Kuantum bilgisayarların yıkıcı etkisi hangi onay mekanizması ile engellenebilir?

Kuantum bilgisayarları Proof of Stake
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kuantum bilgisayarları Proof of Stake modelinin önünü açabilir. Yeni geliştirilen kuantum yongalı işlemciler, PoS’u mükemmelleştirebilir. Nasıl mı?


Kuantum bilgisayarları Proof of Stake modelini uçurabilir!

 

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından da teyit edilen ve normal bilgisayarların 10 yılda yapacağı işlemi 200 saniye gibi kısa bir sürede yapabileceği ileri sürülen Goole’ın yeni kuantum bilgisayarı Sycamore, kripto para sektöründe ciddi tartışmalara neden oldu. Teksas Üniversitesi’nden Scott Aaronson ise ortaya attığı fikirle tartışmaları farklı bir noktaya çekti.

İlgili haber: Google’ın kuantum bilgisayarı kripto paraları yok edebilir mi?

Teksas Üniversitesi’nde Kuantum Bilişim Teorisi üzerinde çalışan Aaronson, geçtiğimiz günlerde Fortuna’ya bir röportajda verdi. Aaronson verdiği röportajda, Google’un kuantum bilgisayarı Sycamore’un, PoW algoritmasını kullanan kripto paralara zarar verebileceğini ancak bunun yanında PoS algoritması kullanan kripto paraları da mükemmelleştirebileceğini ileri sürdü.

Scott Aaronson:

”PoS, şifreleme işlemlerinde gerçek işlem gücü kullanan PoW madencilik konseptinden oldukça farklı bir yapıdadır. PoW’da, hesaplama gücünüz ne kadar fazla ise, madencilik getiriniz de o kadar fazla olur. Bununla birlikte, PoW çok pahalı bir yöntemdir ve uzun vadede çevre için ciddi sorunlara neden olabilir.

İlgili haber: Proof of Work (PoW) nedir?

Bunun yanında PoS ise, doğrulama işlemlerinin gerçekleşmesi için, cüzdanlarında kripto para olan kullanıcıların rastgele seçilmesine dayanan Stake işlemini kullanır. Ethereum gibi bazı büyük kripto paralar, geleceği pekte parlak olmayan PoW algoritmasını terk edip yavaş yavaş PoS algoritmasına doğru yol almaya başlasalar da, aslında günümüz teknolojisinde PoS algoritması da kusurlu gibi görünmektedir. Bunun asıl nedeni ise, mevcut bilgisayar yongalarının PoS algoritmasında olan rastgele veri işleme işlemini akıcı bir şekilde yerine getirememeleridir.

İlgili haber: Proof of Stake (PoS) nedir?

Ancak yeni üretilen ve 54-bitlik işlemcide çalışan Google Sycamore bizlere gösteriyor ki, kuantum bilgisayarlar PoS konseptini mükemmelleştirebilir ve daha önceleri pekte mümkün olmayan sertifikalandırılabilir rastgele sayılar üretmek için kullanılabilir.”

Sycamore hakkında daha fazla görüş

Sydney Üniversitesi Teknoloji bölümünden kuantum fizikçisi Mária Kieferová da tartışmalara katılarak, Google’un ürettiği bu yeni bilgisayarın olağanüstü olduğunu ve dünyada pek çok şeyi değiştirebileceği dile getirdi.

Mária Kieferová:

”Bu kadar küçük bir işlemciyle böyle güçlü bir şey yapabilmemiz büyüleyici. Kuantum işlemci yongaları dünyanın seyrini değiştirebilir.”

Sonuç olarak konuyu değerlendirecek olursak, henüz pratik hayattaki yerini almaktan çok uzak olan kuantum bilgisayarlar hakkında şimdiden bu denli kesin hükümler vermenin gerekli olmadığı düşüncesindeyiz. Ancak yine de Bitcoin gibi PoW modeline tabi olan kripto paraların en azından imza algoritmaları açısından kuantum dirençli hale gelmelerinin, yol haritalarında atılması gerekli olan bir adım olarak görüyoruz.

İlgili haber: ABD, kuantum dirençli kripto para projesi üzerinde çalışıyor

Kuantum işlemcilerin günümüz kriptografyasına etkisi hakkında teknik bilgilere ulaşmak isteyen okuyucularımızın Devrim Danyal’ın Türkçeleştirdiği ”Kuantum Hesaplamanın Günümüz Şifrelemesine Etkisi’’ isimli makaleyi okumalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kuantum bilgisayarların yıkıcı etkisi hangi onay mekanizması ile engellenebilir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.