Bitcoin merkeziyetsiz mi sanıyorsunuz?

Bitcoin (BTC) merkeziyetsiz mi?
Bitcoin (BTC) merkeziyetsiz mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Bitcoin merkeziyetsiz vurgusu sık duyduğumuz bir safsata. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, pazar fiyatını etkileyebilecek kadar büyük miktarda Bitcoin’e sahip ünlü büyük şirketlerin var olduğunu ortaya çıkardı

Bitcoin Merkeziyetsiz mi?

Bitcoin merkeziyetsiz mi? İnsanlar başka kripto paralar için merkeziyetsizliği kafalarına taksalar da bu sorun Bitcoin için pek düşünülmez. Bitcoin demek ne de olsa blockchain demek gibi birşey. Blockchain ise başlı başına merkeziyetsizliğin kalesi hükmünde.

bitcoin merkeziyetsiz mi

Leonardo Ermann, Klaus Frahm ve Dima Shepelyansky tarafından yakın zamanda bir araştırma raporu yayınlandı. Raporda bir grup zümrenin Bitcoin’in çoğunluğuna sahip olduğunu ve kontrol edebileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar Bitcoin blockchainin geçmiş işlemlerini inceleyerek, Bitcoin’in sahiplerinin harekat tarzlarını incelediler. Böylelikle 11 Ocak 2009 ile 10 Nisan 2013 tarihleri arasında alım satım işlemlerini analiz ettiler.

Araştırmacılar;

“Spektrumun üyeleri arasındaki bağlantılı ağların mevcut gizli topluluklarına dayandırdığımız sıra dışı bir daire tipi yapıya sahip olduğunu gördük. Tüm dönem için yapılan işlemlerin Gini’si, şebekenin varlığının ana kısmının, kullanıcılardan küçük bir zümre tarafından ele geçirildiğini gösteren bazı doneler mevcut.’ şeklinde rapor ettiler.

Müşteri harcamaları ve onların varlıkları ile ilgili detayları belirleyen bankalar ve finans kurumlarının aksine, blockchain ağının şeffaflığı, ağdaki dağılımın nasıl elde edildiğini ortaya çıkardı. Böylece, rapor; sadece birkaç kişi arasında yoğunlaşan ağdaki gizli sahip şirket ve cemiyetlerin varlığını doğruladı.

BTC Manager tarafından edinilen bilgiye göre, üç araştırmacı, arama motorunun sonuçlarını etkileyen ağın önemli özelliklerini sıralamasına yardımcı olan bir Google matris Bitcoin işlemleri geliştirdi.

Google matrisi, geçmişte hiç bir ağ için rapor edilmemiş karmaşık değerlerin spektrumunun üniter daireye yakın çevreler oluşturduğunu gösterdi. Yakın şekilde oluşturulmuş dairesel yapı, uzun bir işlem zincirine dahil olan kapalı bir topluluğa işaret etmektedir.

Bitcoin fiyat manipülasyonu ile ilgili olarak, ABD’li sermaye piyasası komiteleri, daha önce de ifade ettikleri gibi, bir soruşturma açılması ve kapsamlı ticaret verilerinin incelenmesi amacıyla ilgili makamlara müracaatta bulundular.

Yazarın Notu:

Bitcoin merkeziyetsiz mi sorusu belkide sektördeki yatırımcıların aklına gelebilecek en son sorudur. Ancak bu araştırma bulgularının doğru olduğu kanıtlanırsa, öncelikle başta sektörün kralı olan BTC’ye karşı bakış değişmekle beraber tüm kripto pazarı için endişe verici ve stresli günler kapıda demektir. Dahası, bu aynı zamanda Bitcoin’in kökeni olan merkeziyetsizlik kavramından ayrıldığı anlamına da geliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin merkeziyetsiz mi sanıyorsunuz?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.