1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Kurumsal Bitcoin yatırımcıları hakkında dikkat çeken veriler!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Kurumsal Bitcoin yatırımcıları hakkında dikkat çeken veriler!

Kurumsal Bitcoin yatırımcıları hakkında dikkat çeken veriler!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kurumsal yatırımcılara hizmet veren dünyanın en büyük kripto varlık fonu Grayscale ve Kanada merkezli yatırım şirketi 3iQ‘nun Bitcoin fonlarına yönelik talep azalıyor mu?

Kurumsal Bitcoin yatırımcıları pes mi etti?

Kripto varlık yönetim şirketi Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) Fonu ve 3iQ’nun Bitcoin Fonu (QBTC) için kurumsal talep, yılın başlarına kıyasla düşüş gösteriyor. 

Talepteki düşüşü vurgulayan 3 temel metriğe işaret eden bir analize göre, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) Fonu ve 3iQ’nun Bitcoin Fonu (QBTC) mart ayından bu yana düşüyor.

Şimdi biraz bu metriklerden bahsedelim: Birincisi; aşağıda paylaşılan CryptoQuant grafiği, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ve 3iQ’s Bitcoin Fund (QBTC) primlerinin mart ayının başından beri negatif bölgede olduğunu gösteriyor.

kurumsal bitcoin yatırımcıları Kurumsal Bitcoin yatırımcıları hakkında dikkat çeken veriler!

2021’de GBTC ve QBTC işlem hacmi de düştü!

İkincisi aşağıdaki grafikte de gösterildiği gibi, hem GBTC hem de QBTC’nin piyasa hacmi, Ocak ayından bu yana düşüşte.

kurumsal bitcoin yatırımcıları Kurumsal Bitcoin yatırımcıları hakkında dikkat çeken veriler!

CryptoQuant tarafından yapılan analize göre, üçüncü metrik ise Grayscale’in, bu yıl şubat ayındaki son alımdan bu yana Trust fonuna hiç Bitcoin eklemediğini gösteriyor. Ayrıca, 3iQ de Bitcoin fonundaki varlıklarını bu ay 7.980 BTC azaltmış görünüyor.

kurumsal bitcoin yatırımcıları Kurumsal Bitcoin yatırımcıları hakkında dikkat çeken veriler!

 Peki gerçekten de Bitcoin’e yönelik kurumsal talep azalıyor mu?

Burada, Grayscale ve 3iQ’nun Bitcoin fonlarına yönelik ilgili kurumsal ilginin azalmaya başlaması ve Bitcoin’in Ocak ayı başlarında 28 bin ila 30 bin doları kırmasının aynı döneme denk geldiğine dikkat çekmek gerekiyor.

İlginç bir şekilde; Bitcoin, nisan ayı ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 64.854$’ı kaydetti. Kurumların, Bitcoin’in parabolik bir yükseliş yapmasıyla birlikte, piyasayla daha fazla ilgilendiği bir gerçek.

Ancak veriler incelendiğinde, GBTC ve QBTC’ye girmek için son haftalarda yaşananlara benzer bir geri çekilmeyi bekledikleri sonucuna varılabilir. Yani kurumsal Bitcoin yatırımcıları, o dönemlerde böyle bir düşüş bekliyor ve acele etmek istemiyordu.

grayscale primleri

Grayscale Investments kripto varlık fonunda büyük düşüş!

Dünyanın en büyük kripto varlık yönetim şirketi olan Grayscale Investments, geçtiğimiz yıl DropGold reklam kampanyası sayesinde kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi gördü.

https://www.youtube.com/watch?v=UJkDhE6fTt0

Grayscale, Bitcoin başta olmak üzere toplamda 13 farklı kripto para için müşterilerine yatırım ve muhafaza hizmeti sunuyor. 

Ayrıca Grayscale Digital Large Cap Fund olarak adlandırdığı, piyasa değeri büyük olan farklı kripto paraların yer aldığı bir fona sahip. Ve yatırım portföyünün yaklaşık %85’sini, şu anda 24.205 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonu oluşturuyor.

Piyasada yaşanan büyük çöküş öncesinde, ünlü yatırım şirketinin kripto varlık fonlarının toplam değeri, 50 milyar doların üzerindeydi. Piyasa da yaşanan düşüşle birlikte şirketin toplam AUM değeri de kayda değer bir şekilde azaldı.

Grayscale resmi Twitter hesabından bugün yapılan paylaşıma göre, şirketin yönetimi altındaki varlıklarının toplam değeri şu anda 34.0 milyar dolar civarında.

https://twitter.com/Grayscale/status/1403088777191567361

Bitcoin 38 bin doları kırmaya çalışıyor!

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada 37.400 dolardan işlem gören Bitcoin, 38 bin doları kırmaya ve burayı desteğe dönüştürmeye çalışıyor. Dolayısıyla Bitcoin boğaları, ayılar karşısında şiddetli bir mücadele veriyor. Bu arada günlük Bitcoin grafiğinde hala bir death cross riski var

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.