JP Morgan’dan merak edilen El Salvador ve Bitcoin raporu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

JP Morgan El Salvador’un Bitcoin’i kabulünü 2000’li yılların başlarında görülen dolorizasyon sürecine benzetti.

JP Morgan’dan El Salvador ve Bitcoin raporu

Amerikan çok uluslu yatırım bankası JP Morgan, Bitcoin’in bir süre önce, El Salvador tarafından yasal para birimi olarak olarak kabul edilmesine tepki gösterdi.

Banka, Orta Amerika devletinin bu kararını 2000’li yılların başlarında çeşitli ülkeler tarafından gerçekleştirilen dolarizasyon hamlelerine benzetti. Banka, ‘El Salvador’un Bitcoinizasyonu’ başlıklı bir kısa rapor yayınladı,

Rapor’da şöyle deniliyor;

 

Bu hareket, 2000’lerin başındaki dolarizasyonda olduğu gibi, istikrara yönelik değil, daha ziyade büyüme odaklı…

 

JP Morgan ayrıca, kısa vadede Bitcoin’in benimsenmesinden somut bir ekonomik fayda görmediklerini de sözlerine ekledi. Banka ayrıca, Bitcoin’in yakın zamanda benimsenmesi nedeniyle bankacılık ve vergi sistemindeki olası teknik sorunlar konusunda da uyardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) de, dün ülkenin cumhurbaşkanı ile yaptığı resmi toplantısından birkaç saat önce El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

 

El Salvador’un kararı yaygınlaşır mı?

Kripto dünyasına bir kaç gün önce bomba gibi düşen El Salvador’un Bitcoin kararı, kripto toplumunda, özellikle küçük ülkeler için örnek bir karar olacak şeklinde görülüyor. Aslında JP Morgan’ın da aynı şeyden şüphelendiği açık.

Rapo’da bu konuda şu ifadeler yer alıyor:

…muameledeki bu tür bir değişiklik, muhtemelen ve anlaşılır bir şekilde kripto para birimini öngörmeyen yasa ve yönetmeliklerin istenmeyen bir sonuçlar doğurmasına neden olacaktır…. ancak bu, benzer şekilde konumlanmış, daha küçük ülkeler arasında daha geniş bir eğilimin başlangıcıysa, bu hareketler karmaşık olabilir.

 

El Salvador Başkanı Niyab Bukele, Bitcoin’i benimsemelerinin bir aldatmaca olarak görülmemesi gerektiğini ve hatta %100 temiz Bitcoin madenciliğini teşvik edeceklerini döyledi. Bukele, Bitcoin’e karşı ne kadar ciddi olduklarını gösteren termal enerjiyle çalışan Bitcoin madencilik işletmesinin inşa edildiğini duyurdu.

 

Canlı BTC fiyatı: [mcrypto coin=”BTC” currency=”USD”]

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
JP Morgan’dan merak edilen El Salvador ve Bitcoin raporu
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.