1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto para yatırımcısının kritik hataları!!! Bunları yapmayın sizde kazanın

Kripto para yatırımcısının kritik hataları!!! Bunları yapmayın sizde kazanın

Kripto para yatırımcısının kritik hataları!!! Bunları yapmayın sizde kazanın
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ne çeşit borsa olursa olsun yatırımcıların yaptığı hatalar genelde benzerlik gösterir. Özellikle günlük yada sık sık işlem yapan yatırımcılar sürekli aynı hataları tekrar ederler. Borsalarda en çok kaybeden yatırımcılar genelde en sık işlem yapanlardır.

 

Kripto para yatırımcısının kritik hataları

Kripto para yatırımcısının kritik hatalarıBu yazımızda sık işlem yapan yatırımcıların en çok yaptığı hatalardan bahsedeceğiz. 

  1. Stop-Loss (Zararı durdur) girmeden pozisyon açmak

Sık işlem yapan yatırımcıların mutlaka stop loss kullanmaları gerekir. Çünkü borsalarda mutlaka terste kalıp zarar edeceğimiz pozisyonlara gireriz. Mesele bu zararı kısıtlı tutabilmektir. Güvenli kayıp miktarının üstünde olmadıktan sonra bir kayıp telafi edilebilir. Ayrıca bu tip önceden kabul edilmiş bir kayıp yatırımcıda psikolojik dağılmaya sebep olmaz. Bu tip hatalar genelde mevcut bir trendin tersine döneceği beklentisi ile girilen pozisyonlarda olur. Fakat tüm uzmanların kabul ettiği bir şey vardır. Trendi ve yönünü tahmin edebiliriz fakat ne büyüklükte olacağını tahmin edemeyiz. Bu nedenle trendin sonlanacağı beklentisi ile girilen bir pozisyon risklidir. Fakat stop loss ile böyle bir risk alınabilir.

  1. Kripto para yatırımcısının kritik hataları arasında ilki,  Kar almak için acele etmek

Bir çok günlük trader genelde karar alma konusunda acele eder. Bu durum özellikle kar ettiği bir pozisyonu daha trend sonlanmadan kapatmasına neden olur. Bir yatırımcısı kar ve zarar konusunda makul bir hedef belirlemelidir. Beklentisi olan kar miktarına bir satış koymalıdır. Anlık olarak trendi takip ederek acele ile pozisyonunu kapatmamalıdır.

  1. Kaybeden bir pozisyon için ortalama zararı azaltmak

Orta ve uzun vadeli yatırımcılar için zarar eden bir pozisyonun zarar ortalamasını azaltmak mantıklıdır. Fakat bu durum günlük işlem yapanlar için oldukça risklidir. Bir pozisyon kaybettiğinde daha düşükten tekrar alım yapmak sonra tekrar alım yapmak risklidir. Bu alımlar ortalama alım fiyatını düşürür doğru. Fakat trendin nerede sonlanacağı belli olmadığı ve sermaye riskini arttırdığı için oldukça risklidir. Bu durumlarda trend aleyhinize ise pozisyondan çıkmak ve beklemek en doğrusudur.

  1. Kör bir şekilde dedikoduları takip etmek

Yatırımcıların ve medyanın dedikodularını takip etmek en büyük hatadır. En doğru hareket pazar trendi ile birlikte hareket etmektir. Günlük dedikodu ve ipuçları ile asla işlem yapılmamalıdır. İşlem yapmak için mutlaka trend analizi, beklenti analizi ve teknik analiz yapılmalı yada bu analizler incelenmelidir.

  1. Sık işlem yapmak

Bir çok yatırımcı zorla kazandığı paraları sık sık işlem yaparak kaybeder. Tecrübeli yatırımcılar bilir ki çok sık işlem yapmak genel karlılığa zarar verir. Trendin lehinize olacağını düşünseniz dahi tüm paranızı tek bir işleme yatırmamalısınız.

  1. Gereken araştırmayı yapmamak

Bir çok yatırımcı al yada sat işlemine gerekli araştırma ve incelemeyi yapmaden girer. Gerekli araştırmayı yapmak sizi yanlış işlem yapmaktan kurtaracaktır. Özellikle yeniyseniz ve gerekli bilgi yada tecrübeye sahip değilseniz. İşlem yapılacak kripto para iyi araştırılmalı ve incelenmeli.

Sonuç :

Günlük işlem yapan bir trader iseniz yukarıdaki kripto para yatırımcısının kritik hatalarını yapmamanız durumunda ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Çünkü borsada her kes kazanır. Önemli olan kayıpları azaltmak yada disipline etmek. Bu nedenle günlük  işlem yapan traderler bu hatalara karşı dikkatli olmalılar. Tecrübeli bir yatırımcı iseniz bu durumda daha düşünceli ve anlamlı riskler almaya başlarsınız. Önemli olan trader olma konusunda daha baştan bu hataları yaparak havlu atmamaktır.

Kaynak: Niftytradingacademy