Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamları

Kripto para terimleri sektöre giren herkes için önemli bir konudur. Kripto para terimleri bilmek insanı sektörde gülünç duruma düşmekten kurtarır.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para terimleri ve anlamlarını bilmiyorsanız, ticarete başlamamalısınız. Kripto para sektörü yeni ve kendine özgü bir sektör olarak günden güne gelişiyor. Bu sırada internetin ilk çıktığında olduğu gibi günlük hayatımıza yeni ve ilk defa karşılaştığımız kısaltmalar ve terimler giriyor. Kripto para sözlüğü yazımızda en sık karşınıza çıkacak kripto para terimleri sizin için bir araya getirdik.

İşte size kripto para terimleri

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıKriptopara terimleri sektöre giren herkes için önemli bir konudur. Kripto para terimleri bilmek insanı sektörde gülünç duruma düşmekten kurtarır.

Address: Kripto para göndermek veya almak için kullanılan alfanümerik diziye verilen isimdir.

Altcoin: Bitcoin’den sonra ortaya çıkmış olan Bitcoin dışındaki tüm kripto paralar.

Volatilite: Piyasanın çok dalgalı olduğunu ifade eder. Kripto para piyasaları da aynen bu şekildedir. Çok hızlı yükselip, çok hızlı değer kaybedebilir.

Boğa Piyasası: Orijinal ismi “Bullish Market” olan boğa piyasası, pazarın yükseliş trendinde olduğunu belirtir. Piyasa psikolojisi iyimserdir.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıAyı Piyasası: Orjinal ismi “Bearish Market” olan ayı piyasası, boğa piyasasının tam aksine olumsuz havanın hakim olduğu ve piyasanın düşüş yaşadığı anlamına gelir.


kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıATH: (All Time High): Bir coinin çıktığından bu yana gördüğü en yüksek fiyat, değer.

Bullish: (Boğa) Fiyatın yükseleceği beklentisinde olan kişi.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Bearish: (Ayı) Fiyatın düşmesi yönünde beklentisinde olan kişi.

Fiat Currency: (İtibari para): Devletlerin çıkardığı para birimleri örn: Euro, Dolar, Türk Lirası.

Cold Storage: (Soğuk Depo) Kripto paraya özel olarak tasarlanmış bir hardware chip yada disk.

FUD: (Fear, Uncertainty, Doubt) Korku, belirsizlik ve şüphe.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıFORK: (Çatallanma) Bir blockchain zincirinin ikiye ayrılması.

FUDSTER: Piyasaya propaganda yada olumsuz haberler yayarak korku, belirsizlik ve şüphe yayan kimse.

DDoS: Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek amacı ile bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına uğramaktadır.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıDeflation: Genellikle piyasada belirli bir zaman aralığında fiyatların sürekli düşmesi durumudur. Enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat politikasıdır.

Difficulty: Kripto para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi eğrisi kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Yani üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamları

Double Spending: Bitcoin ya da altcoinleri iki kez harcama hareketidir. Sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.

Dust Transaction: Son derece küçük Bitcoin miktarlarını içeren transfer işlemidir. Bu tarz işlemler(Toz İşlemler), sınırlama ile ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

ASIC (Application-specific integrated circuit): Sadece madencilik yapmak için üretilmiş elektronik çiplere denir.

İşlem Kimliği (TXID): Blockchain üzerinde gerçekleşen işlemleri tanımlayan, harf ve rakamlardan oluşan kimliktir.

Hash: Veri işlemeyi kolaylaştıran bir tür algoritmadır.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıHOLD: Bir kripto parayı uzun süreli elinde saklama niyeti.

ICO: (initial coin offering) Bir projenin token’ının borsa öncesinde belli bir fiyattan satılarak kitlelerden fon toplanması.

Genesis Blok/İlk Blok/Başlangıç Bloğu: Bir blockchain ağında yer alan ilk bloktur. Her blok bir önceki blok ile bağlantılıdır. Ancak ilk blokta bağlanacak önceki bir blok olmadığı için yazılıma kodlanır.

Cryptography: Bir bilginin istenmeyen kişiler tarafından erişilmesini engelleyebilmek için kullanılan şifreleme tekniğidir. Kriptografi, kripto para işlemlerinde, gizliliği, güvenliği ve doğruluğu sağlar.

Deflation: Deflasyon, enflasyonun tersidir. Belli bir zaman boyunca fiyatların sürekli düşüş göstermesi durumudur.

Digital Signature: Transfer işlemlerinde public (açık) ve private (gizli) anahtarları kullanarak adres kaynağını doğrulayan dijital imzaya verilen isimdir.

FOMO (Fear of missing out): Yükselişe geçen kripto para trenini kaçırma korkusudu

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıMarket Cap: Bir coinin güncel fiyatının toplam piyasada dolaşımda olan coin ile çarpılarak elde edilen toplam piyasa değeri.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamları

 

Mooning: Aya gidiş olarak da tanımlanır. Bir coinin büyük bir fiyat artışı göstermesi demektir.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamları

Proof of Stake (PoS): Varlık ispatına dayanan bir network onay algoritmasıdır. Sistemde coini bulunan herkes aynı zamanda onaylayıcıdır. Daha fazla coini olanın onay mekanizmasındaki etkisi daha fazla olmaktadır.

