madencilerin çıkarabileceği maksimum Bitcoin sayısını 21 milyon adet olarak belirlerken, Litecoin’in yapımcısı Charlie Lee bu konuda oldukça cömert davranarak bu sayıyı toplam 84 milyon olarak belirlendi.

Bu da arz talep dengesi düşünüldüğünde Bitcoin’i Litecoin’in oldukça önüne geçirmektedir.

5. Algoritma farklılıkları

  • LTC üzerinde, madencilik ve transfer işlemleri açık kaynak kodlu kripto tabanlı bir protokol aracılığıyla yapılır. Bir merkez havuz veya tek bir yönetici ile çalışmaz.
  • Bitcoin’den etkilenen ve teknik olarak Bitcoin’e oldukça benzeyen LTC Coin, pek çok kripto para biriminden farklı olarak, SegWit ve Bitcoin geliştiricilerinin de ilgilendiği Lighting Network gibi sistemlerle uyumlu çalışan bazı teknik iyileştirmelere sahiptir.
bitcoin ve litecoin Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler
  • Bu tarz teknik iyileştirmeler, olası problemleri azaltarak belirli bir süre içerisinde ağ tarafından çok sayıda işlemin yapılmasına izin verir. İşlem ücreti neredeyse sıfıra yakın olan LTC coin, Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı işlemler gerçekleştirir.
  • Madencilik temelli proof of work protokolünden dolayı kırılması zor olan Litecoin’in kullandığı Scrypt Algoritması, işlemlerin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
  • Litecoin Blockchain Teknolojisi üzerinde çalışır, bu nedenle tüm bilgiler kaydedilir ve kalıcı olarak saklanır ve bilgilerin ağdaki tüm eşlere dağıtıldığı onaylanır.
  • Litecoin, P2P (eşten eşe) bağlantılarında çalışır ve aracıya veya sunucuya ihtiyaç duyulmaması nedeniyle işlem maliyetleri çok düşüktür. Litecoin, yatırımcılara banka transferlerinden ve kredi kartlarından daha düşük işlem ücretleri sunar.
  • Hem Bitcoin hem de Litecoin proof of work algoritması üzerinde çalışır. Bitcoin ve Litecoin arasındaki fark ise; Bitcoin SHA256 algoritmasını kullanırken, Litecoin, daha yeni bir Scrypt Hashing algoritması üzerinde çalışıyor.

Litecoin vs Bitcoin: Farklılık tablosu

ParametreBitcoinLitecoin
HızBlok oluşturma süresi 10 dakikaBlok oluşturma süresi 2.5 dakika
Coin sayısı21 milyon84 milyon
Piyasa değeri
(28 Şubat 2021)
59.000 dolar196 dolar
Piyasa hacmi
(28 Şubat 2021)
1.1 trilyon dolar13.1 milyar dolar
AlgoritmaPoW (SHA256)PoW ( Scrypt Hashing)

İlgili haber: Proof of Work (PoW) nedir?

Sonuç

Özetle, Litecoin ve Bitcoin en popüler kripto para birimlerinden ikisidir ve her ikisi de yıllardır piyasadadır. Litecoin başlangıçta Bitcoin’in daha hızlı ve daha az madencilikle merkezileştirilmiş bir versiyonu olarak oluşturulmuş olsa da, aradan geçen zaman başka farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Nitekim Litecoin, “Lite” adından da anlaşılacağı gibi, daha hızlı işlemlere ve daha düşük işlem ücretlerine sahiptir. Ayrıca Bitcoin’den daha düşük bir fiyatı vardır ve bu da daha fazla insanı, özellikle de deneyimsiz yatırımcıları satın almaya ikna edebilir.

Bununla birlikte, artan madencilik karlılığı, daha yüksek hashrate, daha geniş topluluk bilinci ve benimseme söz konusu olduğunda Bitcoin üstünlüğe sahiptir.

bitcoin ve litecoin Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler

Litecoin’in Bitcoin’e göre temel teknik avantajları, daha hızlı işlemler ve daha düşük işlem ücretleridir. Ancak Lightning Network gibi gelişmeler Bitcoin geliştiricileri tarafından da aktif olarak çalışılmaktadır ve Bitcoin ölçeklenebilirliğini çözebilirse Litecoin’in amacının ne olacağını merak etmek gerekir.

Bitcoin ölçeklenirse, işlemler neredeyse anında ve ücretsiz olacak, bu da onu Litecoin’den veya Bitcoin’in daha hızlı ve / veya daha ucuz bir versiyonu olmaya çalışan diğer altcoinlerden daha hızlı ve daha ucuz hale getirecektir. Bu noktayı göz önünde bulundurarak, Bitcoin vs Litecoin “mücadelesini” BTC‘ye vermemiz gerekecek.

Sık sorulan sorular

Litecoin Bitcoin’den hızlı mı?

Litecoin, Bitcoin’den daha fazla sayıda coin üretebilir ve işlem hızı daha hızlıdır.


Litecoin’in Bitcoin’den farkı nedir?

Litecoin ile Bitcoin madencilik algoritması, işlem hızı, toplam coin sayısı ve piyasa kapitalizasyonu gibi pek çok yönden farklılıklar gösterir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Litecoin vs Bitcoin: Farklılıklar ve benzerlikler
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.