1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. FED’in gerçek zamanlı ödeme sistemi Bitcoin için tehdit mi?

FED’in gerçek zamanlı ödeme sistemi Bitcoin için tehdit mi?

FED’in gerçek zamanlı ödeme sistemi Bitcoin için tehdit mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

FED’in gerçek zamanlı ödeme sistemi FedNoW, bazılarınca Bitcoin için tehdit olarak algılanıyor. Peki gerçekten öyle mi? Aslında düşünülenin aksine Ripple gibi bazı kriptolar bundan fayda bile sağlayabilir.


Amerikan Merkez Bankası da diyebileceğimiz Federal reserve (FED), bankaların kendi aralarında para göndermeleri için gerçek zamanlı bir ödeme sistemi yaratma niyetinde. Sunum 2023’ten kısa bir süre sonra faaliyete geçecek ve 25,000$’a kadar olan işlemler için geçerli olacak.

Durum, bazılarının kripto çantalarına daha sıkı yapışmalarına neden oldu. Ancak bu endişeye karşın türev tüccarı Tone Vays Twitter’den FedNow’ın Bitcoin için tehdit olmadığını söyledi. Yine de ödemelere odaklı XRP, Litecoin ve Bitcoin Cash için kötü haber olabileceğini de sözlerine ekledi.

Fakat gerçek şu ki, sistem yeni değil ve kripto endüstrisini etkilemeyecek. Ya da minimal etkileri olacak.

FedNow olarak adlandırılan ödeme sistemi geleneksel bankaları 21. yüzyıla getirmeyi amaçlıyor. Devrim niteliğindeki değişiklikler arasında hafta sonu çalışma ve işlem süresinin kısaltılması var. Sistemde bir tür 7/24 çalışma mevcut. Bunlar diğer finansal kurumlar için standart uygulamalar. Örneğin Venmo gibi rekabetçi bankalar, kullanıcılarının geleneksel bankalardan para çekimi için anında işlemler sunuyor.

Federal Reserve, Venmo gibi servislere benzetilebilir. Ancak bunlar işlem yapmak için tarafların aynı platformda olmakları gereken “kapalı döngü” sistemler. Buna karşılık FED Amerika’daki her hangi bir bankanın kullanabileceği bir sistem inşa etmek istiyor.

Federal Reserve Yönetim Kurulu Başkanı Lael Brainard şunları söylüyor:

FedNow ülke genelinde, her toplumdaki her büyüklükte bankaya, müşterilerine gerçek zamanlı hizmet sağlamalarına izin verecek.”

FED Birleşik Devletler’de şu anda mevcut olandan biraz daha fazlasını sunuyor. Citigroup, Bancorp JP Morgan ve diğer birkaç bankanın sahipliğini yaptığı Clearing House 2017’de daha hızlı bir ödeme sistemi hayata geçirmişti. Yani FedNow kripto bazlı ödeme sistemlerinden önce Clearing House ile rekabete başlamalı.

Bitcoin neden değerli? Bitcoin’i farklı kılan nedir?

Dahası, gerçek zamanlı ödeme ve anlaşma servisleri uluslararası alanda da yeni değil. Mesela son 10 yıldır İngiltere’de böyle bir sistem var. ingiltere Faster Payment Scheme (FPS) 2008’de başladı ve ülkedeki katılımcı finansal kurumlar arasında 250,000 pounda kadar anlık transfer yapmalarını mümkün kılıyor.

FPS kripto parayı hiç bir şekilde sıkıntıya sokmadı. Ve FedNow da sokmayacaktır. Çünkü kriptoların esas alındığı ödemeler sınır ötesi işlemler. Ripple Labs gibi şirketler bunun farkında. Multi-milyar-dolarlık yatırım gerektiren bu iş için Ripple, elbette ülke içi ve sınır ötesi ödemeleri enine boyuna değerlendirmiş olmalı.

Zaten işin ilginç yanı da, Ripple 2015’ten beri daha hızlı bir ödeme sistemi geliştirmeleri için bankalara yardım ediyor. Ripple’ın yenilikler altyapı global sorumlusu Dilip Rao Twitter’da FED’in duyurusu ve şirketinin FedNow’a potansiyel olarak dahil olabilmesi konusunda heyecanlı görünüyordu.

FED’in başlattığı bu sistemden en fazla zarar görebilecek olan Ripple bile rahatsız olmuyorsa o zaman endişe edilecek pek de bir şey yok demektir.