Kripto Para Protokolü: Bir blockchainde kullanıcıların tabi olduğu kuralların tümüdür.

Proof of Work (PoW): İş ispatına dayanan bir onay mekanizmasıdır. Bahsedilen iş madenciliğin dayanağıdır.

Resistance: Alıştan Satışa geçen direnç noktasu.

Stop-Loss: Büyük düşüşler yaşanabileceğini öngererek koyulan, kaybı en aza indirmek amacıyla koyulan satış emri.

Scam: Scam kripto paraların çıakrılma sebepleri dolandırıcılıktır. Kopya bir proje ile çıkan Scam coinler, yatırımcı çektikten sonra tüm kârı alıp piyasadan çıkar.

Satoshi: Bir Bitcoin’in 100 milyonda biri yani Bitcoin’in en küçük para birimi. Dolar’ın 100’de biri olan Cent gibi.

Node: Sadece blockchain özelinde kullanılan bir kavram olmamakla birlikte, blockchain bağlamında bir cihazda yer alan blockchain kopyası olarak tanımlanabilir. Blockchain ağında bir iletişim noktası olarak belirli fonksiyonları yerine getirir.

ASIC Miner: Madencilikte kullanılan işlemci veya ekran kartı gibi donanımların aksine sadece kripto para madenciliği için üretilmiş, ASIC çip kullanan düşük elektrik tüketen ve hızlı üretim gücüne sahip cihazlardır.

ROI: (Return of Investment) Yapılan yatırımdan kazanç yüzdesini ifade eder.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıQA: (Qualitative Analysis) Veri ve rakamlara dayanacak şekilde analitik ve istatistiksel analiz.

TA:  (Technical Analysis) Geçmişteki fiyat hareketlerine bakarak muhtemel fiyat hareketlerine yönelik tahminler yapma.

kripto para terimleri Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamlarıP&D: (Pump & Dump) Doldur boşalt eylemi. Bir grup yatırımcının planlı bir şekilde belli bir coinde suni fiyat artışı ve düşüşü yapması.

Wallet: (Cüzdan) Bir yada birden çok kripto parayla uyumlu olan kripto paraları şifreli ve  güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz yazılımlar.

Blockchain: (Blok zincir) Dağıtık kamuya açık defter. Herkesin okuyabileceği fakat sadece veri sahibi tarafından değiştirilebilecek merkeziyetsiz ve kamuya açık veriler. Bu verilen aynı anda ağda bulunan binlerce bilgisayara kopyalanarak güncellenir. Veriler bir çok bilgisayarda olduğu için dağıtık bir güven tesis edilmiş olur.

kriptopara-terimleri-koinmedya

Block: Blokzincirindeki işlem ve onay verilerini taşıyan veri paketlerine Blok adı verilir. Günümüzde Bitcoin zinciri dışında farklı blokzincirleri de kullanılmaya başlanmıştır.

Whale: (Balina) Elinde çok fazla miktarda kripto para bulunan bir kişi yada birlikte hareket eden bir grup veya tek kişiden oluşan kişi.

Arbitraj: Farklı borsalardaki kripto paralar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla alım satım işlemine denir.

Public Key: Kripto para ekosisteminde ödemlerinizi almak için kullandığınız adrestir

BTFD (Buy the F*cking Dip): Bir panik sebebiyle fiyatı düşen bir koini dip noktasından alarak kazanç sağlamak.

Cold Wallet: İnternete bağlanmadan, kripto paraları çevrimdışı saklamak için kullanılan elektronik cüzdanlardır.

Satoshi: Bitcoin’in yüz milyonda birine verilen isim. Sayıyla ifade edecek olursak 0,00000001 BTC. Nasıl ki doları 1 dolar veya 10 cent olarak bölüp ifade edebiliyorsak, Bitcoin için de aynısı geçerli.

Miner: Mining işleminin yapan kişiye verilen isim.

Mining Rig: Genellikle birden fazla ekran kartının bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve sadece Mining için kullanılan donanıma verilen isim.

Pool: Mining’de işlem zorluğunun artması sonrası ortaya çıkan ve Miner’ların güçlerini birleştirerek oluşturduğu havuz. Bu havuza dahil olan miner’lar işlem gücüne göre eşit şekilde pay alır.

FPGA: Alan Programlanabilir Geçit Dizimi, üretildikten sonra özel fonksiyonları ile konfigüre edilebilir olan işleme çipidir.

Frecoin: Ekonomist Silvio Gessel tarafından açıklanan serbest enflasyon ilkelerine dayalı bir kripto para birimidir.

 

Kriptopara terimleri ve anlamları makalesini zaman zaman güncelleyeceğiz. Umarız yeni yatırımcılar içim rehber olur

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto para sözlüğü: Kripto para terimleri ve anlamları
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.