Anasayfa Bitcoin BTC nedir? Bitcoin ne demek? – 6 maddede geniş Bitcoin rehberi!

BTC nedir? Bitcoin ne demek? – 6 maddede geniş Bitcoin rehberi!

BTC nedir? Bitcoin ne demek? – 6 maddede geniş Bitcoin rehberi!
0
koinmedya_googlenews

BTC nedir, Bitcoin ne demek? Ne işe yarar? Avantajları, dezavantajları nelerdir? Bitcoin madenciliği nedir, nasıl yapılır? Ve daha fazlası.. Sizler için, Bitcoin hakkında kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulabileceğiniz geniş çaplı bir Bitcoin rehberi hazırladık. Makalemizde dünyanın en büyük dijital parası olan ve Finansal Teknoloji alanında yeni bir çığır açan Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.


 BTC nedir – Bitcoin ne demek? Detaylı Bitcoin rehberi

“BTC nedir, Bitcoin ne demek” sorularına vereceğimiz en basit cevap; “merkezi bir otorite, kuruluş veya bir bankayla bağlantısı olmayan, tamamen dijital ortamda, özel bir kriptoğrafi sistemiyle oluşturulmuş elektronik bir para birimi” olabilir.

Bitcoin, merkeziyetsiz ve hükümetlerden tamamen bağımsız olarak oluşturulan ve blockchain olarak bilinen yenilikçi bir teknoloji temelli bir kripto para birimidir.

koinmedya_bybit

฿” simgesi ile sembolize edilir ve”BTC” tabiri ise Bitcoin’in kısaltılmış şeklidir. Ancak bazı kaynaklarda Bitcoin’in, ”XBT” şeklinde kısaltıldığını da görebiliriz.

Blockchain teknolojisi, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinen bir kişi tarafından, merkezi sistemlerdeki problemlere bir çözüm olarak, Bitcoinle eş zamanlı geliştirilmiştir.

btc-nedir-bitcoin-ne-demek-koinmedya-comUçtan uca (P2P) bir ağ kullanan bu sistem sayesinde, bir taraftan diğer
tarafa (bankalar vb) bir aracı olmadan elektronik ödeme yapılabilir ve işlem kayıtları her bir düğümde yer alan veri tabanlarında kopyalanır.

1. BTC nedir, çıkış noktası neresidir?

Bitcoin, 2008 yılında yaşanan büyük ekonomik krizin ardından, Wall Street’e bir tepki olarak doğmuştur.

Bitcoin’in yaratılışının arkasındaki nihai hedefler, satıcıyı sorumlu kılmak, aracıları ortadan kaldırmak, faiz ücretlerini iptal etmek, işlemleri şeffaf hale getirmek, yolsuzlukları ve ücretleri en aza indirmektir. Bu hedefler doğrultusunda da ortaya, yatırımcıların, fonlarını kontrol edebildiği şeffaf ve merkeziyetsiz bir sistem çıkmıştır.

                                      Bitcoin ne demek? – BTC nedir?

Henüz 10 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, Bitcoin’in, dünya çapında müthiş bir üne kavuştuğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, ABD’nin en büyük mücevher zincirlerinden biri olan REEDS Jewellers’dan, Polonya’daki özel bir hastaneye kadar pek çok kuruluş, BTC’yi hizmet bedeli ve ödeme aracı olarak kabul etmeye başladı. Dell, Expedia, PayPal ve Microsoft gibi milyar dolarlık işletmeler de keza öyle.

btc-nedir-bitcoin-nedir-bitcoin-ne-demek-

2. BTC nedir / ne değildir? Avantajları nelerdir?

 • BTC nedir? Kriptoğrafik bir para birimidir. Şimdilik, altın ve gümüşte olduğu gibi maddesel ya da fiziksel bir karşılığı yoktur.
 • Bitcoin merkezi olmayan bir ağ etkileşimidir. A’dan B’ye (P2P) dijital para transferi sağlar.
 • İnternet olan herhangi bir yerden internet olan herhangi bir noktaya para transferi yapılabilir.
 • Ekosistem içerisinde aracı veya komisyoncu yoktur. Masraflar ise aracı olmadığı için geleneksel yöntemlere kıyasla çok düşüktür. Sadece transfer işlemini onaylayan madencilere çok cüzi miktarlarda ödeme yapılır.
 • Bitcoin, açık kaynaklı bir kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin bir sahibi yoktur.
 • Tüm ülkelerde giderek yaygınlaşmaya ve kitlesel olarak benimsenmeye başlamıştır.
 • Çevrimdışı Bitcoin hesabınıza kimsenin müdahale etme şansı yoktur. Bu bakımdan İsviçre bankalarından çok daha güvenli olduğu söylenebilir.
 • Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya belirli şartlar gibi sınırlayıcı kriterler yoktur.
 • Bitcoin’ler, madenciler tarafından “mining pool” olarak bilinen madencilik havuzlarında ücretsiz şekilde üretilir. Fakat herkes kafasına göre istediği miktarda BTC üretemez.
 • Üretilecek token miktarı, Nakamoto tarafından en başında belirlenmiştir. Toplamda 21 milyon adet üretilecek ve BTC arzı tamamlanmış olacak.
 • Zorluk seviyesi, üretim hızını ve enflasyonunu kontrol edebilmek için, belirli protokoller çerçevesinde giderek artar. Bu seviyeler ise ağ üzerindeki üretimin yoğunluğuna göre belirlenir.
 • Her kullanıcı, dijital bir cüzdana sahiptir ve kullanıcılar, Bitcoin’lerini, bu cüzdanlarda muhafaza eder.
 • Bitcoin transferleriniz benzersiz bir imza ile imzalanır. Doğruluğu ve benzersizliği, sırayla madenciler tarafından kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz, yani bu işlem çift harcamaya müsade etmez.
 • Bitcoin ile ürün satışı gerçekleştirmek için ekstra herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Sizden hiçbir ön koşul istenmez.
 • Bitcoin, TL, USD ve EURO gibi birçok fiat para birimine dönüştürülebilir. Ancak bunu yapan siteler komisyon alır.
 • Qr kodu ile mobil ödemeler gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bitcoin borsaları, hafta sonu ya da resmi tatillerde kapanmaz; daima (7/24) çalışır.

3. Bitcoin ne demek? İşlem özellikleri:

1-) Geri alınamaz: Onaylandıktan sonra, bir işlem kimse tarafından geri alınamaz. Öyle ki Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto bile geri dönüşü olmayan bu işlemi geri döndüremez. Yani BTC’lerinizi bir dolandırıcıya gönderseniz ya da bir bilgisayar korsanı BTC’lerinizi çalsa, kimse size yardım edemez. Maalesef Bitcoin ekosisteminde, derdinizi anlatabileceğiniz merkezi bir otorite bulamazsınız.

btc-nedir-bitcoin-nedir-bitcoin-rehberi

2.) Anonim: Hiçbir işlem veya hesap gerçek kimliğe veya karaktere bağlı değildir. Yaklaşık 30 karakterden oluşan ve rastgele zincirler şeklinde oluşan adreslerden Bitcoin alırsınız. İşlem akışını analiz etmek genellikle mümkün, ancak bir BTC cüzdanının kime ait olduğunu belirlemek imkansızdır.

3.) Hızlı ve küresel: Yapılan işlemler anında ağda gerçekleştirilir ve birkaç dakika içinde onaylanır. Küresel bir bilgisayar ağı olduğundan dolayı, Bitcoin’i ister komşunuza ister dünyanın diğer tarafındaki birine gönderin önemli değil; her yere aynı hızda ulaşır.

4.) Güvenli: Bitcoin genel bir kriptoğrafi sistemiyle şifrelenir. Ve yalnızca private key yani özel anahtar sahibi Bitcoin’ler üzerinde tasarruf sağlayabilir. Güçlü bir şifreleme sistemine sahip olması ve büyük sayıların büyüsü bu düzeni bozmayı imkansız hale getirir. Hatta bir Bitcoin adresi Fort Knox‘tan bile daha güvenlidir.

btc-nedir-bitcoin-nedir-bitcoin-rehberi-bitcoin-ne-demek                                                                  Bitcoin ne demek? – BTC nedir?

4. Bitcoin’in değerini ne belirliyor?

Her meta gibi Bitcoin’in de kendi başına, yani doğasından gelen bir değeri olmadığını ve insanların benimsemesiyle beraber değer kazandığını söyleyebiliriz. Esasen BTC’nin değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirliyor; talep artınca değeri artarken, düşünce de değeri azalıyor.

Kısacası BTC’nin değerini insanlar belirliyor; artan ve azalan talep doğrultusunda kısa sürede çok hızlı yükselip çok hızlı bir şekilde düşebiliyor. Bitcoin piyasalarında her şey sanal ortamda gerçekleştiği için, sektördeki spekülatif haberler, BTC fiyatını çok hızlı etkileyebiliyor. Bitcoin’deki ani dalgalanmaların çoğu da bu haberler yüzünden gerçekleşiyor.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik işleminde, Bitcoin işlemini güvenli tutmaktan sorumlu olan madenciler, zincire tarih sırasına göre yeni işlemler ya da bloklar ekler ve bunları sıraya koyar. Girilen her işlemden sonra, bu kodlar madenciler tarafından Proof of Work algoritması doğrultusunda çözülerek onaylanır.

İlk zamanlar Bitcoin madenciliği, bilgisayarların işlemcileri, yani CPU’lar aracılığıyla ile yapılıyordu. Ancak sisteme katılan madenci sayısı her geçen gün artarken, Bitcoin protokolleri gereği, üretilen herbir Bitcoin’in ardından, zorluk bombası da giderek artıyor.

Artan bu rekabet ortamı madencilerin, özel olarak kripto madenciliği için üretilen, diğerlerinden kat kat hızlı ve daha verimli kriptoların elde edildiği ASIC olarak bilinen daha yüksek performanslı cihazlara yönelmesine neden oldu.

Bir madenci Bitcoin madenciliğinden, cihazının gücü ölçüsünde performans elde eder. İşte burada cihazlarının gücünü birlieştirerek daha fazla verim elde etmek isteyen madenciler, madencilik havuzu oluşturmaya başladı.

btc-nedir-bitcoin-nedir-bitcoin-rehberi                                                       BTC nedir? Bitoin ne demek?

5. Bitcoin’lerimi nasıl korurum?

Nasıl, yüklü miktarda fiat parayı cüzdanınızda taşımak istemediğinizde, banka hesabına yatırıp, gerektiğinde ordan çekebiliyorsanız, Bitcoin’lerinizi korumak için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Yani aktif olarak kullandığınız Bitcoin cüzdanlarınızdaki BTC miktarınızı azaltarak, offline cüzdanlara yönelebilir ve dolayısıyla Bitcoin’lerinizi güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Ayrıca cüzdanınızı düzenli aralıklarla yedeklemek ve cüzdanlarınızı veya akıllı telefonunuzu hackerlardan korumak için güçlü bir parola kombinasyonu kullanmak akıllıca olacaktır.

Yazılımınızı her zaman güncel tutmanızda fayda var. Daha fazla koruma için, bir işlem harcanırken birden fazla bağımsız onay gerektiren Bitcoin’in çoklu imza özelliğini kullanabilirsiniz.

Tüm bu adımlara dikkat ederek, BTC’lerinizi daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Önemli Bitcoin Grafikleri

 Aylık BTC performansı

Bitcoin nedir

Yukarıdaki grafik, Bitcoin’in aylara göre fiyatını gösteren bir çizelgedir. Son sekiz mum çubuğuna dikkatlice baktığımızda, Ağustos 2018‘den Ocak 2019‘a kadar, Bitcoin’de ardışık altı kırmızı uyarının olduğunu görüyoruz.

Bu gösterge, bu altı ayın Bitcoin için kötü geçtiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, son iki ayın yeşil olduğunu görüyorsunuz. Bu da son iki ayda BTC’nin yükselişte olduğu anlamına geliyor.

Günlük işlem grafiği nasıl okunur?

Bitcoin nedir

Yukarıdaki grafikte son 10 günün işlem tablosuna yer verilmiştir. Bu grafiğe bakarak şu sonuçlar çıkarılabilir:

 • Gün içindeki toplam işlem hacmi, 300.000 – 400.000 arasında değişiyor.
 • 24 Nisan, 404.279 veri ile en fazla işlem yapılan gündür.
 • 23 Nisan, 311.753 veri ile en az işlem yapılan gündür.
 • Ayrıca bu veriler doğrultusunda, istenirse günlük işlem ücretlerine de ulaşılabilir.

6. BTC nedir? Dezavantajları nelerdir?

 • Bitcoin’in dezavantaja sahip olduğu konuların başında hiç şüphesiz, her türlü illegal işlere ve yasa dışı para transferlerine olanak sağlamasıdır. Çünkü yapılan Bitcoin transferlerinde gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri, gizli tutulabilir. Dolayısıyla, gizli ve güvenli doğası nedeniyle, her türlü yasa dışı ürünlerin satıldığı ve yasa dışı işlemlerin yapıldığı Darknet gibi karanlık piyasalarda kullanıcılar, işlemlerini yaparken kimliklerini gizlemek amacıyla özellikle Bitcoin kullanıyor.
 • Bir diğer dezavantaj ise; Bitcoin, kolay bir şekilde kaybedilen bir varlık olmasıdır. Kredi kartınızı kaybettiğinizde veya banka hesabınız hacklendiğinde, bankanızı arayarak olası tehlikeleri anında önleme şansına sahipsiniz. Dahası yasal yöntemlerle, kaybınızı telafi edebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler mümkün değil. Çünkü Bitcoin ağında kaybettiğiniz tokenleri, ya da ele geçirilen BTC cüzdanınızı geri almak için devreye giren bir mekanizma yok. Bu duruma maruz kalmamak için Bitcoin’lerinizi internet bağlantısı olmayan bir hard disklerde saklamak mantıklı olacak.
 • Kimilerine göre avantaj kimilerine göre de dezavantaj olarak görülen bir diğer konu ise, Bitcoin’in oldukça volatil bir yapıya sahip olmasıdır. Bitcoin’in yüksek bir volatiliteye sahip olması, bazılarının hoşuna gitse de çok hızlı düşüşler sonucu yatırımcıların, çok büyük sermayeler kaybetmesine de neden olabilir.

BTC nedir – Bitcoin ne demek? Bitcoin hakkındda daha fazlası için tıklayınız.

Etiketler:
X