Kripto cüzdanınızı hackerlerden korumanın 5 yolu

Bitcoini (BTC) istemeyen Çin
Bitcoini (BTC) İstemeyen Çin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para yatırımcıları için varlıklarını korumaya yönelik 5 önemli tavsiye. Kripto para sektöründe bu adımlar hayat kurtarıcı olabilir.


Kripto cüzdanınızı hackerlerden korumanın 5 yolu

Sık sık haberlerde kripto hack haberlerini görüyorsunuz. Son birkaç yılda kripto para yatırımcılarının kaybı milyar dolarla ölçülüyor. Kripto para sektörü yüksek riskli bir yapıya sahip. En büyük tehditlerden biri de hackerlerden ve açığı bulunan protokollerine düzenlenen saldırılardan geliyor.

İşte, birkaç basit yöntemle dolandırıcıların kurbanı olmaktan kurtulabilirsiniz. Bu 5 yöntemi kısaca anlatalım.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

1- Şüpheli bağlantılara tıklamayın

Siber saldırganların kullandığı en eski yöntemlerden biridir “phishing”. Kitlesel e-posta gönderimi söz konusu. Bu postalarda ise sizi zarara uğratacak bağlantılan yer alır. Bu bağlantıya tıkladığınızda ya da bir şey indirdiğinizde anında saldırılara açık hale geliyorsunuz. Hacker de böylece en gizli bilgilerinize erişim elde ediyor.

2- Varlıklarınızı farklı cüzdanlara dağıtarak tutun

Başta bir yöntem ise varlıklarınızı hem online hem de offline farklı cüzdanlara dağıtarak tutmak. Özellikle de yüklü miktarda yatırımınız varsa. Varlıklarınızı çeşitlendirme önemli olduğu gibi cüzdanlarınızı da çeşitlendirmeniz önemli.

3- Soğuk cüzdan edinin

soğuk cüzdan S

Kripto para cüzdanları sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılıyor. Kripto para aldığınızda bunlar borsalarda tutuluyor. Tabii güvenli bir borsa seçmişseniz ilk adımı atmışsınız. Diğer bir adım ise mümkün olduğu sürece kripto paralarınızı borsada uzun süre tutmamak. Uzun süre işlem görmeyeceğiniz varlıkları soğuk cüzdanlara taşımak önemli. Bu soğuk cüzdanlar bir tür kripto para saklamak için geliştirilen donanımlar.


İlgili – En güvenli Bitcoin cüzdan türü hangisi? Uzmanı yanıtlıyor

4- Güvenli şifre koruması sağlamak

Çoğu kişi bunu yapar. Aynı şifreyi farklı hesapları için kullanır. Bu yapılmaması gereken hatalardan biri. İdeal şifre ise harf, rakam ve semboller içeren 16 karakterden oluşmalı. Ayrıca şifrelerini korumak için kullandığınız uygulamaların da iki aşamalı güvenlik ve kimlik kontrolü sağlaması da başka bir önemli husus.

5- Kendi araştırmanızı yapın

Son olarak kripto para piyasasının düzenlenmemiş olduğunu hatırlatalım. Bundan dolayı bir adım atmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız önemli.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto cüzdanınızı hackerlerden korumanın 5 yolu
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.