1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. KYC gerektirmeyen kripto borsası var mı?

KYC gerektirmeyen kripto borsası var mı?

KYC gerektirmeyen kripto borsası var mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD piyasaları kripto para borsaları için KYC/AML şartı getirdi. Ancak KYC gerektirmeyen kripto para borsaları hala var. Fakat bu borsalar ABD piyasalarına kapalı. 


KYC gerektirmeyen kripto para borsaları

Birçok Bitcoin ve kripto para borsaları, regülasyonlar nedeniyle KYC/AML protokollerine uymaları gerekiyor. KYC (know your customer) borsa üzerinden yapılan işlemlerde kimlik tanımlanması zorunluluğunu getiriyor. Artık ABD’deki kripto para borsalarında kimlik belirtmeden işlem yapmak nerdeyse imkansız. Buna rağmen anonim işlem yapmak isteyen kripto para yatırımcıları, KYC gerektirmeyen kripto borsaları tercih ediyor.

Fakat KYC’siz kripto para borsalarına fiat para (dolar ve euro) yatırmak ve fiat para çekmek nerdeyse imkansız. Bu borsalarda sadece kripto para üzerinden işlem yapabilirsiniz. Peki bu borsalar hangisi?

Lütfen Bkz: Hangi kripto para borsası kaliteli ve İşlem hacmi doğru bir gösterge mi?

1- Binance

Binance, üyelik için sadece email ve şifre için telefon numarası istiyor. Günlük 2 BTC’ye kadar günlük kripto para çekmeye imkan tanıyabiliyor. Binance borsası, KYC protokollerine dikkat etmediği için ABD’li vatandaşlara kapalı.

KYC gerektirmeyen kripto borsası Binance, ABD pazarını kaybetmemek için KYC’ye dikkat eden yeni bir borsa ile ABD pazarına girecek. Bu yeni borsanın adı BinanceUS.

2-StormGain

Üyelik için sadece email isteyen bu borsada sadece 4 kripto para üzerinden işlem yapılabiliyor. Bu kripto paralar Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin.

3-KuCoin

KYC gerektirmeyen borsada, StormGain’e göre daha fazla kripto para listelemektedir. Bu açıdan Binance’e benzetiliyor. ABD’nin KYC’siz işlemleri yasaklamasından sonra birçok yatırımcı bu borsaya kaydı.

4- BitMax

KYC’siz diğer kripto para borsası BitMax, Binance gibi günlük 2 BTC’lik işleme olanak tanıyor. Fakat bazı bölgeler BitMax işlemlerine engel koydu.

5- BitFinex

KYC gerektirmeyen borsada günlük 10 BTC’ye kadar işlem yapılabiliyor. Ancak ABD’li müşterilere kapalı.

Şunu belirtmekte yarar var: KYC’siz borsalar, geleneksel borsalar gibi regüle edilmiş piyasalarda işlem görmemektedir. Regüle edilmemişlik, anonim işlemler gibi bazı avantajlar sağlayabilir. Ancak bu borsalardaki dijital varlıklarınız büyük ihtimalle sigorta edilmemiştir. Paranız herhangi bir nedenle hacklendiğinde paranızı kurtarmanın %100 garantisi yok.

Gemini ve Coinbase gibi borsalar aynı zamanda paranıza sigorta olanağı da sunmaktadır.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.