Kuantum bilgisayarlar Bitcoin’in sonunu getirebilir mi?

kuantum bilgisayarı Bitcoin kuantum bilgisayarları Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleceğin teknoloji dünyasına Kuantum damga vuracağa benziyor. Kuantum bilgisayarlar Bitcoin için tehdit oluşturuyor mu?


Kuantum bilgisayarlar Bitcoin için tehlike!

Google tarafından üretilen kuantum bilgisayarlar, teknoloji dünyasında ezber bozuyor. Kuantum teknolojisi sayesinde bilgisayarların işletim gücü olağan üstü derecede artış gösteriyor. Öyle ki normal bilgisayarlarını yıllarca çözemediği algoritmik problemler, kuantum bilgisayarları tarafından dakikalar içerisinde çözülüyor.

Google’ın Sycamore ismini verdiği kuantum bilgisayarı kriptografi ile korunmuş birçok platformun siber güvenliğini tehdit ediyor. Bankalar, e-devlet platformları ve online bağlantısı olan tüm serverlar kuantum gücü ile kırılabilir.

Kuantum fizikçisi Anastasia Marchenkova, Yuotube’de paylaştığı bir videoda Kuantum bilgisayarları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Marchenkova’ya göre kuantum bilgisayarları RSA ve eliptik eğri kriptografilerini kolayca kırabilir. Ne yazık ki birçok veri bu iki kriptografi yöntemi ile korunuyor.

Fakat kuantum bilgisayarlarının da kırmayacağı kriptografiler var. Marchenkova bu tip kriptografi yöntemlerini öğrenmeli ve geliştirmeliyiz diyor.

Bitcoin kriptografisi de mevcut haliyle tehlikede. Kuantum teknolojisini eline geçiren kötü niyetli kişiler, Bitcoin blockchain ağını manipüle ederek tüm Bitcoin’leri boşaltabilir. Ancak bu konu neyse ki çözümsüz değil. Silikon çipler sayesinde Bitcoin blockchain’i kuantum tehlikesinden kurtulabilir.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Marchenkova ise kuantum tehlikesinden kurtulmak için çözüm önerisi olarak Bitcoin kriptografisinin kuantum teknolojisi ile güncellenmesini öneriyor. Marchenkova, Bitcoin blockchain’inin kuantum kriptografisi ile güncellenmediği sürece kuantum cüzdanlarının da işe yaramayacağını düşünüyor. Sonuçta Bitcoin’ler kuantum cüzdanlardan çıktıktan sonra savunmasız Bitcoin blockchain’inde işlem görecek.


Sonuç olarak kripto para piyasalarını geniş kapsamlı bir fork bekliyor. Bu fork sayesinde tüm blockchain’lerin kuantum tabanlı kriptografiye geçmesi gerekiyor. Bu süreçte piyasa içerisinde bir ayıklanmanın da yaşanacağı bir gerçek.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kuantum bilgisayarlar Bitcoin’in sonunu getirebilir mi?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.