1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Küresel ekonomi daha ne kadar dayanabilir?

Küresel ekonomi daha ne kadar dayanabilir?

Küresel ekonomi daha ne kadar dayanabilir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2019 yılından beri küresel ekonomi, olağan üstü bir süreçten geçiyor. ABD-Çin ticaret savaşları, Korona Salgını ve Ukrayna-Rusya savaşı küresel riskleri olağanüstü derecede arttırdı. Küresel ekonomi daha ne kadar bu risklere dayanabilir?


Küresel ekonomi daha ne kadar dayanabilir?

Bespoke Yatırım, küresel ekonomiye yönelik güven unsurunu yansıtan önemli bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmaya göre yatırımcıların ve tüketicilerin küresel ekonomiye yönelik beklentileri negatife çevrilmiş durumda. Hatta pozitif beklenti ile negatif beklenti arasındaki fark negatif beklentiler yönünde maksimum seviyeye ulaşmış durumda. Aşağıdaki grafik küresel ekonomiye yönelik beklentilerin değişimi gösteriyor.

Küresel ekonomi Küresel ekonomi daha ne kadar dayanabilir?

Beklentileri negatif olanların oranı %55.9’a çıkmışken beklentileri negatif olan yatırımcıların oranı ise %20.6 düzeyinde kaldı.

Aşağıdaki sütun grafikte ise 2022’ye ait Ocak, Şubat ve Mart aylarında küresel ekonomi güven endeksindeki değişimi görüyoruz. Mart 2022’de Pozitif ve Çok Pozitif beklentide olanların toplamları %20.6 düzeyinde kalıyor. Negatif ve Çok Negatif tutum belirleyen yatırımcıların oranı ise %56 civarında.

Küresel ekonomi Küresel ekonomi daha ne kadar dayanabilir?

Investing Haven’a göre küresel kriz geliyor ama 2022’de değil. Investing Haven’a göre küresel kriz beklentisi 2023 yılı sonu ve 2024 başlangıcı gibi.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

2019’dan beri küresel riskleri olağanüstü derecede arttıran gelişmeler yaşanıyor. 2019’a Çin – ABD ticaret savaşları damgasını vurdu. 2020’de ise Korona Salgını patlak verdi ve hala devam ediyor. 2022’de ise Ukrayna- Rusya savaşı küresel riskleri ciddi biçimde arttırıyor. Savaşın ardından emtia, enerji ve gıda maliyetlerinde ciddi artışlar yaşanıyor. Küresel ekonomi 1970’li yıllardaki OPEC krizinin ardından en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Rusya üzerinde uygulanan yaptırımlar, Rusya ekonomisini temerrüde sürükleme ihtimali var. 1990’lı yıllarda Uzak Doğu Asya, Latin Amerika, Rusya ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede bir dizi ekonomik kriz yaşandı. Benzer biçimde bir ülkenin temerrüde düşmesi, domino etkisi yaparak gelişmekte olan ülkeleri sarsabilecek bir ekonomik kriz dalgası yaratabilir.

Lütfen Bkz: Güncel  Bitcoin fiyat tahmini

2021’e kadar Bitcoin ile diğer yatırım araçları arasındaki korelasyonun düşüklüğü Bitcoin’e “güvenli liman” ve “hedge yatırım aracı” fonksiyonu sağlıyordu. 2021’den sonra Bitcoin ve hisse senedi fiyatları arasındaki korelasyonun artışı dikkat çekiyor. Yüksek korelasyon, olası bir küresel finansal krizin Bitcoin fiyatlarının da olumsuz etkilenmesi neden olabilir.

Kaynak