Google’ın kuantum bilgisayarı kripto paraları yok edebilir mi?

Bitcoin’de Kuantum bilgisayarları tehlikesi tekrardan gündemde!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Google’ın kuantum bilgisayarı kripto paraları yok edebilir mi? Financial Times yayımladığı son raporda Google’ın kuantum seviyesinin üstüne çıktığı ileri sürüldü. Peki bu kripto paraları nasıl etkiler?


Google’ın kuantum bilgisayarı kripto para sektörünü nasıl etkiler?

Konuya girmeden önce bir ön hazırlık olması bakımından isterseniz kuantum bilgisayar nedir sorusunu bir cevaplayalım. Kuantum bilgisayar tanım olarak, akranlarına göre 100.000.000 kat daha hızlı işlem yapma gücüne sahip kuantum işlemciler kullana süper bilgisayarlardır. Dünyada şimdilik bu teknolojiyi geliştirebilen çok az sayıda firma vardır. Bunlardan en önemlileri D-Wave ve IBM’dir. Ancak Google’da son yıllarda oluşturduğu altyapısı sayesinde kuantum bilgisayar üreticileri arasındaki yerini almıştır.

kuantum bilgisayari kripto paralari

Google geçen sene yaptığı duyuruda, kuantum işlemcisi olan Bristlecona‘yı geliştirdiğini kamuoyuna bildirmişti. Ancak daha sonraki test aşamalarında, işlemcide pek çok hata tespit edilmiş ve proje revize edilmek üzere tekrardan hangara çekişmişti.

Financial Times yayımladığı raporda, Google’un problemlerini aştığını ve kuantum teknolojisinin bile üstüne çıkabilen bir işlemci geliştirdiğini duyurdu. Rapora mevcut süper bilgisayarların ancak 10 yılda yapabileceği bir işlemi, Google süper bilgisayarının 3 dakika 20 saniyede yapabileceği gibi sansasyonel bilgilere de yer verildi.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Ortaya çıkan bu rapor kripto para sektörünü ürküterek 2 tür endişenin doğmasına yol açtı. Bunlardan ilkine değinecek olursak, bildiğiniz gibi Bitcon dahil pek çok kripto para PoW algoritması kullanıyor ve pek çok madenci bu PoW algoritmasını çözebilmek için uğraş veriyor. Bu yolla bir bakıma Bitcoin’in merkeziyetsiz kalması da sağlanıyor. Ancak Google’ın kuantum hızını aşmış bu bilgisayarının, Bitcoin ve diğer koinlerin madenciliğinde kullanılması, madenciliğin tamamen tekelleştirebileceği düşüncesini beraberinde getiriyor.

İlgili haber: Proof of Work nedir?

Diğer endişe ise ilk endişeden çok daha büyük. Çünkü uzmanlar, bu kuantum bilgisayarın, Blockchain tabanında oluşturulmuş kripto paraların şifresini bile çözeceğine inanıyor.

ABD’nin kuantum dirençli kripto projesi!

Yabancı kaynaklardan bu haberi ilk okuduğumda aklıma direk, geçtiğimiz günlerde haberleştirerek okuyucularımıza da sunduğumuz ABD’nin kuantum dirençli kripto para projesi geldi. Sizlerin de bildiği gibi kripto para sektörü neredeyse tüm dünyaya mal olmuş durumda ve mevcut şartlar altında bu durumu tersine çevirip kripto para sektörünü tekelleştirmek mümkün değil. Ancak Google’ın kuantum üstü süper bilgisayarı bu durumu değiştirerek ABD’nin bu sektörü tamamen domine etmesine yol açabilir.

Şöyle ki Google süper bilgisayarı, dünyadaki bütün kripto paraları şifresini çözerek onları güvenilmez bir hale getirebilir ve geriye ABD’nin ürettiği kuantum dirençli kripto para dışında şifresi kırılamayan hiçbir kripto para kalmaz. Böylelikle ABD sektörü tekeline almış olur. İşte teknolojinin gücü böyle bir şeydir.

Tabi yukarıda anlattığım senaryo gerçek olacak diye bir şey yok. Zaten oldukça uç bir senaryo olduğunu sizlerde görüyorsunuz. Sadece yazım sırasında aklıma geldiği ve ufkunuzu açabileceğini düşündüğüm için sizlere paylaştım.

Ufuk açıcı haberler için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Google’ın kuantum bilgisayarı kripto paraları yok edebilir mi?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.