1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Lightning Ağı Bitcoin ödeme sorunlarını çözebilir mi?

Lightning Ağı Bitcoin ödeme sorunlarını çözebilir mi?

Lightning Ağı Bitcoin ödeme sorunlarını çözebilir mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lightning Ağı Bitcoin ödeme sorunlarına çözüm olabilir. Kripto paraların kralı Bitcoin ama ödemeler konusunda sorunlar yaşıyor. Bu sorunların çözümü LN ağı ile olabilir.


Lightning Ağı Bitcoin ödemelerini kolaylaştırabilir

Blockstream Strateji Bölümü şefi (CSO) Samson Mow, Bitcoin’in ödemelerde kötü olduğunu ama bu sorunu Lightning ağı ile çözebileceklerini söylüyor. Mow bu konudaki görüşlerini detaylıca katıldığı bir programda açıkladı.

Bknz:Bitcoin neden değerli? Bitcoin’i farklı kılan nedir?

Lightning dün denklemi değiştirebilir

Mow, günlük hayatta Bitcoin değil kredi kartı kullandığını belirterek söze başlıyor. Mow’a göre Bitcoin tasarımında çok farklı amaçlar var.

“Bitcoin aslında değer deposu yada para transferinin çok ötesinde bir tasarıma sahip. Öyle her gün ödemeler için kullanabileceğimiz bir şey değil Bitcoin. Ben bunları söyleyince tepki alıyorum ama bakın Bitccoin ödeme konusunda iyi değil”

Mow’a göre ödemeler sorunu Lightning ağı ile çözülebilir. Lightning ağı Bitcoin için sorun olan ödemeleri rahatlıkla halledebilir. Çünkü Lightning günlük ödemeler için tasarlanmış.

Ödeme sistemi olarak Bitcoin transfer işlemleri ortalama 10 dakika sürüyor. 10 dakika ortalama bir süre, bazen 3 saat sürdüğü  oluyor.

Kendisi kredi kartı kullanıyor olmasına rağmen Mow, Lightning ağının geniş çaplı bir benimsenme ile karşılaştığı zaman, ücretsiz ağı sayesinde tüm ödemeler dengesini değiştirebilecek kapasitede olduğunu vurguluyor.

Bitcoin varsa herşey var

Mow Bitcoin ile ilgili görüşlerini açıklarken, Bitcoin’in kendine has bir yapısı olduğunu ifade ederek, kimsenin Bitcoin’i kontrol etmediğini, ne bir kişi  ne bir kurumun BTC’yi desteklemediğini ya da pazarlamadığını vurguluyor. Tüm bu özellikleri ile Bitcoin ayakta ve sapasağlam devam ediyor diyor Mow.

“Birisi Bitcoin için babasız doğduğunu söylemişti. Çok doğru, diğer altcoinler sadece Bitcoin’in taklitleri. Hepsinin arkasında bir organizasyon var. Kontrolü sağlayan, yol haritası çizen ve ağ üzerinde yetkisi olan kişiler  ya da organizasyonlar var. Bitcoin öyle değil. Bitcoin eskilerin deyimiyle nev-i şahsına münhasır bir varlık. Başka Bitcoin ile aynı özellikte bir kripto para yok.”

Lightning ağı Bitcoin için sorun olan ödemeleri çok daha hızlı ve ücretsiz gerçekleştirebilecek. Mow’un dediği gibi Bitcoin çok farklı amaçlarla tasarlandığı için, genel bir kabul sonrası Bitcoin bu amaçlar doğrultusunda hayatımızda yerini alacaktır.

Bknz:Bitcoin Nedir? Diğer Paralardan Farklı Olan Özellikleri Nelerdir?

tags: