1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Kripto piyasası sarsılıyor: Bitcoin sahibi olmasanız bile sizin için de önemli

Kripto piyasası sarsılıyor: Bitcoin sahibi olmasanız bile sizin için de önemli

Kripto piyasası sarsılıyor: Bitcoin sahibi olmasanız bile sizin için de önemli
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para sahibi değilim ve son yaşanan çöküşler beni etkilemez diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Neden böyle dediğimizi ayrıntılarıyla açıklamaya çalışalım.


Kripto piyasası sarsılıyor: Bitcoin sahibi olmasanız bile sizin için de önemli

Kripto para ve Bitcoin piyasasındaki çöküş bizi etkilemeyecek diye rahat olanlar bile artık endişelenmeli. Çünkü son yıllarda herkesi etkileyebilecek bağlar kuruldu kripto ile geleneksel piyasalar arasında. Son iki yılda daha fazla geleneksel ve sağlam yatırım fonu kripto alanına ve buradaki şirketlere akın etti. Mesela Celsius böyle şirketlere örneklerden biri. Celsius, Ekim 2021’de son turunda Quebec’teki Kanada Öğretmenler Emeklilik Fonu’ndan yüz milyonlarca dolarlık bir yatırım almayı başaran bir şirket olmuştu.

Sadece bu fon değil. Blokckchain alanına sağlam yatırımlar yapan iyi bilinen yatırım fonu Bain Capital, Tiger Global gibi fonlar da Celsius’un Amerika’daki rakibi BlockFi’ye benzer yüklü yatırımlar yapmıştı. Özellikle de 2021’de fiyatların coştuğu bir ortamda.

İlgili – Bitcoin fiyatında düşüş 20,000 dolarda mı duracak? Güncel BTC teknik analizi

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Geçen yıl kripto ve blockchain şirketlerinin hesaplarına 30,7 milyar dolar gibi büyük bir sermaye akışı oldu. İlginçtir ki buradaki yüksek tempo yılın başından bu yana da devam etti ve kripto alanındaki şirketlere şimdiye kadar 12,5 milyar dolarlık yatırım geldi. Son dönemlerde kripto para şirketlerine yapılan milyonlarca dolarlık yatırım örneklerini daha da artırabiliriz. Ancak önemli olan burada bunun ne anlama geldiği. Buradaki en önemli konu artık büyük ve sağlam olarak kabul edilen geleneksel finans alanı ile kripto arasında inkar edilemez bir bağın olması.

Son günlerde Celsius’da yaşananlar, geçen ay Terra LUNA’daki çöküş, piyasadan milyarlarca doları silip süpürdü. Aynı zamanda son çöküşler sonucu, buraya yatırım yapan büyük fonlar da artık zararlarını kabul etmek zorunda kalacaklar.

İlgili – Ünlü analist Michael van de Poppe’tan %200 ralli yapabilecek coin tüyosu

Kripto para alanı hala birçokları tarafından girilmediği sürece onları etkilemeyecek bir sektör olarak görülüyor. Ancak bu yanlış. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı Bitcoin sahibi olmasanız bile kripto alanındaki çöküş, sizi etkileyecek. Çünkü 2022’de blockchain artık 2000 yılının interneti gibi. Önemli bir icat ve hala düzgün bir kullanım alanı ve doğru bir iş modeline kavuşmadı. Ayrıca hala çocukluk dönemi sıkıntıları yaşayan bir çocuk gibi. Mesela internet dot.com balonu yaşamıştı.

Kaynak